افزایش دو برابری ببرهای نپال در کمتر از یک دهه

به گزارش لیتن، جمعیت ببرهای بنگال به سرعت کاهش می یابد و همین موضوع، باعث ایجاد نگرانی هایی در میان کارشناسان حیات وحش و جدی تر شدن کوشش آن ها برای حفظ این گربه سانان بزرگ شده است. حالا از نپال خبر رسیده که یکی از این کوشش ها در این کشور نتیجه داد.

افزایش دو برابری ببرهای نپال در کمتر از یک دهه

ببرهای سلطنتی بنگال با آینده پرمخاطره ای روبه رو هستند. جمعیت ببرهای شبه قاره هندوستان، به خاطر تخریب زیستگاه ها و شکار غیراخلاقی با هدف تجارت غیرقانونی اندام های این حیوان که در طب چینی کاربرد دارد، رو به کاهش گذاشته است. اما، نپال در حال تغییر این فرایند است. بر اساس آمار منتشر شده در این هفته، این کشور کوچک محصور در خشکی پیروز شده است که جمعیت ببرهای خود را در عرض 9 سال به دو برابر برساند و اولین کشور از میان 13 کشور دارای این گونه جانوری باشد که به تعهد خود طبق پیمان Tx2 مبنی بر دو برابر کردن تعداد ببرها تا سال 2022 عمل نموده است. این پیمان در اجلاس بین المللی سن پترزبورگ در سال 2010 به امضا رسید. با این حال، هنوز هم تعداد ببرهای زنده در کشوری که زمانی هزاران قلاده از بزرگ ترین گربه سان آسیایی در آن می زیستند، نگران کننده است.

آخرین شواهدی که از رد پنجه های ببرها و تله های دوربین به دست آمده است، حاکی از آن است که جمعیت ببرها در حدود 235 قلاده است که بیشتر آن ها در پارک های ملی در دشت های ترای (Terai) متمرکز شده اند و 125 ببر نسبت به سال 2010 بیشتر است. نکته قابل توجه این است که این افزایش جمعیت در کل کشور رخ نداده است. جمعیت ببرهای پارک ملی چیتوان (Chitwan National Park) که معروف ترین منطقه حفاظت شده در این کشور است، کم تر شده است. این کاهش جمعیت به خاطر رانده شدن ببرهای ساکن از قلمروی خود در پی وقوع طوفان ویرانگر سال 2017 رخ داده است.

مسئولان حیات وحش، پیروزیت های نپال در زمینه حفاظت از ببر را مرهون گشت های زمینی، استفاده از فناوری ردیابی مدرن، مشارکت جامعه در اقدامات ضد شکار، حفاظت از گونه هایی که هدف شکارچیان هستند و اختصاص نیروهای دولتی برای نظارت بر جرایم حیات وحش می دانند. با این وجود، ببرهای نپال همچنان در معرض تهدید مداوم از طرف شکارچیان و تجزیه زیستگاه های شان که ببرها را به سمت سرزمین های کوچک تر سوق می دهد، روبرو هستند. 33 ببر که طی پنج سال گذشته در نپال به طور طبیعی تلف شدند، به وسیله رقیبان خود و در جنگ بر سر قلمرو کشته شده اند.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2073

به "افزایش دو برابری ببرهای نپال در کمتر از یک دهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دو برابری ببرهای نپال در کمتر از یک دهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید