چرا قیمت نفت افزایش یافت؟

به گزارش لیتن، خبرنگاران: اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا که اصلی ترین سازمان مربوط به جمع آوری و تحلیل داده های آماری در بخش انرژی کشور ایالات متحده است، در گزارشی به مقایسه میزان صادرات نفت آمریکا در نیمه اول سال 2018 و 2019 پرداخته است

چرا قیمت نفت افزایش یافت؟

به گزارش لیتن، به نقل از سایت طلا؛ اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا که اصلی ترین سازمان مربوط به جمع آوری و تحلیل داده های آماری در بخش انرژی کشور ایالات متحده است، در گزارشی به مقایسه میزان صادرات نفت آمریکا در نیمه اول سال 2018 و 2019 پرداخته است. در این گزارش به صورت موردی میزان صادرات به ده خریدار اصلی نفت آمریکا یعنی چین، هند، کانادا، کره جنوبی، هلند، انگلستان، تایوان، ایتالیا، تایلند و سنگاپور مقایسه شده اند.

در این گزارش می توان از افزایش صادرات به میزان قابل ملاحظه ای به هشت کشور و کاهش صادرات به میزان زیادی به کشور چین پی برد. همچنین کشور ایتالیا نیز به مقدار اندکی واردات نفت خام خود را از ایالات متحده کاهش داده است.

چرا فروش نفت آمریکا افزایش داشته است؟

یکی از اصلی ترین دلایل این تغییرات، عدم تمایل خریداران به صادرنمایندگانی است که در گذشته از آن ها نفت خام خریداری می نموده اند. به طور مثال، کشور هند در سال 2018 عمده نفت مورد احتیاج خود را از کشو رهای خاورمیانه و بصورت تعیین از ایران و عربستان سعودی تامین می نموده است، اما به علت اعمال محدودیت های خرید نفت ایران به دنبال تحریم های ایالات متحده و همچنین ناامنی در میدان های نفتی عربستان که در نزدیکی مرزهای این کشور با یمن ایجاد شده است، هند سیاستی برای تامین نفت خود از ایالات متحده در پیش گرفته است.

در سایر کشورها نیز دلایل عموماً مانند مورد هند است. تحریم ها علیه ایران و ناامنی در عربستان و همچنین مناقشات منطقه خاورمیانه، به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز تامین نفت خام دنیا، خریداران بزرگ را به این نتیجه رسانده است که خرید نفت از آمریکا با توجه به گستردگی انواع نفت فراوریی این کشور بهترین گزینه در برابر این شوک است. به صورت کلی نیز ایالات متحده پس از اعمال تحریم علیه ایران، که به عنوان یک صادرنماینده عمده نفت خام شناخته می گردد، برای جلوگیری از بروز شوک قیمتی در بازار دنیای نفت تصمیم به افزایش فراوری و صادرات نفت گرفت و شرکت های فراورینماینده نفت را به فراوری بیشتر تشویق کرد.

کاهش شدید واردات نفت خام چین به چه معناست؟

سوال بالا با توجه به روند رشد مالی چین کمی غیرمنتظره است، اما هم اکنون ایالات متحده و چین در یک دوره جنگ تجاری موسوم به جدال تعرفه ها هستند. چین و آمریکا بصورت متقابل اقدام به اعمال مجموعه ای گسترده از تعرفه ها بر کالاهای یکدیگر نموده اند، که باعث شده است واردات نفت چین از آمریکا نیز شامل این جدال گردد. همچنین افزایش استخراج نفت از میادین نفتی داخلی چین نیز تا حدی توانسته این فاصله را جبران کند.

ایتالیا در کجای این پازل واقع شده است؟

کاهش حدوداً پنج درصدی واردات نفت ایتالیا از آمریکا که تقریبا به میزان هشت هزار بشکه می رسد آن چنان تغییری نسبت به سال گذشته محسوب نمی گردد اما گفته می گردد افزایش قیمت حمل و نقل دریایی نفت و همچنین حضور ایتالیا در معاهدات زیست محیطی از دلایل این کاهش اندک واردات است.

شرایط چگونه ادامه پیدا می نماید؟

گفته می گردد با توجه به افزایش قیمت حمل و نقل دریایی نفت خام پس از مناقشات خلیج فارس و ادامه جنگ یمن و عربستان، کشورهای عمده واردنماینده نفت خام آمریکا که اغلب در آسیای شرقی و آسیای میانه قرار دارند به سوی فراورینمایندگان عمده دیگری مانند روسیه و عراق سوق پیدا می نمایند، اما به علت اینکه تغییر در نفت مورد مصرف در صنایع اغلب همراه با تغییرات در تجهیزات صنعتی است، این تغییر رویکرد آنچنان ساده و سریع صورت نمی پذیرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 612

به "چرا قیمت نفت افزایش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قیمت نفت افزایش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید