تجربه جراحی متفاوت با هدست های واقعیت افزوده

پژوهشگران مرکز پزشکی بث دیکونس(Beth Deaconess Medical Center) در شهر بوستون آمریکا از هدست واقعیت افزوده هولولنز (HoloLens) شرکت مایکروسافت برای مصورسازی زخم های قلب (myocardial scars) طی جراحی استفاده می نمایند.

تجربه جراحی متفاوت با هدست های واقعیت افزوده

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدگجت، طی عمل جراحی و سایر روش های الکتروفیزیولوژی، جراح باید دقیق بداند که زخم در کدام قسمت قلب قرار گرفته است.

الکتروفیزیولوژی مطالعه خواص سلول ها و بافت های بیولوژیکی است. الکتروفیزیولوژی شامل اندازه گیری تغییر ولتاژ یا جریان الکتریکی در مقیاس های گسترده در یک عضو مانند قلب است.

در این آزمایش، به طور معمول زخم های قلب روی یک صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می گردد و صفحه کلید، موس، کلیدها، جوی استیک (اهرمک) و توپ ها برای کنترل زوم، چرخش و برش تصاویر استفاده می گردد. همه این روش ها احتیاج به مراقبت پزشک از بیمار و استفاده از کنترل نماینده فیزیکی برای برقراری ارتباط با صفحه نمایش دارند.

تصاویر قلبی که در هدست واقعیت افزوده هولولنز نمایش داده می شوند، یک تصویر با وضوح بالا از قلب و زخم ها هستند. پزشکان می توانند از حرکات دست استفاده نمایند تا به سیستم نشان دهند که چگونه تصویر را نمایش دهد.

پژوهشگران مرکز پزشکی بث دیکونس طی یک آزمایش بر روی حیوانات مبتلا به حملات قلبی، از هدست و یک سیستم که توسط یک متخصص نقشه برداری شبیه سازی شده بود، استفاده کردند.

پزشکان پس از انجام آزمایشات دریافتند که استفاده از این هدست برای انجام آزمایش بسیار مفید واقع بوده و توسط آن، پژوهشگران یک دید سه بعدی واقعی از قلب و زخم ها داشتند.

جیه جانگ(Jihye Jang)، یکی از پژوهشگران این مطالعه از مرکز پزشکی بث دیکونس گفت: هدست واقعیت افزوده پزشکان را قادر می سازد تا تصاویری مانند ام.آر.آی یا سی .تی.اسکن را به عنوان راهنما در حین عمل جراحی در دسترس داشته باشند. داشتن تصاویر سه بعدی از زخم های پیچیده حین عمل جراحی، می تواند به درمان بهتر یاری کند. پزشکان اکنون می توانند از فناوری واقعیت افزوه برای مشاهده تصاویر سه بعدی قلب استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجربه جراحی متفاوت با هدست های واقعیت افزوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه جراحی متفاوت با هدست های واقعیت افزوده"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید