وضعیت نرخ گذاری بسته های اینترنت موبایل آنالیز می گردد

به گزارش لیتن، چندی است که کاربران تلفن همراه به دلیل تغییر نرخ بسته های ترکیبی اینترنت موبایل (بسته های روزانه و شبانه) که توسط اپراتورها ارائه گردیده است و به نوعی گران شدن بسته ها، نارضایتی خود را در شبکه های اجتماعی به وزیر ارتباطات اعلام می نمایند.

وضعیت نرخ گذاری بسته های اینترنت موبایل آنالیز می گردد

نارضایتی مشترکان موبایل از محدودیت بسته های اینترنت

کاربران تلفن همراه می گویند که اپراتورها در تعریف مدل جدید بسته های اینترنت خود، آنها را مجبور به خرید بسته های ترکیبی می نمایند و کاربر مجبور است در کنار اینترنت روزانه، اینترنت شبانه نیز دریافت نموده و هزینه ای برای هر دو زمان پرداخت کند.

به بیان دیگر تعریف مدل جدید بسته های ترکیبی اینترنت موبایل باعث گردیده تا کاربر حق انتخاب دیگری با همان قیمت، نداشته باشد و برای حجم شبانه اینترنت که تا پیش از این از سوی اپراتورها رایگان ارائه می شد، به ناچار هزینه پرداخت کند که این مساله افزایش قیمت اینترنت مصرفی را به دنبال دارد.

این درحالی است که سال گذشته، اپراتورها در تعریف بسته های خود، بسته های اینترنت شبانه نامحدود ارائه می دادند که با رضایت کاربران همراه بود.

آن موقع سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابلاغیه ای، اپراتورها را ملزم به تغییر و حذف برخی از بسته هایشان کرد و اپراتورها مجبور شدند با تغییر برخی از بسته ها، بسته های نامحدود شبانه خود را نیز حذف نمایند. اما به رغم اعتراض کاربران شب زنده دار که از اینترنت رایگان شبانه برای دانلود فیلم و سریال استفاده می کردند، رگولاتوری تاکید نموده بود که بسته های ترکیبی اینترنتی شبانه که عمدتا از ساعت 2 شب تا 7 صبح برای کاربران رایگان هستند، یا بسته هایی که صرفا برای شب ارائه می شوند و کاربر باید پول جداگانه ای برای آنها بپردازند جایگاهی در مقررات ندارند و باید حذف شوند.

اما هم اکنون مسئله ای که اعتراض کاربران را به همراه داشته این است که اپراتورها برای تمام بسته ها در کنار نرخ روزانه، گیگ شبانه هم اضافه نموده و کاربر مجبور است برای خرید بسته، حتی اگر نخواهد از اینترنت شبانه استفاده کند، پول آن را بپردازد.

وزیر ارتباطات: پیگیری می کنم

چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال لیتن مبنی بر اعتراض کاربران از نحوه تعریف بسته های جدید اینترنت موبایل گفت: این موضوع را شنیده ام اما هنوز به صورت کامل آن را پیگیری ننموده ام. اما به محض معین شدن موضوع آن را اطلاع رسانی خواهم کرد.

وی پیش تر نیز گفته بود که ارائه بسته های ترکیبی شبانه و روزانه توسط اپراتورها ممنوع گردیده و دیگر نباید ارائه شوند.

معاون وزیر ارتباطات: به اپراتورهای متخلف تذکر می دهیم

در ادامه پیگیری این موضوع و با توجه به اینکه تغییری در مدل قیمت گذاری بسته های اینترنت موبایل از سوی اپراتورها ایجاد نگردیده است، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصاحبه با لیتن، گفت: رگولاتوری این موضوع را رصد می نماید و اگر فروش اینترنت، خلاف تعرفه اعلام گردیده و خلاف مقررات باشد، با آن برخورد و اعمال قانون خواهد نمود.

وی در پاسخ به اینکه چرا اپراتورها در قیمتگذاری بسته های اینترنت، کاربران را مجبور به خرید اینترنت شبانه در کنار روزانه می نمایند، ادامه داد: تاکنون مدل بسته های اینترنت اپراتورهای موبایل به گونه ای بود که بسته های ترکیبی با قیمتهای کم و یا حجم رایگان به کاربران پیشنهاد می شد تا کاربر تشویق به استفاده گردد. اما باید این موضوع مورد آنالیز قرار گیرد که هم اکنون آیا اپراتورها حق انتخاب را از کاربر گرفته اند و یا خیر.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید براینکه این موضوع را آنالیز می کنیم و درصورتی که اپراتور حق انتخاب را از مردم گرفته باشد به آنها تذکر و اخطار می دهیم، اعلام نمود: موضوع توسط معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری مورد آنالیز قرار می گیرد و اگر لازم بود، بسته های اینترنت اپراتورها اصلاح خواهد شد.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه معمولا مایل نیستیم که اپراتورها با بسته های ترکیبی اینترنت، مردم را به شب بیداری سوق دهند، اضافه نمود: حتی در مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هدف غیرمستقیم ما از لغو فروش اینترنت حجمی این بود که میل به بسته های شبانه که کاربران مجبور بودند به خاطر رایگان و ارزان بودن، از آن استفاده نمایند، کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه در مصوبه اینترنت غیرحجمی، مردم بر مبنای اتصال، در هر ساعتی از شبانه روز امکان استفاده از خدمات اینترنت ثابت را خواهند داشت، گفت: این موضوع را در اینترنت موبایل هم آنالیز خواهیم کرد. باید اپراتورهای موبایل حق انتخاب را به مشترک بدهند و در کنارش می توانند آپشن هایی برای اینترنت شبانه هم دراختیار کاربر بگذارند.

به گزارش مهر، به تازگی نسترن محسنی معاون آنالیز های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در مصاحبه ای گفته است که در مقررات چیزی به عنوان تقسیم شبانه و روزانه نداریم؛ در واقع اگر تعرفه ای اعلام گردیده، برای همه ساعات شبانه روز یکسان است و چنین تقسیم بندی نداریم.البته فروش بسته به این صورت که بخشی از حجم مخصوص شب و بخشی از آن مخصوص روز باشد، خلاف مقررات نیست بلکه باید میزان تعرفه در تمام شبانه روز به یک میزان باشد. از سوی دیگر قرار براین است که با اجرای طرح آزادسازی تعرفه های اینترنت، اپراتورها بتوانند برای ساعاتی که پیک ترافیکی پایین است، پیشنهادهای ارزان قیمت تری به مشترکان خود ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 دی 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 76

به "وضعیت نرخ گذاری بسته های اینترنت موبایل آنالیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت نرخ گذاری بسته های اینترنت موبایل آنالیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید