خبرنگاران آزمایشگاه تست آلایندگی خودروها آماده بهره برداری شد

به گزارش لیتن، تهران- خبرنگاران -آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته به منظور تست میزان آلایندگی قوای محرکه الکتریکی، احتراقی و هیبریدی با سرمایه گذاری سه جانبه معاونت علمی و فناوری، دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان آماده بهره برداری شد.

خبرنگاران آزمایشگاه تست آلایندگی خودروها آماده بهره برداری شد

در حال حاضر یکی از مسائل مهم کشور، آلودگی هوای کلان شهرها و مصرف سوخت بی رویه در بخش حمل ونقل است، به طوریکه بر اساس گزارش ها حدود 70 درصد آلایندگی شهرهای عظیم ناشی از منابع متحرک است.

یکی از مهمترین راهکار های پذیرفته شده در جهان برای مقابله با این معضل، طراحی و فراوری قوای محرکه با سطح مصرف و آلایندگی بسیار پایین یا حتی بدون آلایندگی است.

روشی که در جهان پذیرفته شده و کاربردی است. اما ایران در حوزه فراوریات داخلی این محصولات فاصله ای 30 ساله با جهان دارد.

آماری رسمی گواهی می دهد که خودروهای فراوری داخل، 210 گرم گاز دی اکسیدکربن در هر کیلومتر فراوری می نمایند. این در حالی است که مطابق قوانین اتحادیه اروپا این میزان باید کمتر از 95 گرم در هر کیلومتر باشد.

با توجه به اعداد و ارقام موجود در کشور، اگر جهشی در فناوری فراوری قوای محرکه داخلی اتفاق نیفتد، خودروهای بومی بیش از 2 برابر میانگین خودروهای فراوریی جهان گازهای گلخانه ای فراوری و منتشر می نمایند.

خسارت 13 میلیارد دلاری آلودگی هوا

طبق آمار و اطلاعات منتشر شده بانک جهانی میزان خسارت های ناشی از آلودگی هوا مانند فوت، درمان، دستمزد و کار از دست رفته ناشی از تعطیلی های شرایط هشدار، خسارت وارد بر فراوری، کاهش بهره وری، تخریب زیست بوم های طبیعی در ایران عددی بالغ بر 13 میلیارد دلار در سال، عددی عظیم و قابل تامل است.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از نهادهایی است که با درک این آمارها و شرایط موجود به این حوزه ورود نموده است تا زمینه را برای اجرای بند هشت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فراهم کند.

قانونی که بر مدیریت مصرف با تاکید بر اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف، بالابردن قدرت رقابت، افزایش بهره وری عوامل فراوری، راهنمایی و تقویت تحقیق، توسعه و نوآوری ها و زیربناهای آنها با هدف ارتقاء کیفی و افزایش کمی فراوری ملی، حمایت از تجاری سازی فناوری محصول و بهره گیری از جذب و انتقال دانش فنی و فناوری های روز تاکید دارد.

آزمون انواع قوای محرکه برای خودروهای سبک و سنگین

بر همین اساس نیز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک همکاری مشترک با دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان، از احداث آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته حمایت کرد. این آزمایشگاه طی مدت 2 سال احداث و آماده بهره برداری شده است.

این آزمایشگاه، پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودروهای سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو 6 و توان 575 اسب بخار را دارد. با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران جزء 5 دانشگاه برتر جهان در حوزه طراحی و توسعه قوای محرکه قرار می گیرد.

آزمایشگاه ملی قوای محرکه نخستین آزمایشگاه کشور خواهد بود که قابلیت تست موتور خودروهای سنگین (اتوبوس، کامیون و تریلی) تا سطح استاندارد آلایندگی یورو 6 را دارا است و با راه اندازی آن استاندارد آلایندگی خودروهای سنگین (TA و SOP)که طی 10 سال گذشته به علت نبود تجهیزات و زیرساخت های تست آلایندگی در داخل کشور معطل مانده بود، میسر خواهد شد.

همچنین با راه اندازی این آزمایشگاه از خروج مقدار قابل توجه ارز از کشور جلوگیری می گردد.

بر اساس اعلام روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این آزمایشگاه پیشرفته، نخستین آزمایشگاه داخلی است که از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تامین نمایندگان طراز اول جهان استفاده می نماید.

از جمله قابلیت های این آزمایشگاه، می توان به دارا بودن امکانات تست قوای محرکه الکتریکی و هیبریدی اشاره نمود که شامل سلول تست باتری پک و ادوات الکترونیک قدرت در کنار سلول های تست AC با قابلیت تست موتورهای کششی مختلف در کاربرد خودروهای سواری، سنگین و حتی وسایل نقلیه ریلی سبک مانند مترو می گردد.

با استفاده از این امکانات، فرآیند تحقیق و توسعه در این حوزه تسریع و امکان جلوگیری از تکرار عقب مانندگی فناوری کشور این بار در حوزه قوای محرکه الکتریکی شده پیشرفته میسر خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1548

به "خبرنگاران آزمایشگاه تست آلایندگی خودروها آماده بهره برداری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آزمایشگاه تست آلایندگی خودروها آماده بهره برداری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید