گریزی از اجرای طرح کاپ و تفکیک از مبدا پسماند وجود ندارد

به گزارش لیتن، شهر: اجرای طرح کاپ باید با فراهم کردن زیرساختها، توجه به پیوست های فرهنگی و اجتماعی و حساس کردن مردم نسبت به تفکیک زباله از مبدا انجام گردد و گریزی از اجرای این طرح در تهران نیست.

گریزی از اجرای طرح کاپ و تفکیک از مبدا پسماند وجود ندارد

تورج فرهادی، شهردار منطقه 6 درگفتگو با خبرنگار شهر درباره اجرای طرح کاپ و میزان موفقیت آن در این منطقه گفت: شاید این طرح احتیاج به بازنگری، پختگی، هماهنگی بیشتر میان اپلیکیشن و پیمانکار، پشتیبانی بیشتر در تامین زیرساخت ها، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتر، پیوست اجتماعی و زیست محیطی داشته باشد تا مردم را با خود همراه کند اما اجرای آن باید تحت هر شرایطی انجام گردد.

او افزود: مخازنی که در سطح شهر وجود دارد، گاه جلوه های بد اجتماعی را به نمایش می گذارد و جمع کردن زباله توسط بچه ها که در سطح شهر در حال اتفاق است مورد سوء استفاده رسانه های خارجی قرار می گیرد. ضمن اینکه به لحاظ زیست محیطی، اجتماعی، مالی و فرهنگی نیز اجرای طرح کاپ بسیار مهم است، بنابراین گریزی از این مساله نداریم و باید این اتفاق در کشور بیفتد.

او با بیان اینکه در ساختارهای کشور ما مسائل این چنین جا افتاده که ابتدا کاری را راه بیندازیم و در امتداد آن آسیب شناسی انجام دهیم و نقاط ضعف و قوت و فرصتها و تهدیدها را شناسایی و جهت را اصلاح کنیم، مطرح کرد: مخازنی که در سطح شهر قرار دارند و شهرداری همه آنها را مدیریت می نماید که قاعدتاً کار سختی است چرا که شهرداری نمی تواند برای هر مخزن یک نگهبان بگذارد تا تفکیک انجام گردد و جلوی زباله گرد را بگیرد، باید جمع گردد. البته باید این نکته را در نظر داشت که شرایطی که پیمانکار برای تفکیک انجام می دهد تفاوت چندانی با زباله گردها ندارد و به همان میزان برای افراد خطرناک است و فقط لباس های فرم، آنها را متفاوت می نماید.

او اعلام نمود: اگر تفکیک درست انجام گردد و مردم از زیر سینک های ظرفشویی خود بتوانند زباله های تر را بفشارند و آنها را از زباله های خشک جدا نمایند و همه مخازن صاحبدار شوند و پیمانکار مخازن را از در منازل تحویل بگیرد و زباله ها در خیابان رها نگردد، شاهد این معضلات بهداشتی و اجتماعی نخواهیم بود. ضمن این که تفکیک اگر از منازل انجام گردد، درصد آن به شدت بالاتر می رود و هزینه ها بسیار به صرفه تر می گردد.

فرهادی ادامه داد: شهرهای پیشرفته جهان هفته ای دوبار جارو می شوند و یکبار مخازن در اختیار مردم، خالی می شوند اما در تهران روزی دوبار شهر جارو و سه بار مخازن تخلیه می گردد و هزینه این کار نیز در واقع از مردم دریافت می گردد .ضمن اینکه به دلیل تفکیک نکردن زباله ها از مبدا، بسیاری از منابع قابل بازگشت به طبیعت، از بین می رود.

او با بیان اینکه در دوره های گذشته مدیریت شهری نیز این مساله مورد توجه نهاده شد و در دوره ای شعار آسمان آبی، زمین پاک مطرح شد که به دلیل مشارکت پایین به نتیجه مشخصی نرسید یادآور شد: گاهی باید از اجبار در این مساله استفاده کنیم، به عنوان مثال در شهرک والفجر چاره ای نداشتیم که مخازن سطح شهرک را جمع کنیم و مردم مجبور شدند زباله های خود را در مخازنی که به آنها تحویل دادیم قرار دهند و پیمانکار، این مخازن را در خانه ها از آنها تحویل بگیرد.

شهردار منطقه 6 با بیان اینکه اجرای این طرح کار بزرگی است که توانست مخازن را در چند نقطه از سطح شهر جمع کند، افزود: قاعدتاً باید در یک بازه زمانی، صد در صد مخازن از سطح شهر جمع و به مجتمع ها و منازل منتقل شوند ولی به دلیل اینکه زیرساخت های آن در خانه ها فراهم نیست، مشکلاتی در مجتمع ها و منازل ایجاد نموده است. به عنوان مثال در پروانه ها و نقشه های معماری جایی برای استقرار این مخازن پیش بینی نشده است.

فرهادی افزود: بنابراین از اکنون باید هم به لحاظ زیرساخت های فنی و معماری و هم به لحاظ فرهنگی و اجتماعی مسائل را رعایت کنیم و کوشش کنیم مردم را نسبت به این مساله حساس کنیم.

او گفت: به شدت پیگیر هستیم که این مسئله جا بیفتد و در بدترین حالت و بدترین شرایط و فراتر از فرهنگ سازی باید مردم را همراه کنیم چرا که اگر مردم یاری ننمایند این مساله شدنی نیست و باید مردم را مطلع کنیم که این مساله به نفع و صلاح خودشان است. ضمن اینکه باید کوشش کنیم که این طرح در دوره های بعدی مدیریت شهری نیز متوقف نگردد و ادامه پیدا کند.

فرهادی با بیان اینکه شهردار تهران نیز پیش از این تاکید داشت که زباله گردها و کتفی کولی ها از سطح شهر جمع شوند، افزود: به دلیل همراهی مردم و ظرفیت فرهنگی و مالی بالایی که منطقه 6 برای اجرای طرح کاپ دارد، این موضوع در این منطقه با موفقیت همراه بوده است و به ضرس قاطع می توان اعلام نمود که بیش از 95 درصد از کتفی کولی ها در منطقه 6 کم شده است و کوشش می کنیم که این کتفی کولی ها به منطقه برنگردند و فضا و شرایطی برای فعالیت آنها باقی نماند.

شهردار منطقه 6 در خاتمه با بیان اینکه طرح کاپ در محله دوستان از هفته آینده و در محله امیر آباد به زودی شروع می گردد، گفت: علاوه بر این با کوی دانشگاه، وزارت صمت و آموزش و پرورش و سایر وزارتخانه ها در حال مذاکره هستیم تا زیرساخت ها برای اجرای این طرح را فراهم و تفاهم نامه هایی را با آن ها منعقد کنیم که در اجرای طرح کاپ همکاری نمایند.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1372

به "گریزی از اجرای طرح کاپ و تفکیک از مبدا پسماند وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گریزی از اجرای طرح کاپ و تفکیک از مبدا پسماند وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید