جریمه سنگین فدراسیون بسکتبال برای کاپیتان تیم ملی

به گزارش لیتن، به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، طبق گزارش کمیته داوران و مسابقات در مورد حواشی پس از پنجمین ملاقات تیم های پالایش نفت آبادان و مهرام تهران در مرحله نیمه نهایی، با دعوت قبلی جلسه کمیته انضباطی برای سعید داورپناه و محمد حسن زاده تشکیل شد. اولین دستور جلسه مربوط به مصاحبه این دو بازیکن از تیم پالایش نفت آبادان با شبکه ورزش و رسانه های دیگر بود که بازخوردهای منفی درپی داشت. رای زیر در رابطه با این دو بازیکن پس از رسیدگی صادر شد:

جریمه سنگین فدراسیون بسکتبال برای کاپیتان تیم ملی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

الف - آقای سعید داورپناه (بازیکن تیم پالایش نفت آبادان) به 100/000/000 ریال جزای نقدی و دو جلسه محرومیت (تعلیقی) در فصل مسابقاتی جاری یا آینده (در صورت اتمام مسابقات) محکوم شد.

ب - آقای محمد حسن زاده (بازیکن تیم پالایش نفت آبادان) را به 200/000/000 ریال جزای نقدی و دو جلسه محرومیت تعلیقی در فصل مسابقاتی جاری یا آینده (در صورت اتمام مسابقات) و اعلام عذرخواهی رسمی از داور مورد نظر محکوم می نماید.

جلسه کمیته انضباطی صمد نیکخواه بهرامی نیز با طرح سه پرونده تشکیل شد. اولین پرونده مرتبط با شکایت باشگاه شیمیدر قم نسبت به صحبت های وی در خصوص صفرزاده قائم مقام این باشگاه بود و در نهایت شکایت باشگاه شیمیدر نسبت به نیکخواه بهرامی وارد اعلام شد. پرونده دوم در خصوص مصاحبه تحریک آمیز و جنجال برانگیز وی با رسانه ها پیش از بازی پنجم مهرام تهران و پالایش نفت آبادان بود. پرونده سوم در خصوص ضربه پنهان مانده از دید داوران و ناظر مسابقه در رقابت های مرحله نیمه نهایی با تیم پالایش نفت آبادان نسبت به یکی از بازیکنان این تیم بوده که علیرغم سبک بازی درگیرانه و فیزیکی وی، این عمل به موجب ماده 73 آیین نامه برگزاری مسابقات، تخلف تلقی شد. احکام زیر در رابطه با این سه پرونده به صورت تجمیعی برای صمد نیکخواه بهرامی صادر شد:

نامبرده را به 300/000/000 ریال جزای نقدی و سه جلسه محرومیت تعلیقی از شرکت در مسابقات ورزشی (باستناد بندهای (3) و (11) ماده (8) آیین نامه انضباطی) محکوم نمود.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال در این رابطه گفت: سعید داورپناه و محمد حسن زاده به کمیته انضباطی دعوت شدند، فیلم مصاحبه آن ها پخش شد و اعضای کمیته شرحات شان را شنیدند.

وی اضافه نمود: در خصوص صمد نیکخواه بهرامی سه پرونده مطرح بود، یک پرونده در رابطه با شکایت تیم شیمیدر قم نسبت به صحبت های وی با اصحاب رسانه خطاب به صفرزاده قائم مقام باشگاه شیمیدر پس از بازی با این تیم بود. شکایت باشگاه شیمیدر قم و دفاعیات نیکخواه بهرامی شنیده شد. در مجموع آنچه که در این پرونده مطرح بود، حکایت از آن داشت که متاسفانه بعضی از صحبت های نیکخواه بهرامی نسبت به صفرزاده و باشگاه شیمیدر تحریک نماینده و تحقیر آمیز بوده است. وی در صندلی یک بازیکن نسبت به یک مقام رسمی باشگاه اجازه نداشته که این چنین خارج از عرف و نزاکت ورزشی صحبت کند. صمد نیکخواه بهرامی مسئولیت بخشی از صحبت های خود را پذیرفت و در رابطه با بخشی دیگر از صحبت هایش گفت منظور او این چنین که باشگاه شیمیدر قم ادعا می نماید، نبوده است. هرچند طرح این پرونده به دلیل نوبت به طول انجامید اما شکایت باشگاه شیمیدر نسبت به نیکخواه بهرامی در حد اقرار وی، وارد اعلام شد. بخش دیگری از این شکایت مرتبط با علی آرزومندی سرمربی تیم مهرام بود که در جلسه ای دیگر به این موضوع نیز رسیدگی خواهد شد.

اردستانی توضیح داد: پرونده دوم نیکخواه بهرامی در خصوص مصاحبه ای بود که با رسانه ها قبل از بازی پنجم مهرام و پالایش نفت آبادان داشت. این مصاحبه تاثیر منفی روی بازیکنان تیم پالایش نفت داشته و پیغام ناخوشایندی را به جامعه بسکتبال و افکار عمومی مخابره نموده است. متاسفانه هم نوع بیان و عدم شرح در این مورد و هم زمان انتشار آن، یکسری سوء برداشت ایجاد نموده بود. استفاده از این نوع ادبیات شایسته و زیبنده بازیکنان طراز اول لیگ برتر بسکتبال باشگاه های کشور و بازیکنان تیم ملی بسکتبال ما نیست. در خصوص مصاحبه صمد نیکخواه بهرامی و بعضی از اقداماتش در زمین که از چشم داوران پنهان مانده بود، تذکرات لازم به او داده شد.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال بیان نمود: تاکید ما بر این است که بازیکنان به آیین نامه برگزاری مسابقات و اصول اخلاقی در جامعه اسلامی و ورزش بسکتبال که از طرف فیبا نیز اعلام شده است، مقید باشند. بازیکنان، مربیان و مسئولان باید حریم ورزش بسکتبال و حرمت خودشان را حفظ نمایند و از رفتارهایی که موجب خدشه دار کردن اعتبار و صندلی بسکتبال می گردد، اجتناب نمایند. در این جلسات تاکید شد که اگر باشگاه یا بازیکنی بخواهد در رسانه ها علیرغم الزامات آیین نامه برگزاری مسابقات و وجود امکان اعتراض از

مجاری قانونی، جوسازی، سیاه نمایی یا اتهام زنی کند و با زیر سوال بردن جامعه داوری و مسئولان فدراسیون بسکتبال برای خودش منافعی را تصور کند، راستا اشتباهی را طی نموده و کمیته انضباطی در این خصوص با قاطعیت برخورد خواهد نمود.

وی در انتها گفت: اگرچه طرح پرونده در کمیته انضباطی اصولاً بستگی به گزارش کمیته داوران و مسابقات دارد اما در جریان برگزاری رقابت های لیگ برتر چنانچه رفتاری خلاف آیین نامه برگزاری مسابقات، اصول اخلاقی فیبا و قوانین مقررات کشور اتفاق بیافتد، کمیته انضباطی قطعاً ورود خواهد نمود و باتوجه به حوزه اختیارات قانونی خود برخورد می نماید. ریاست محترم فدراسیون هم تاکید داشتند که کمیته انضباطی با حفظ استقلال خود، با بی طرفی کامل و با رعایت قانون به تخلفات کسانی که به اعتبار ورزش بسکتبال لطمه می زنند و یا نقض قانون می نمایند، برخورد نماید.

شایان ذکر است، این آرا غیر قطعی بوده و باشگاه یا فرد خاطی حق اعتراض و تجدیدنظر خواهی دارد تا طبق روال قانونی به پرونده ها در مرحله تجدیدنظر رسیدگی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1657

به "جریمه سنگین فدراسیون بسکتبال برای کاپیتان تیم ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه سنگین فدراسیون بسکتبال برای کاپیتان تیم ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید