ابداع نوع تازه سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد

به گزارش لیتن، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، چنین دستاوردی زمینه را برای کاربردهای وسیع در دستگاه های الکترونیکی فراهم می نماید. این مواد نو به عنوان سرامیک های گرما شکل پذیر توصیف شده که مواد اولیه آن در آزمایشگاه و برحسب تصادف ساخته شده اند.

ابداع نوع تازه سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد

مولفان این پژوهش مشغول کار با ترکیبات سرامیکی مبتنی بر بورون برای کاربردهای صنعتی بودند و به نظر می رسد به دستاورد مهمی رسیده اند.

رندال ارب استاد مهندسی مکانیک و صنعت در دانشگاه نورث ایسترن می گوید: ما مواد را در معرض گرمای چراغ جوشکاری قرار دادیم و ناگهان آنها تغییر شکل دادند و از مکان نصب خود سرازیر شدند. ما نمونه روی زمین را آنالیز و فکر کردیم شکست خوردیم. اما متوجه شدیم آنچه روی زمین ریخته کاملا سالم است و فقط شکل متفاوتی دارد. ما چند بار دیگر آزمایش را تکرار کردیم و متوجه شدیم می توان حالت تغییر شکل را کنترل کرد. در مرحله بعد قالبگیری ماده را شروع کردیم و متوجه شدیم این فرایند بسیار سریع انجام می گردد.

رفتار ماده مذکور برخلاف درک عمومی از شکل گیری و تحمل سرامیک است. هنگامیکه این ماده در مقابل تغییرات دمایی بسیار شدیدی نهاده شد، احتمال ترک خوردگی آن وجود داشت اما محققان توانستند با یک چراغ جوشکاری کوچک آن را در یک حالت حفظ نمایند.

محققان اکنون گرنتی برای توسعه این فناوری دریافت نموده اند و مشغول تجاری سازی آن به وسیله یک شرکت زیر مجموعه ای به نام فوریر هستند. تحقیق مذکور در ژورنال ادونسد متریال منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2206

به "ابداع نوع تازه سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع نوع تازه سرامیک که با گرما تغییر شکل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید