احتمالِ برکناریمادورو توسط ارتش ونزوئلا

به گزارش لیتن به نقل از رویترز، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه این احتمال را مطرح ساخت که ارتش ونزوئلا تصمیم بگیرد نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور را از قدرت برکنار کند؛ اما گفت که نمی داند این امر اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

احتمالِ برکناریمادورو توسط ارتش ونزوئلا

تیلرسون در سخنرانی خود در دانشگاه ایالتی تگزاس ادعا کرد که دولت ترامپ از تغییر رژیم در ونزوئلا حمایت نمی کند(!)؛ اما اعلام کرد در صورتی که مادورو با اختیار و تصمیم خود از قدرت کناره بگیرد، این امر به راحت ترین شکل ممکن اتفاق خواهد افتاد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین پیش بینی کرد که در ونزوئلا تغییر روی خواهد داد و مدعی شد که آمریکا خواستار تغییری صلح آمیز در این کشور است.

تیلرسون در این باره گفت: در تاریخ ونزوئلا و کشورهای آمریکای جنوبی، اغلب مواقع ارتش در شرایطی که امور بسیار بد پیش می روند و رهبری دیگر نمی تواند به مردم خدمت کند، عاملِ تغییر است.

وی در ادامه اضافه نمود که مادورو باید به قانون اساسی خود بازگردد و از آن پیروی کند.

گفتنی است که نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا هفته گذشته از تمایل خود برای حضور مجدد در عرصه انتخابات ریاست جمهوری این کشور- که طبق برنامه انتها ماه آوریل امسال برگزار می شود- سخن گفت.

این در حالی است که حزب حاکم این کشور (حزب سوسیالیست) امیدوار است به رغم بحران شدید اقتصادی و تحریمهای خارجی بر رقبای انتخاباتی خود غلبه کند.

گفتنی است که اقدام دولتهای آمریکا، کانادا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اتخاذ سیاستهای سختگیرانه علیه دولت ونزوئلا به بهانه نقض حقوق بشر و فساد گسترده در این کشور، به وجهه و اعتبار دولت مادورو در سراسر دنیا لطمه زده است؛ به گونه ای که در حال حاضر بانکها و مؤسسات اقتصادی از همکاری با کاراکاس بیمناکند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 609

به "احتمالِ برکناریمادورو توسط ارتش ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمالِ برکناریمادورو توسط ارتش ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید