خبرنگاران آمریکا به طور رسمی نامه ضد برجامی ترامپ را پس گرفت

به گزارش لیتن، نیویورک- خبرنگاران- سرپرست نمایندگی آمریکا در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی ادعای گذشته کشورش مبنی بر اعمال تحریم های شورا علیه ایران را پس گرفت.

خبرنگاران آمریکا به طور رسمی نامه ضد برجامی ترامپ را پس گرفت

به گزارش خبرنگاران، ریچارد میلز روز پنج شنبه با ارسال نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار کنار گذاشتن نامه 30 و 31 مرداد و 31 شهریور ماه 1399 آمریکا شد.

وی ادامه داد: از نظر ایالات متحده اقدامات مقرر شده در بندهای 7 و 8 و همچنین 16 تا 20 قطعنامه 2231 همچنان موثر است و مفاد قطعنامه های 1696 (2006)، 1737 (2006)، 1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008) و 1929 (2010) که با قطعنامه 2231 خاتمه یافتند، همچنان خاتمه یافته اند.

سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت شده است.

میلز همچنین در نامه ای دیگر اطلاع داد که محدودیت اعمال شده علیه دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران که به تردد در سه مایل محدود شده بودند، برداشته شده و به روال سابق بازگشته است.

این موضوع، شامل همه دیپلمات هایی می شود که در حال حاضر در نیویورک به سر می برند و همچنین در آینده خواهند آمد.

سوزان دیماگیو عضو هیات مدیره اندیشکده کوئینسی در واکنش به این اقدام دولت بایدن، گفت دولت بایدن تلاش شکست خورده پمپئو را در اعمال مکانیسم ماشه در بازگرداندن تحریم های ضد ایران لغو یا رد کرده است.

وی افزود: این یک گام مثبت به سمت زدودن یکی از بزرگترین اشتباهات سیاست خارجی دولت ترامپ.

دولت ترامپ اوایل امسال کوشید تا با طرح اقدامات مخرب، توافق هسته ای ایران را به طور کامل از بین ببرد چرا که در 27 مهرماه به موجب قطعنامه 2231 محدودیت های تسلیحاتی ایران برطرف می شد.

ابتدا در قطعنامه ای 14 صفحه ای به دنبال وضع سخت ترین تحریم تسلیحاتی ایران برآمد که با مخالفت جدی همه اعضا روبرو شد و در نهایت بر آن شد تا قطعنامه ای چهار بندی در تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران ارائه دهد.

این تلاش هم ناکام ماند و پس از آن در 30 و 31 مرداد ماه نامه ای را به شورای امنیت ارائه داد و با ادعای خود خوانده که هنوز مشارکت کننده در برجام است، خواستار اعمال مکانیسم ماشه و بازگرداندن تمام تحریم های پیشین شورای امنیت علیه ایران شد.

13 عضو شورای امنیت به صراحت با این ادعای آمریکا مخالفت کردند و آن را باطل دانستند و به این ترتیب در بی عملی کامل، ترتیب اثری به این درخواست آمریکا ندادند.

اما در 31 شهریور ماه اعلام کرد که چون فرایند مخالفت با این ادعا در شورای امنیت طی نشده است، به طور اتوماتیک تحریم ها علیه ایران اعمال شده است اما باز هم شورای امنیت وقعی ننهاد و هیچ سازوکاری برای آن مشخص نکرد.

آخرین تلاش دولت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که کوشید بودجه ای برای آنچه که اجرای تحریم های ضد ایرانی می نامید وضع کرد که آن هم با اکثریت قاطع اعضای سازمان ملل رد شد.

اگرچه ادعای پیشین دولت آمریکا در عمل ابطال شده بود اما اقدام امروز سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می تواند نخستین گام برای احترام به مقررات سازمان ملل متحد محسوب شود هرچند که با ادامه تحریم ها، همچنان ناقض قطعنامه 2231 شناخته می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1545

به "خبرنگاران آمریکا به طور رسمی نامه ضد برجامی ترامپ را پس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمریکا به طور رسمی نامه ضد برجامی ترامپ را پس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید