مصاحبه و آزمون ورودی برای کلاس اولی ها ممنوع است

به گزارش لیتن، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: همانند سال گذشته با در نظر گرفتن اعتماد به نفس بچه ها و جلوگیری از ایجاد تجربه تلخ شکست برای آن ها، انجام هرگونه مصاحبه و آزمون برای بچه ها کلاس اولی را در تمام مدارس کشور ممنوع کردیم.

مصاحبه و آزمون ورودی برای کلاس اولی ها ممنوع است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ بایجانی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران از وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده امروز دوشنبه اضافه نمود: دستورالعمل ثبت نام مدارس برای سال تحصیلی نو، مطابق با زمان بندی هرساله، در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 1400، به مدارس سراسر کشور ابلاغ شد و در دستورالعمل نو، بر اساس بازخوردهایی که از فرایند ثبت نام در سال گذشته داشتیم، برخی معایب را برای سال تحصیلی نو رفع کنیم.

وی با یادآوری به لزوم حمایت خانواده ها در موضوع ثبت نام، شرح داد: در ثبت نام امسال، موضوع تسهیل کار ثبت نام برای رفع دغدغه و نگرانی خانواده و رعایت تکریم خانواده، بیش از سال های قبل، مورد تأکید قرارگرفته است. ما معتقدیم ثبت نام برای تمام دانش آموزان، به ویژه برای نوآموزان و کلاس اولی ها، بیش از آن که یک رویداد اداری باشد، یک فرآیند تربیتی است و بر این اساس، اصل را حفظ سلامت دانش آموزان و تسهیل گری فرایند ثبت نام در سال تحصیلی نو، قراردادیم.

مسئول ستاد ثبت نام وزارت آموزش وپرورش گفت: برای استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، با همکاری دفتر فناوری اطلاعات وزارتخانه پیروز شدیم امکان ثبت نام الکترونیکی را برای تمام پایه های تحصیلی، در سال نو فراهم کنیم. در خصوص دانش آموزان پایه اول هم با توجه به این که حضور این دانش آموزان به همراه خانواده، برای غربالگری و سنجش در پایگاه های ثبت نام ضروری است، ثبت نام دانش آموزان پایه اول مدارس و نوآموزان پیش دبستانی به صورت حضوری انجام خواهد شد؛ البته امکان ثبت نام الکترونیکی این دانش آموزان هم، فراهم شده است.

وی در خصوص زمان غربالگری نوآموزان و کلاس اولی ها گفت: از ابتدای شروع فرآیند ثبت نام، یعنی اول خردادماه جاری، غربالگری دانش آموزان انجام خواهد شد و برای تسهیل فرایند کار در هر پایگاه ثبت نام، در هر ستاد، یک مرکز غربالگری را متمرکز کرده ایم و خانواده های دانش آموزان کلاس اولی می توانند با حضور در یک پایگاه، فرآیند غربالگری و ثبت نام را باهم انجام دهند.

حکیم زاده با اشاره به این که بر اساس آمار دریافتی از سازمان ثبت احوال کشور، در سال تحصیلی نو، در حدود یک و نیم میلیون دانش آموز کلاس اولی خواهیم داشت؛ گفت: با افزایش تعداد ستادهای ثبت نام و پایگاه های سنجش نوآموزان، سعی خواهیم کرد غربالگری را در کوتاه ترین زمان برای تمام دانش آموزان پایه اول و نوآموزان، انجام دهیم و البته مشارکت، نظارت و حمایت خانواده ها از فرایند دقیق اجرای امور، برای ما بسیار حائز اهمیت بوده و به ما کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به زمان ثبت نام دانش آموزان گفت: ثبت نام دانش آموزان در پایه اول دوره ابتدایی، از اول خردادماه جاری، شروعشده و پیش بینی می شود که تا انتها مرداد ادامه داشته باشد و در مقاطع دیگر تحصیلی، هم دانش آموزان می توانند با مراجعه به سامانه سیدا و درگاه پادا، در زمان های مقرر ثبت نام را انجام دهند.

حکیم زاده گفت: البته ثبت نام در مقاطع میان پایه به صورت اتوماتیک و از طریق مدیران مدارس انجام خواهد شد و توصیه می کنیم مدیران مدارس، این کار را به تأخیر نیندازند تا بتوانیم در زمان مقرر ثبت نام ها را تکمیل کرده و ارزیابی های لازم را در خصوص ثبت نام شدگان و آمار دانش آموزان انجام دهیم تا دانش آموزی از تحصیل بازنماند.

وی اضافه نمود: در این خصوص با همکاری سازمان ثبت احوال، مشخصات دانش آموزانی که در سال تحصیلی نو باید وارد مدارس شوند را دریافت کرده ایم و تلاش می کنیم تا ثبت نام حداکثری اجرا شده و هیچ دانش آموزی از تحصیل بازنماند.

اخذ وجه در زمان ثبت نام دانش آموزان تخلف است

مسئول ستاد ثبت نام وزارت آموزش وپرورش هرگونه اخذ وجه از والدین در زمان ثبت نام دانش آموزان را تخلف دانست و گفت: در دستورالعمل ثبت نام ارسال شده به مدارس، بر ماهیت داوطلبانه بودن مشارکت والدین در هزینه های مدارس، تأکید کرده ایم. بر طبق این دستورالعمل دریافت هرگونه وجه در مدارس دولتی ممنوع است و در مدارس غیردولتی هم دریافت وجه از والدین مطابق دستورالعمل های خاص خود انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود: اگر به هر دلیلی خانواده ای از پرداخت وجه یا فرایند ثبت نام شکایت داشته است، می تواند شکایت خود را در سامانه شکایات ثبت و یا از طریق ستادهای ثبت نام مطرح و پیگیری کنند.

حکیم زاده ادامه داد: در سال گذشته از تعداد 15 میلیون و 781 هزار و 383 دانش آموز ثبت نام کردیم که از این تعداد یک میلیون و 13 هزار و 49 نفر آن ها، دانش آموزان پیش دبستانی و یک میلیون و 526 هزار و 486 نفر، دانش آموزان کلاس اول بودند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع تعداد 8 میلیون و 449 هزار و 941 دانش آموز در دوره ابتدایی در سال تحصیلی 1400-1399 ثبت نام کرده بودند، نام کرد: در ثبت نام سال گذشته در دوره ابتدایی حدود 210 هزار نفر بازمانده از تحصیل داشتیم که عمدتاً دانش آموزان پایه اول دبستان و پیش دبستانی بودند و به دلیل نگرانی از شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامتی بچه ها، از طرف خانواده ها ثبت نام انجام نشده بود.

مسئول ثبت نام مدارس گفت: امسال محدوده ثبت نام از طریق سامانه سیدا برای دانش آموزان تعریف شده که خانواده ها می توانند مدارک لازم را به صورت الکترونیکی در سامانه سیدا ارائه کنند. همچنین اگر دانش آموزی در محدوده ثبت نام نباشد با تشخیص مدیر مدرسه و در صورت وجود ظرفیت ثبت نام، می تواند ثبت نام انجام شود.

وی در خصوص واکسیناسیون معلمان گفت: با تلاش های وزیر آموزش وپرورش، معلمان در اولویت تزریق واکسن قرار گرفتند و قرار شد در تابستان امسال واکسیناسیون معلمان انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1771

به "مصاحبه و آزمون ورودی برای کلاس اولی ها ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه و آزمون ورودی برای کلاس اولی ها ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید