محمودزاده: علت گرانی محصولات کشاورزی تعدد واسطه ها است

به گزارش لیتن، نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم در خصوص افزایش قیمت محصولات کشاورزی گفت: نهادهای مسئول، قوانین قیمت خرید تضمینی را به خوبی اجرا نمی نمایند؛ این باعث می گردد که کشاورز محصول خود را تحویل واسطه ها بدهد. هر محصول در بازار ما، دست کم چهار واسطه دارد. واسطه ها از واسطه گری خود سود می برند و مجموع این سودها قیمت نهایی محصول را بالا می برد.

محمودزاده: علت گرانی محصولات کشاورزی تعدد واسطه ها است

جلال محمودزاده در گفت وگو با لیتن ضمن تشریح شرایط بازار و اوضاع معیشتی کشاورزان، در مورد افزایش قیمت برخی محصولات گفت: یکی از علت های گرانی برخی میوه های تابستانه، نوبرانه بودن این میوه ها است. این میوه ها طی چند ماه آینده قیمت نزولی را تجربه خواهند کرد. با این حال، قیمت محصولات کشاورزی بالاست، اما پولی که به کشاورز می رسد خیلی کم است. پولی که هنگام ارائه محصول دست کشاورز را می گیرد، برابر با هزینه ای است که کشاورز انجام داده است. گاهی اوقات درآمد کشاورز از هزینه او هم کمتر می گردد.

وی با مطرح کردن این پرسش که کشاورز چگونه به زندگی خود ادامه می دهد؟ اظهار کرد: باید گفت پولی که برای کشاورز باقی می ماند هزینه کارگری خانواده او روی زمین است. اگر یک کشاورز تنها باشد و از خانواده خود به عنوان کارگر استفاده نکند، درآمد او از هزینه اش کمتر می گردد به عبارت دیگر کشاورزی برای کسانی که کارگر دارند اصلا نمی صرفد.

نماینده مردم مهاباد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مورد علت افزایش قیمت محصولات کشاورزی گفت: مشکل اصلی اینجاست که دولت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند. آنها قوانین قیمت خرید تضمینی را به خوبی اجرا نمی نمایند این باعث می گردد که کشاورز محصول خود را تحویل واسطه ها بدهد. وقتی واسطه ها زیاد می شوند، قیمت محصول هم زیاد می گردد. کشاورزی کشور ما بگونه ای است که هر محصولی که از مزرعه به بازار می رود، دست کم 4 واسطه دارد. این واسطه ها قیمت ها را بالا می برند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس قبل گفت: راه چاره این مشکل این است که وزارت جهاد کشاورزی از شبکه های گسترده تعاون روستایی - که در همه شهرها و روستاها شعبه و امکانات دارد - استفاده کند. دولت باید محصولات کشلاورزان را به طور مستقیم از مزرعه با قیمت تضمینی بخرد و به بازار عرضه کند. در واقع، دولت از این طریق می تواند واسطه ها را حذف کند. به این ترتیب قیمت ها عادلانه تر و شرایط مالی کشاورزها بهتر خواهد شد. واسطه ها این روزها محصول را با قیمتی ناچیز از کشاورز می خرند و واسطه های دوم و سوم این محصولات را به تره بارها و مغازه ها می فروشند و از آنجا به خرده فروش ها و دست فروش ها می رسد. همه واسطه ها از واسطه گری خود سود می برند و مجموع این سودها قیمت نهایی محصول را بالا می برد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس تأکید کرد: پیش بینی می کنم که کشاورزانی که خیار، گوجه فرنگی و هندوانه می کارند، دست به اقداماتی یا اعتراضاتی مثل معدوم کردن محصولات خود بزنند. به احتمال زیاد کشاورزان این سه محصول به علت ضرر و زیانی که نسبشان شده است، محصولات خود را خراب نمایند. دولت هم به حرف آنها گوش نمی دهد.

محمودزاده در مورد وقعیت گندم گفت: قیمت خرید تضمینی گندم 2500 تومان است. این قیمت متوسط است. نه کم و نه زیاد. کشاوز هم رضایت نسبی از فروش محصولش به دولت با این قیمت دارد. اما سازمان غله و خدمات بازرگانی که زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، شیوه خرید را تغییر داده است. این سازمان در سالها به علت افت کیفیت محصول، 2 تا 3 درصد قیمت دستکاری می کرد. سال جاری اما افت 15 درصدی بر کیفیت گندم کشاورزان اعمال شده است. در واقع، این سازمان کاری نموده که قیمت خرید تضمینی گندم به همان قیمت سال گذشته برسد. دولت از نظر مدیریتی طوری عمل نموده است که از هر کیلو گندم 1500 تا 1700 تومان دست کشاورز را بگیرد. طبیعی است که در چنین شرایطی کشاورز، گندم را تحویل دولت نمی دهد. هم اکنون بخشی از گندم ما به مصرف دام رسیده و بخشی از آن قاچاق می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1110

به "محمودزاده: علت گرانی محصولات کشاورزی تعدد واسطه ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمودزاده: علت گرانی محصولات کشاورزی تعدد واسطه ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید