100 موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند

به گزارش لیتن، آلبوم موسیقی صداها و پل ها به آهنگسازی احسان مطوری با همراهی حدود 100 موسیقیدان از سراسر جهان ساخته شده است و در 25 تیرماه 1400 (16 جولای 2021) منتشر خواهد شد.

100 موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند

احسان مطوری درباره آلبوم صداها و پل ها به خبرنگاران گفت: این پروژه با حضور علیرضا قربانی به عنوان خواننده اصلی و با همکاری حدود 100 موزیسین، 9 خواننده و در 20 استودیو از سراسر جهان با ساخت 9 قطعه موسیقی به انجام رسیده است.

او درباره هدف ساخت این آلبوم گفت: من ساکن آمریکا هستم و در این کشور به غیر از مولانا و شاید تا حد کمی حافظ و سعدی هیچ کدام از شاعران ایرانی را نمی شناسند. زمانی که با هنرمندان اینجا معاشرت می کردم، تنها چیزی که از ایران می دانستند مولانا بود که البته افغان ها و ترک ها نیز مدعی هستند مولانا متعلق به آنها است.

مطوری اضافه کرد: در همان زمان پروژه ای را به نام از رودکی تا منزوی در ذهنم تعریف کردم که در نهایت به ساخت آلبوم صداها و پل ها منجر شد. برای انجام این پروژه، ابتدا شعرای غیرفارسی زبان هم عصر با شاعران منتخب فارسی زبان در پروژه صداها و پل ها را پیدا کردم و از نمونه تأثیرات اجتماعی جامعه ای که در آن زندگی کرده بوند، الهام گرفتم. به عنوان مثال مسائلی همانند مهاجرت، دلتنگی، از دست دادن، جنگ، شادی و غم و … را در نظر گرفتم. آنگاه نگاه دو شاعر در دو جغرافیا و فرهنگ متفاوت را برداشتم. برای مثال نگاه دو شاعر در ایران (فروغ) و آلمان (مارگوت بیکل) را درباره موضوعی مانند مهاجرت چه از جغرافیایی به جغرافیای دیگر و چه از انسانی به انسان دیگر را بررسی کردم. اشعار کنار هم قرار می گرفت و داستان جدیدی خلق می شد. حال، موسیقی بدون دریافت کوچکترین تاثیر از آن فرهنگ یا اقلیم خاص، می بایست بیانگر یه صدای ملودیک جهانی باشد. تا جایی که نتوانیم این موسیقی را به هیچ جایی از این جهان نسبت بدهیم و حتی نتوانیم تشخیص بدهیم این موسیقی توسط آهنگساز ایرانی ساخته شده. اما بار اصلی بر دوش خوانندگان پروژه بود. آنها باید با ظرافتی خاص، هم در بیان احساس شخصی برگرفته از پروژه پیروز می بودند و هم پیام و رسالت پروژه را به بهترین شکل ممکن در یک گفتگو دو زبانه، بیان می کردند.

این هنرمند شرح داد: به مرور که پیش رفتم، متوجه شدم که شاید این امر کمک کند که فرهنگ کشورم را که شامل موسیقی، هنر و هر آنچه که در ایران خلاصه می شود، در کنار فرهنگ های دیگر قرار دهم، به صورتی که این فرهنگ ها با هم معاشرت داشته باشند.

او درباره موسیقیدان هایی که در این پروژه حضور داشته اند، گفت: علیرضا قربانی خواننده اصلی این پروژه محسوب می شود. حدود صد موسیقدان در این پروژه کار کردند که 20 نفر آنها ایرانی بودند و باقی همه غیرایرانی. از جمله موسیقیدان های مهم این پروژه می توان به بومبای جیشری اشاره کرد که نامزد جایزه اسکار بوده و در قطعه جته ناهی دیبو با آقای قربانی حضور داشته است. همچنین سیلیا وود اسمیت از جمله دیگر موزیسین مهمی است که در این پروژه حضور داشت و نامزد گرمی سال 2012 بوده است.

این آهنگساز اضافه کرد: مایک بلاک برنده جایزه گرمی و نوازنده ساز ویلن سل که با گروه سیلک رود به رهبری یویوما همکاری دارد، گرک الیس نوازنده سازهای کوبه ای، مصطفا اپیک اوقلو نوازنده باغلاما و نیتن اسکارن که برنده جایزه گرمی و نوازنده ویولا است، از دیگر موزیسین های مهم این پروژه هستند. به طور کلی در این پروژه پنج نفر برنده جایزه گرمی و پنج نفر هم نامزد جایزه گرمی و یک نفر نامزد ایزه اسکار حضور دارند.

مطوری در انتها گفت: تولید و آهنگسازی این پروژه به عهده خودم بود و تنظیم آن را به همراه همکارم علی منتظری به انجام رسانده ام. همچنین چیدمان و صدادهی ارکسترال آلبوم و اینکه چگونه به کار دریافت موسیقی یک اقلیم بتواند در این پروژه همانند یک پل عمل کند و صفت های جهانی موسیقی را دارا باشد، از جمله ایده های مشترکی بود که با همفکری همکارانم در این پروژه به تصویر کشیدیم که میتوانید در این پروژه بشنوید. اما یکی از صفات اصلی و شاخص این پروژه در همبستگی و صمیمیتی بود که تمامی موزیسین ها از ملیت های مختلف این پروژه داشتند و انگار پروژه را از آن خودشان می دانستند و برای پیروزیت پروژه از هیچ تلاشی دریغ نمی کردند. فارق از جایگاه و تعارفات مرسوم در جهان موسیقی، همه یکی شدند و صدای واحدی را برای گسترش صلح و آرامش در جهان تولید کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1749

به "100 موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید