دلیل درخشش رستم صربستان و ناکامی فرنگی کاران کشورمان چه بود؟

به گزارش لیتن، در شبی که کشتی فرنگی ایران از کسب مدال در چهاروزن ناکام بود، علی ارسلان توانست در اولین تجربه خود مدال طلای جهان را به گردن بیاویزد. این کشتی گیر آملی که در سال های اخیر بار ها برای رسیدن به دوبنده تیم ملی تلاش کرده بود، اما در این امر ناکام بود، حدود 9 ماه قبل با پیشنهادی که از صربستان داشت تصمیم گرفت راهی بلگراد شود و با دوبنده کشوری که امسال میزبان مسابقات جهانی کشتی است در این رقابت ها حاضر شود.

دلیل درخشش رستم صربستان و ناکامی فرنگی کاران کشورمان چه بود؟

اما شاید سوال این باشد که چرا اگر علی ارسلان توانایی رسیدن به مدال طلای جهان را داشت این اتفاق با او در دورانی که می توانست با پرچم ایران در مسابقات جهانی حاضر شود رخ نداد؟

در سال های اخیر ارسلان بار ها در مسابقات انتخابی و جام تختی و لیگ برتر شرکت کرد و حتی رقبای اصلی خود را هم گا ها شکست داد، اما هیچ وقت با روی خوش مربیان تیم ملی به ویژه محمد بنا روبرو نشد. ارسلان که همواره جهت پر پیچ و خمی را برای رسیدن به دوبنده تیم ملی پیش روی خود می دید، چند باری برای دستیابی هدف اصلی خود تلاش کرد، اما در میانه های راه و شاید در لحظات آخر از رسیدن به دوبنده تیم ملی باز ماند. البته که او در مسابقات لیگ در دو سال اخیر سابقه شکست دادن محمدرضا گرایی، قهرمان المپیک توکیو و قهرمان فعلی کشتی ایران در وزن 67 کیلوگرم و محمدرضا مختاری ملی پوش کشتی فرنگی ایران در وزن 72 کیلوگرم در مسابقات جهانی 2022 را هم دارد، اما گاهی هم مقابل حریفان خود مانند امین کاویانی نژاد و محمدرضا مختاری شکست خورده است.

ارسلان بعد از اینکه چندسالی به دلیل شکست در مسابقات انتخابی، شرکت در لیگ و حتی بیماری قبل از شرکت در انتخابی نتوانست به دوبنده تیم ملی برسد و با روی خوش محمد بنا هم روبرو نشد، ناگهان با پیشنهاد جالبی از صربستان روبرو شد. داور استفانک، قهرمان سابق المپیک و جهان صربستان که چندسال قبل با علی ارسلان در لیگ جهانی کشتی مبارزه کرده بود و مقابل او در یک کشتی هیجان انگیز 15 بر 12 شکست خورده بود، از آن زمان با ارسلان ارتباط نزدیکی داشت.

ارسلان وقتی یک سال قبل با استفانک صحبت می کرد، با پیشنهاد قهرمان سابق صربستانی ها که هم اکنون به عنوان مربی تیم ملی کشتی فرنگی این کشور فعالیت می کرد روبرو شد. استفانک که از مسئولان رده بالای ورزش صربستان محسوب می شود، خیلی زود توانست کار های اخذ تابعیت صربستانی برای ارسلان را انجام دهد تا او هم در مسابقات قهرمانی اروپا و هم مسابقات قهرمانی جهان برای آن ها روی تشک برود. البته برای این کار رضایت فدراسیون کشتی ایران هم لازم بود که از این نظر علیرضا دبیر و فدراسیون کشتی با او همکاری های لازم را انجام دادند.

در شرایطی که شاید خیلی ها منتظر رویارویی ارسلان و مختاری در نیمه نهایی بودند، این ارسلان بود که توانست خودش را به این مرحله برساند و مختاری خیلی زود از دور رقابت ها کنار رفت. علی ارسلان کشتی های خود را یکی پس از دیگری با قدرت تمام و انگیزه فوق العاده اش پشت سر گذاشت و شب گذشته مقابل چشمان محمد بنا و تماشاگران صربستانی توانست هفت بر چهار مقابل حریف آذربایجانی خود در فینال به برتری برسد و طلای مسابقات را به ارمغان بیاورد. اما حیف که او مجبور بود بعد از این قهرمانی پرچم صربستان را روی دوش خود بگیرد و دور افتخار بزند. البته که ارسلان حتی پس از کسب قهرمانی با پرچم صربستان هم در مصاحبه خود بار ها مطرح نمود ایرانی است و به ایرانی بودنش افتخار می کند. در حال حاضر ارسلان ماهی سه هزار یورو از دولت صربستان حقوق می گیرد و اولین تورنمنت او مسابقات قهرمانی اروپا بود که در آنجا برنز گرفت. نکته جالب دیگر در مورد او، رفت و آمد معمولی اش به ایران و انجام بخشی از تمریناتش برای مسابقات جهانی در ایران بود.

به هرحال اکنون این ماجرا منجر به طرح انتقاداتی از محمد بنا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران شده که همواره در سال های اخیر سیستم انتخاب ملی پوشان از طریق او مورد اعتراض بعضی بوده است. شاید یادمان نرود که دو سال قبل پس از پیروزی ارسلان برابر رقبای اصلی اش در لیگ برتر از مسئولان نادو درخواست کرد که از این کشتی گیر تست دوپینگ بگیرند. اتفاقاتی که در نهایت مصاحبه ارسلان علیه محمد بنا پیش از مسابقات قهرمانی اروپا 2022 را در پی داشت:مسئله اصلا برد و باخت نیست، مسئله این است که محمد بنا کسی را که بخواهد با 6 بار باخت هم کنار نمی رود و کسی را که نخواهد با 6 بار برد هم نمی خواهد. ایراد هم از چرخه نیست، ایراد این دید مغرضانه نسبت به بعضی هاست، اینکه بعضی با یک باخت کنار گذاشته می شوند.

آنچه تعیین است ارسلان می تواند به جهتی که با صربستان آغاز کرده ادامه دهد و محمد بنا هم باید به فکر آماده کردن یک کشتی گیر خوب در وزن 72 کیلوگرم باشد تا با ارسلان و مدعیان این وزن رقابت کند.

این تصویر نیز برتری ارسلان برابر محمدرضا گرایی در لیگ برتر سال 99 را نشان می دهد که گرایی در وزن 72 کیلوگرم کشتی می گرفت و هنوز قهرمان المپیک و جهان نبود.

در لیگ برتر سال گذشته ارسلان توانست مختاری ملی پوش ایران در سال 2022 را شکست دهد. در آن دوره ارسلان برای تیم فولادین ذوب آمل و مختاری برای سینا صنعت ساوه کشتی می گرفتند.

منبع: ورزش سه

منبع: فرارو
انتشار: 24 شهریور 1401 بروزرسانی: 24 شهریور 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2193

به "دلیل درخشش رستم صربستان و ناکامی فرنگی کاران کشورمان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل درخشش رستم صربستان و ناکامی فرنگی کاران کشورمان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید