بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد

به گزارش لیتن، فریال مستوفی در خصوص تداوم سیاست تخصیص ارز ترجیحی گفت: اینجانب از ابتدا هم موافق اجرای این سیاست نبودم و تجربه اخیر هم نشان داد که این سیاست در اصابت به هدف که اقشار کم درآمد جامعه است، پیروز نبوده و از سوی دیگر باعث ایجاد سواستفاده و فساد می گردد. بنابراین اگر دولت بتواند با سازوکاری این سوبسید را مستقیما به دست این اقشار برساند به مراتب پیروز تر خواهد بود.

بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد

از انجمن پرنده پارسی دیدن فرمایید.

وی ادامه داد: همچنین پرسشی که در این موضوع مطرح است اینکه دولت منابع آن را چگونه تامین خواهد نمود؟ سال گذشته 14 میلیارد دلار برای این منظور تخصیص یافت و سال جاری هم این رقم کمتر از 10 میلیارد دلار نمی تواند باشد بنابراین با وجود تحریم و مسائل فروش نفت، به نظر می رسد که دولت در تأمین آن مشکل داشته باشد.

مستوفی توضیح داد: دولت حقوق کارمندان را 15 درصد افزایش داده است، هر چند که افزایش حقوق کارمندان با توجه به افزایش قیمت کالاها و تورم موجود، یاری به وضع معیشتی کارمندان امری لازم است اما همانگونه که ذکر شد دولت باید به طوری سنجیده، میزان تخصیص بودجه و منبع تامین مالی برای بخش های مختلف اقتصاد را در بودجه سال آینده کشور در نظر بگیرد.

این کارشناس مالی اعلام کرد: به نظر می رسد که در شرایط فعلی اقتصاد کشور، دولت ناگزیر گردد تا به منظور تامین منابع مالی مورد احتیاج از بانک مرکزی استقراض کند که نتیجه آن نیز جز تورم نمی تواند باشد.

وی در خصوص افزایش درآمدهای مالیاتی در سال آینده گفت: با وجود رکود موجود و کسری بودجه ناشی از کاهش فروش نفت، سیاست اخذ مالیات از بنگاه ها و شرکت هایی که اکثرا با 30 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند، موجب ورشکستگی آنها خواهد شد. بنابراین پرسش این است که این شرکت ها، چگونه با پرداخت مالیات از یکسو و شرایط رکود و تورم موجود از سوی دیگر، تاب خواهند آورد، لذا این موضوع احتیاجمند توجه جدی و بازنگری ویژه در برنامه مالی کشور و بودجه ریزی دولت است.

این عضو اتاق بازرگانی در خصوص قیمت دلار 8500 تومانی برای سایر اقلام وارداتی که در بودجه سال 99 در نظر گرفته شده است، گفت: نحوه محاسبه آن را نمی دانم فقط امیدوارم که نرخ دلار در بازار کاهش یابد تا این رقم محقق گردد. با این حال، حتی با فرض کاهش تنش های سیاسی، بهبود شرایط مالی و کاهش تورم، باز هم بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 715

به "بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعید است که در کوتاه مدت نرخ دلار به 8500 تومان برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید