چگونه پمپ آب خوب انتخاب کنیم؟

به گزارش لیتن، امروزه به دلیل کاهش فشار و آلودگی آب، خرید پمپ آب یکی از دغدغه افراد شده است. شما باید قبل از خرید به نکات و راهنمایی های بسیاری توجه کنید. پمپ آب فقط برای خانه و ساختمان ها استفاده نمی شود، بلکه این دستگاه در مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل امروزه کار تمامی کشاورزان بدون این دستگاه مشکل خواهد شد. قبل از خرید پمپ آب خانگی حتماً برایتان سؤال می شود که چگونه پمپ آب خوب را انتخاب کنیم؟ در جواب این سؤال باید تمامی مقاله را مطالعه کنید.

چگونه پمپ آب خوب انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید و انتخاب پمپ آب خوب

امروزه به دلیل پیشرفت چشم گیر تکنولوژی پمپ ها در انواع و برندهای مختلف تولید می شود، انتخاب بهترین نوع واقعاً کار راحتی نخواهد بود. انتظار تمامی افراد انتقال آب از مکان به مکان دیگری است و خیلی از افراد به همین دلیل گمان می کنند که این کار تمامی پمپ ها هست و خرید هر نوع آن تفاوت چندانی ندارد. در صورتی که برای انتخاب پمپ آب خوب باید به پارامترهای مختلفی توجه کنید.

در بین پمپ ها فشار و دبی با یکدیگر رابطه معکوس داشته برای مثال پمپ هایی که دبی زیادی دارند، فشار کمتری را برای انتقال آب تولید می کنند. در نتیجه اگر شما نیاز به فشار زیاد دارید باید دبی پایین تری را خریداری کنید. برای انتخاب و خرید یک پمپ باید اندازه فشار و دبی لازم را تخمین و بررسی کرد تا بتوانید با توجه به نیاز خود این وسیله را خریداری کنید.

پارامترهای انتخاب و خرید پمپ آب

شما برای خرید یک پمپ آب مناسب باید به نوع و ماهیت سیال نظیر آب، مواد شیمیایی، آب کشاورزی، فاضلاب صنعتی، فاضلاب شهری، مواد سوختنی، اسیدها و غیره توجه کنید. هر پمپ برای کاری ساخته شده است. برای مثال شما نمی توانید بعد از خرید پمپ آب خانگی آن را در کارخانه مواد مذاب استفاده کنید و همینطور بعد از خرید پمپ آب کشاورزی آن را در کارخانه یا کارگاه خود استفاده نمایید.

بعد از توجه به نوع سیالات باید به مشخصات فیزیکی مایع مثل درجه حرارت ، دمای کاری، اندازه ویسکوزیته یا گرانروی، ظرفیت، اندازه آبدهی، هد، اندازه املاح و ذرات جامد و ارتفاع آبدهی نیز توجه کنید. شما نمی توانید بدون بررسی این موارد پمپ آب خود را خریداری کنید. خیلی از افراد گمان می کنند که فقط باید به برند و مدل دستگاه توجه کرد در صورتی که اگر شما از موارد بالا آگاه نباشید؛ نمی توانید پمپ خوبی را خریداری کنید.

هد پمپ و ارتفاع ساختمان

در ایده آل ترین حالت باید فشار پشت هر شیرآب حدود 14/5 پی اس باشد. از طرف دیگر باید برای صعود آب در لوله های ساختمان به ازای هر ده متر بدون در نظر گرفتن نیروی اصطکاک لوله ها به 14/5 پی اس نیازمندند. به این ترتیب حداقل هد مورد نیاز برای هر واحد یک طبقه در حالت مطلوب بیت 15 تا 25 سانتی متر است. ارتفاع یک مجتمع 4 واحدی را اگر 15 متر در نظر بگیرید برای این ساختمان 25 تا 35 متر هد لازم است.

اندازه آبدهی (دبی)

دبی پمپ به تعداد شیرهای آب بستگی دارد. در این صورت به ازای هر واحد شیر باز در واحد زمان باید دبی را 10 لیتر در دقیقه در نظر بگیرید در این صوت برای یک ساختمان 4 واحدی و شیر آب دبی، 50 لیتر در دقیقه می شود.

بررسی نمودار پمپ

برای اطمینان از انتخاب پمپ می توانیم نمودارد پمپ مورد نظر را بررسی کنیم، این نمودار رابطه معکوس بین ارتفاع و دبی را نشان می شود. هر چقدر پمپ آب را به ارتفاع بالاتری انتقال دهد، اندازه دبی آن کمتر می شود و این فرایند تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که نهایتاً آبدهی به صفر برسد. برای مثال شما می خواهید برای یک ساختمان 5 واحدی پمپی مناسب تهیه کنید که در نهایت پمپی مناسب است که 50 درصد دبی کل را بتواند به بالاترین نقطه ساختمان منتقل کند.

سر و صدا

در اغلب موارد پمپ های آب بسیار پر سر و صدا هستند و با این وجود امکان دارد آرامش را از شما گرفته و باعث ناراحتی شما شوند. از این رو پیشنهاد می کنیم تا مشخصات درج شده روی پمپ را به طور دقیق بررسی کنید. البته برای اینک این صداکمتر شود اطراف آن را پوشش ویژه ای قرار می دهند اما اگر مراقب نباشید در این صورت الکتروموتور دچار خرابی و آسیب می شوند.

انواع پمپ آب خانگی

قبل از خرید هر نوع پمپ باید شما با انواع آن آشنا شوید. پمپ ها از نظر ارتفاع آب رسانی و دبی با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال به طور کلی پمپ ها به دو دسته اصلی جتی و بشقابی تقسیم بندی می شوند.

پمپ جتی

این نوع پمپ آب ها را بسته به اندازه فشار حتی می توانید چند متر بالاتر از مخزن تعبیه کنید. البته هرچقدر این فاصله زیاد شود فشار آب کمتر خواهد شد و نیرویی که صرف مکش می شود از هد پمپ کم خواهد کرد. پمپ های جتی نسبت به پمپ های بشقابی سر و صدای بیشتری دارند.

پمپ بشقابی

این نوع پمپ ها در برابر پمپ آب های جتی هد کمتری داشته و برعکس دبی بیشتری دارند. پمپ های جتی را می توان بالاتر از مخزن آب نصب کرد اما پمپ آب های بشقابی خودمکش نیستند و باید مخزن آب در ارتفاع برابر از این مخزن نصب شود تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

پمپ شناور

این نوع پمپ ها معمولا برای افزایش فشار و انتقال آب از چاه مناسب است. پمپ های شناور را آب را از داخل چاه پمپ کرده و به همین دلیل اندازه مصرف انرژی در این نوع پمپ ها نسبت به دو پمپ قبلی بسیار کمتر است. پمپ های شناور به طور عمده برای انتقال آب از چاه های استفاده می شود در صورتی که مصارف دیگری نیز دارد و همه چیز بستگی به موقعیت شما دارد.

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این بود تا شما را با نکات و چگونگی خرید پمپ آب خوب آشنا کنیم. خرید پمپ آب نیاز به راهنمایی و کمک دارد، شما به تنهایی از پس این کار بر نخواهید آمد. به جز تمامی نکات گفته شده شما باید به فروشگاه و مغازه ای که از آن پمپ آب را خریداری می کنید؛ کاملاً اعتماد داشته باشید. سولار مکانیکال یک انتخاب بسیار با کیفیت است شما می توانید به خرید پمپ آب و تمام تجهیزات لازم با کیفیت بالا و قیمت مناسب بپردازید. در صورت نیاز حتی می توانید به صورت آنلاین با کارشناس خبره ما در رابط به چگونگی خرید پمپ آب به مشورت بپردازید.

منبع: اتاق
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2091

به "چگونه پمپ آب خوب انتخاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه پمپ آب خوب انتخاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید