آیا خروپف نشانه سکته مغزی است؟

به گزارش لیتن، نتایج یافته های نو محققان دانشگاه گالوی ایرلند نشان می دهد که مسائل خواب مانند خروپف ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

آیا خروپف نشانه سکته مغزی است؟

یک مطالعه نشان داده است افرادی که مسائل خواب مانند خروپف دارند، ممکن است بیش از سایرین در معرض خطر سکته مغزی باشند. احتمال سکته مغزی در افرادی که خروپف می نمایند تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی است که خروپف نمی نمایند.

محققان در این تحقیق 4496 نفر را مورد آنالیز قرار داد که 2238 نفر از آن ها قبلاً سکته نموده بودند و 2258 نفر تا آن موقع سکته ننموده بودند.

از شرکت نمایندگان در خصوص الگو ها و عادات خوابشان از جمله مدت زمان خواب، کیفیت خواب، چرت زدن، خروپف کردن یا خرخر کردن در طول خواب و مسائل تنفسی پرسیده شد.

نتایج نشان داد که خواب زیاد یا کم خوابی، چرت های طولانی، داشتن کیفیت خواب ضعیف، خروپف، خرخر کردن و آپنه خواب - که در آن تنفس مختل می گردد - می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. این خطر برای کسانی که از بیش از پنج مورد ذکر شده را تجربه می کردند نیز بیشتر بود.

کارشناسان گفتند که یافته های آن ها که در مجله Neurology منتشر شده است، نشان نمی دهد که مسائل خواب مستقیما باعث سکته مغزی می گردد بلکه اظهار نموده اند که میان آن دو ارتباطاتی وجود دارد.

پیشگیری از سکته مغزی

در ادامه بعلاوه تعیین شد افرادی که خروپف می نمایند تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که خروپف نمی نمایند در معرض سکته مغزی قرار دارند. محققان دریافتند افرادی که بیش از 9 ساعت یا کمتر از پنج ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که به طور میانه 7 ساعت می خوابند، بیشتر در معرض سکته مغزی هستند.

کریستین مک کارتی نویسنده این مطالعه، از دانشگاه گالوی ایرلند، گفت: نتایج مطالعه ما نه تنها نشان می دهد که مسائل خواب فردی ممکن است خطر سکته مغزی را در افراد افزایش دهد، بلکه داشتن بیش از پنج مورد از این علائم ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی در این افراد را در مقایسه با کسانی که مشکل خواب ندارند، پنج برابر افزایش دهد. نتایج ما نشان می دهد که مسائل خواب باید زمینه ای برای پیشگیری از سکته مغزی باشد.

بعضی از دلایل خروپف چیست؟

خروپف زمانی رخ می دهد که جریان هوا به وسیله دهان و بینی مسدود می گردد و زبان، دهان، گلو یا مجاری تنفسی در بینی هنگام تنفس فرد می لرزد. این ارتعاش زمانی اتفاق می افتد که این قسمت های بدن در هنگام خواب شل و باریک می شوند.

سازمان سلامت ملی انگلیس (NHS) می گوید، به علت عوامل ذکر شده در پایین احتمال اینکه یک فرد خروپف کند، بیشتر است:

  • اضافه وزن
  • استعمال دخانیات
  • مصرف الکل
  • شرایط خواب (عمدتاً وقتی به پشت بخوابند)

آیا بریتانیایی ها خیلی بیشتر خروپف می نمایند؟

تحقیقات مستقلی که به وسیله Mute Snoring و One Poll در سال 2022 انجام شد، 2000 بزرگسال را در بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا آنالیز کرد و عادات خواب و خروپف آن ها را تجزیه و تحلیل کرد.

در بریتانیا، این چیزی است که این مطالعه نشان داد:

  • 72 درصد از مردم گفتند خروپف بر زندگی روزمره آن ها تأثیر می گذارد
  • 46 درصد از مردم از خروپف خود خجالت زده شدند
  • حدود 40 درصد از مردم برای بیدار ماندن در روز به غذا های شیرین روی آوردند
  • این تحقیق بعلاوه نشان داد که 67 درصد از افرادی که خروپف می نمایند در برایتون بودند

آن ها بعلاوه دریافتند که تعداد مردان بریتانیایی که خروپف می نمایند (59 درصد) با اختلاف قابل توجهی از زنان (46 درصد) بیشتر است.

در این گزارش آمده است: جالب است که وقتی صحبت از سن خروپف نمایندگان بریتانیا می گردد، برخلاف استرالیا، تعداد قابل توجهی از بریتانیایی های جوان اعتراف می نمایند که خروپف می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2338

به "آیا خروپف نشانه سکته مغزی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خروپف نشانه سکته مغزی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید