اتحادیه اروپا: درباره بازگشت آمریکا به برجام مذاکره می کنیم

به گزارش لیتن، نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام میان ایران و اعضای باقی مانده در این توافق بین المللی، فردا تشکیل خواهد شد.

اتحادیه اروپا: درباره بازگشت آمریکا به برجام مذاکره می کنیم

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اتحادیه اروپا در این رابطه با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت های امور خارجه ایران و گروه 1+4 روز آدینه 13 فروردین به صورت مجازی برگزار می گردد.

این نشست به ریاست انریک مورا معاون مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه به نمایندگی از جوسپ بورل هماهنگ نماینده برجام برگزار می گردد.

براساس اعلام اتحادیه اروپا در این نشست شرکت نمایندگان پیرامون دورنمای احتمال بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق توسط تمام طرف ها رایزنی خواهند کرد.

به همین دلیل امروز وزارت خارجه فرانسه خاطرنشان کرد: در حال همکاری نزدیک با سه کشور اروپایی، مسکو و پکن بوده و مصمم هستیم تا یک راه چاره دیپلماتیک بیابیم که به ایران امکان دهد، پایبندی خود را به تعهداتش از سر گرفته و آمریکا نیز تا حد امکان با سرعت به توافق بازگردد. در این رابطه در حال اجرا گفت و گوهایی با واشنگتن و تهران هستیم.

در تارنمای وزارت خارجه فرانسه آمده است: این گفت و گوها در حالی بیشتر ضروری می گردد که ایران با تماس مستقیم میان سایر مشارکت نمایندگان برجام و آمریکا که یک ماه و نیم پیش از سوی سرویس اقدام خارجی اروپا پیشنهاد شد، موافقت ننموده است. ما و شرکایمان، امیدوار هستیم که چارچوب های جایگزین موثری ایجاد کنیم.

وزارت خارجه فرانسه اضافه کرد: ایران به نقض جدی برجام ادامه می دهد و این شرایط بسیار مشکل ساز بوده زیرا در مدت بیش از یک ماه، قابلیت های نظارتی و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود نموده است.

مقام های ارشد ایران و اروپایی دوشنبه گذشته در آلمان با یکدیگر ملاقات نموده تا درباره ایده های احیای مجدد توافق هسته ای 2015 (برجام) گفت وگو نمایند.

در همین حال خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که مقام های ارشد ایران و اروپا دوشنبه گذشته در آلمان با یکدیگر ملاقات نموده تا درباره ایده های احیای مجدد توافق هسته ای 2015 (برجام) گفت وگو نمایند.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد که ایران ایده های جدید سازنده ای در نشست فرانکفورت با امید نجات فوری توافق هسته ای پیش از بسته شدن پنجره فرصت پیشنهاد داده است. وی به کیودو گفته است: دیپلماسی در جریان بوده و ممکن است افق های جدیدی برای کاهش فاصله میان ایران و آمریکا وجود داشته باشد.

به گزارش کیودو، نشست دیگری نیز روز سه شنبه میان ایران، روسیه و چین برای هماهنگی دیدگاه های سیاسی برگزار شده است. این درحالیست که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم سه شنبه گذشته در یک گفت و گوی سه جانبه موافقت خود را با حفظ و اجرای برجام در برنامه هسته ای ایران خاطرنشان کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1630

به "اتحادیه اروپا: درباره بازگشت آمریکا به برجام مذاکره می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: درباره بازگشت آمریکا به برجام مذاکره می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید