رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

به گزارش لیتن، رینگ صادراتی بورس انرژی در 24 خرداد ماه شاهد عرضه 50 هزار تن بنزین اکتان 87 بود. در این عرضه که نسبت به عرضه های قبل چشم گیر تر بود، 13مشتری به رقابت پرداختند. قیمت پایه بنزین اکتان عرضه شده440 دلار تعیین شده بود، اما با توجه به تقاضای موجود و رقابت بین خریداران کل محموله عرضه شده با نرخ 558 دلار به فروش رفت که 27 درصد نسبت به قیمت پایه رشد داشت؛ موضوعی که مدیرعامل بورس انرژی ایران به آن اشاره کرد و گفت: ساز و کار معاملاتی بورس انرژی باعث افزایش رقابت و شفافیت در فروش صادراتی فرآورده های نفتی شده است.

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

علی نقوی در گفت وگو با خبرنگاران درمورد عرضه مذکور توضیح داد: دلیل اصلی فروش کامل محموله با رشد 27 درصدی قیمت نسبت به قیمت پایه را می توان وجود مکاهمم رقابت در بورس انرژی دانست. طبعا اگر این معامله خارج از بورس انجام می شد، امکان رقابت در این سطح وجود نداشت. همکاری مستمر شرکت ملی پالایش و پخش در عرضه های منظم و مستمر بنزین و سایر فراوردهای پالایشگاهی هم در فرایند رو به بهبود معامله فرآورده های نفتی از طریق بورس انرژی موثر بوده است.

وی با بیان اینکه آمار معاملات دو سال گذشته فراورده ها از طریق مکاهمم شفاف بورس نشان می دهد که ساختارهای شفاف معاملاتی، می توانند بازدهی بالا و سودآوری بهتری در فرایند فروش فرآورده های حوزه نفت و گاز برای کشور به ارمغان بیاورند، اظهار کرد: به همین دلیل اگر شرکت های تابع وزارت نفت هم مشابه شرکت ملی پالایش و پخش، محصولات خود را در رینگ صادراتی در بورس انرژی به صورت منظم و مستمر عرضه کنند، شاهد توسعه تجارت نفت و گاز و همچنین شفافیت در کشف قیمت خواهیم بود؛ همان طور که این اتفاق در بازار فروش بنزین، گازوییل، نفت، گاز مایع و... ایجاد شده است.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: هم اکنون برای محصولاتی همچون نفت کوره، میعانات گازی و گازوییل در حجم های بالا هم مشتریان خواهان خرید از رینگ صادراتی بورس هستند وامیدواریم با توجه به پیگیری های اجرا شده عرضه مستمر و منظم نفت خام و این فراورده ها را هم در بورس داشته باشیم. اگر این فرآورده و امثال آن به بورس بیایند، رقابت شفاف تعیین کننده قیمت خواهد بود و دیگر شبهه ای که درمورد ارائه تخفیف در معاملات خارج از بورس مطرح می شود پیش نمی آید.

نقوی با تاکید بر اینکه در بستر معاملاتی بورس انرژی، تمامی خریداران در شرایط برابر و براساس شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه، می توانند وارد معامله شوند، گفت: این در حالی است که در معاملات خارج از بورس این شرایط برقرار نیست. دیگر مزیت فروش محصولات از طریق بورس انرژی این است که کارنامه فروش به صورت دقیق و شفاف قابل مشاهده است. نهادهای نظارتی به راحتی کل فرآیندها رصد می کنند و تصویری واقعی و شفاف از عملکرد شرکت ها به بازار و سیاست گذاران و کارشناسان مخابره می شود و جلوی فساد معاملات خارج از بورس را می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1798

به "رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید