امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی کنیم

به گزارش لیتن، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه ها و حذف کنکور را موضوع اصلی قابل طرح و بررسی با مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: امیدواریم در بحث سهمیه ها با تعامل مجلس جدید که از فردا فعالیت خود را آغاز می کند، بتوانیم بخشی از سهمیه ورود به دانشگاه ها را تعدیل و سهمیه مازاد را تعریف کنیم.

امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی کنیم

به گزارش لیتن، دکتر سعیدرضا عاملی ضمن بیان این مطلب و در پاسخ به سوال لیتن به آخرین شرایط ساماندهی سهمیه های ورود به دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: با توجه به این که بخش عمده ای سهمیه ها نظیر سهمیه ایثارگران که سهم 25 درصدی ورود به دانشگاه ها را شامل می شود، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی است و بخشی از سهمیه ها نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است بنابراین حل این موضوع مستلزم همکاری بین این شورا و مجلس می باشد.

وی در ادامه شرح داد: ما در این دوره از فعالیت های مجلس شورای اسلامی تلاش کردیم این همکاری شکل بگیرد و بتوانیم بخش هایی از لایحه ای که وزارت علوم با همکاری وزارت بهداشت در بخش سهمیه ها تدوین کرد و مرتبط با مجلس شورای اسلامی بود را اصلاح کنیم و بخش مرتبط با شورا نیز در خود شورا مورد بررسی قرار بگیرد که متاسفانه هنوز این امکان فراهم نشده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بررسی سهمیه های ورود به دانشگاه ها را یکی از مهمترین برنامه های تعاملی این شورا با مجلس فعلی مطرح نمود و گفت: این موضوع جزء محورهای اصلی برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد و با مجلس آینده در این زمینه همکاری خواهیم داشت. امیدواریم بتوانیم در باره این موضوع ابتدا با هیات رئیسه مجلس و بعد با کمیسیون آموزش تعامل کنیم تا این موضوع بررسی شود. اما به طور کلی کار مجلس را شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند انجام بدهد و کار شورا نیز مجلس نمی تواند پیگیر شود. این موضوع یک موضع مشترک است که امیدواریم با همکاری مجلس آینده که از فردا فعالیت خود را شروع می کند، به انجام برسانیم.

سهمیه ها باید تعدیل شوند

وی همچنین تاکید کرد: موضوع ما صرفا حذف سهمیه های ورود به دانشگاه ها نیست و می تواند سهمیه های مازاد نیز تعریف شود چراکه اگر سهمیه های مازاد تعریف شود به نوعی جلوی ورود عموم مردم به دانشگاه ها را نخواهد گرفت. بنابراین سهمیه ها باید تعدیل شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین تاکید کرد: بحثی که وجود دارد این است که در حال حاضر در بعضی از موارد برای ورود به دانشگاه ها سهمیه 35 تا 40 درصد داریم. بنابراین این حجم از سهمیه ها بسیار زیاد است. ضمن اینکه عملا متقاضی نیز در بعضی از حوزه ها وجود ندارد. فقط مشکل در بعضی از رشته های خاص و بعضی رشته های پزشکی وجود دارد اما در سایر رشته ها عملا صندلی خالی وجود دارد و باعث رقابت سهمیه روبرو نیستیم.

عاملی همچنین به آخرین شرایط حذف کنکور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این موضوع بحث شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست. خوشبختانه کنکور یکی از معتبرترین روش هایی است که اعتماد بالای ملی در این حوزه وجود دارد اما این فرایندی که در یک حوزه برای ورود دانشجویان تصمیم گیری صورت بگیرد و آینده دانشجو در یک بازه زمانی چهار ساعت معین شود، روش مناسبی نیست. ما در بسیاری از روش های آموزش عالی کشور مشاهده می کنیم که دانشجویان یک فرایند چهار ساعته معین تکلیف می شوند و متقاضی در چه رشته هایی تحصیل کند. بنابراین برای این موضوع ریز نمرات فرد و میانگین معدل ملاک قرار می گیرد و همچنین چهار سال آخر تحصیلی فرد در ارزیابی تاثیرگذار است.

وی در خاتمه تاکید کرد: ما یک روش ارزیابی متفاوتی را باید برای ورود به دانشگاه ها دنبال کنیم که در این زمینه دغدغه هایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد اما این موضوع جزء تابوهای آموزش عالی کشور شده است که سال ها است که می خواهیم در عرصه کنکور تصمیم گیری کنیم اما عملا محقق نشده است و امیدواریم این موضوع نیز در تعامل با مجلس شورای اسلامی نیز به نتیجه برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1088

به "امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید