ترامپ نهایتا از موضع خود در جنگ تعرفه ها عقب نشینی خواهد نمود

به گزارش لیتن، خبرنگاران- گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: ترامپ از همان زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار فراوری داخلی کشورش یاد می کرد. رئیس جمهور آمریکا در توئیتری در این زمینه نوشت: کسری تجاری 800 میلیارد دلاری که هر سال نصیب آمریکایی ها می گردد، حاصل سیاست ها و توافقات تجاری بسیار احمقانه ما است. کشورهای دیگر که سال هاست شغل ها و ثروت ما را می برند، به حماقت رهبران آمریکا می خندند.

ترامپ نهایتا از موضع خود در جنگ تعرفه ها عقب نشینی خواهد نمود

از این رو وی روز آدینه فرمان افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام های اروپایی و بعضی نهادهای بین المللی آن را به منزله اقدام برای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند. به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از 23 مارس(14 روز دیگر) تعرفه های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال گردد. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه نفتا هستند، از دایره افزایش تعرفه های مذکور مستثنی کرد. دلیل این اقدام رئیس جمهور آمریکا، ادامه داشتن مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر دادن مفاد توافق نفتا است.

در این راستا لیتن گفتگویی با پروفسوررابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*همکاری آمریکا و اروپا بعد از جنگ جهانی دوم مبتنی بر رژیمهای تجاری، امنیتی و نظامی مشترک بود. ناتو یکی از این رژیم هاست. آیا تصور نمی کنید جنگ تجاری آمریکا و اروپا علاوه بر حوزه تجارت قابلیت سرایت به حوزه های نظامی و امنیتی را دارد؟

اگر تعرفه های پیشنهادی ترامپ اعمال شوند و جنگ تجاری میان امریکا و اتحادیه اروپا رخ دهد، آن قطعا به سایر حوزه ها از جمله حوزه های امنیتی و نظامی سرایت خواهد نمود. به همین دلیل من فکر می کنم ترامپ در نهایت مجبور خواهد شد از اعمال تعرفه های جدید بر کالاهای اروپایی صرف نظر کند.

*محبوبیت راستگرایان در اروپا خطری برای همگرایی اتحادیه اروپاست . از سوی دیگر به قدرت رسیدن راستگرایان می تواند به باز شدن دست این کشورها برای روابط تجاری مستقل و فارغ از ملاحظات اتحادیه اروپا با امریکا منجر گردد. با توجه به این چشم انداز آینده اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

پیش بینی آینده اتحادیه اروپا و صحبت در خصوص آن بسیار سخت است . من فکر می کنم تهدیدات علیه اتحادیه اروپا توسط نیروهای جناح راست شبیه ترامپ در امریکا، احتمالا کوتاه مدت بوده و اتحادیه اروپا آن را تحمل خواهد نمود. فروپاشی و واگرایی در اتحادیه اروپا قطعا ناتو، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، نهادهای مهم بین المللی و به طور کلی ساختار هژمونی غرب بعد از جنگ جهانی دوم را تضعیف خواهد نمود. با این وجود نیروهای جناح راست در امریکا و اروپا بیشتر از آنچه پیش بینی می شد قدرت کسب کرده و دستاورد داشته اند. بنابراین همه نهادهای مهمی که ذکر شد ممکن است تضعیف شده و از بین روند.

*ترامپ در اولین مرحله از عقب نشینی خود از طرح تعرفه برای فولاد و آلومینیوم، استرالیا و مکزیک را مستثنی کرد. آیا این موضوع ارزش نمادین دارد؟

مکزیک، استرالیا و کانادا در متن مذاکرات نفتا از این طرح مستثنی شده اند. اگر مذاکرات نفتا با شکست روبرو گردد ترامپ ممکن است در خصوص آنها تجدید نظر نماید. من انتظار دارم تعرفه های پیشنهادی ترامپ معکوس شوند یا اجرای آنها صرفا جنبه نمادین داشته باشد زیرا آنها با روحیه ارتدوکسی حزب جمهوریخواه متناقض هستند.

* جنگ های تجاری ظاهرا همکاری تجاری را به عنوان عنصر مهم لیبرالیسم که بر صلح تاکید می نماید، از بین می برد . آیا به نظر شما جنگ تجاری بین امریکا و اتحادیه اروپا ارزشهای لیبرال را تضعیف خواهد نمود؟

بله. همانطور که گفتم جنگ تجاری به حوزه های امنیتی و نظامی سرایت کرده و صلح لیبرال را در معرض خطر قرار خواهد داد. محبوبیت راست گرایان در امریکا و اروپا و سیاست های پوپولیستی رهبران غربی به ارزشهای لیبرالیسم و نهادهای مالی و نظامی غربی صدمه خواهد زد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 608

به "ترامپ نهایتا از موضع خود در جنگ تعرفه ها عقب نشینی خواهد نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ نهایتا از موضع خود در جنگ تعرفه ها عقب نشینی خواهد نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید