تخت سلیمان آذربایجان غربی؛ آتشکده زرتشتیان در ایران باستان

به گزارش لیتن، یکی از آثار تاریخی ایران، تخت سلیمان آذربایجان غربی بوده که در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید تخت سلیمان کجاست و با عجایب تخت سلیمان بیش از پیش آشنا شوید.

تخت سلیمان آذربایجان غربی؛ آتشکده زرتشتیان در ایران باستان

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

آشنایی

در گذشته، اقوام گوناگونی از هزاره قبل از میلاد در تخت سلیمان آذربایجان غربی زندگی نموده اند؛ مانند ماناها در سال 660 تا 830 که در دامنه کوه ساکن بودند. این کوه که بر اثر فوران آتشفشانی و فعالیت چشمه جوشان آرتزینی بوجود آمده، ظاهری مخروطی شکل با ارتفاع 97 الی 100 متر اما تو خالی دارد. در واقع، میتوان گفت منشأ اصلی این کوه، آب های زیر زمینی بوده که در اثر هزاران سال جوشش و فعالیت دریاچه ای را بوجود آوردند. آب این دریاچه که حاوی رسوبات و آهک بوده، انباشت شد و این چرخه آنقدر ادامه پیدا کرد تا کوه زندان سلیمان را تشکیل داد.

به غیر از چشمه اصلی که این کوه را بوجود آورده و در حال حاضر خشک شده است، چشمه های آب گرم دیگری نیز وجود دارند که هنوز هم در حال جوششند. بطور کلی، این مناطق دارای نوع خاصی از زمین شناسی هستند و پیچیدگی هایی دارند که بسیار برای زمین شناسان می توانند جالب باشند. براساس مقاله تخت سلیمان کجاست باید بدانید که یکی دیگر از عجایب این منطقه، دهانه کوه بوده که دارای قطر 65 متر و عمق 80 متر است. دلیل اینکه مردم لقب زندان دیو یا دیو سلیمان را به این کوه دادند، برای این است که معتقدند حضرت سلیمان دیوهایی داشته و وقتی این دیوها از دستورات وی سرپیچی می کردند، آن ها را به زندان می انداخته است.

از عجایب تخت سلیمان، وجود بقایای معبدی مقدس مربوط به هزاره اول میلاد است که در طوقه کوه واقع شده و همینطور، دیواری که در ارتفاع 65 متری این کوه همانند کمربند وجود دارد. این دیوار به راحتی قابل دیدن نیست و بعد از حفاری ها دیده شد. در نهایت، در زمانیکه یکی از مهمترین آتشکده های دوره ساسانی که آذر گشنسب نام دارد رونق پیدا کرد، از این کوه بعنوان قلعه نگهبانی استفاده شد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1528

به "تخت سلیمان آذربایجان غربی؛ آتشکده زرتشتیان در ایران باستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت سلیمان آذربایجان غربی؛ آتشکده زرتشتیان در ایران باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید