شستن لباس با دی اکسید کربن مایع، سایبانی که آب را تصفیه می نماید

به گزارش لیتن، این روزها بسیاری از کشورهای جهان درگیر مسائل مربوط به خشکسالی و کم آبی هستند و برای برون رفت از این مشکل، دست به دامن فناوری های مختلف برای یاری به بارندگی بیشتر و دستیابی به منابع آبی جدید شده اند. در این میان تکنولوژی هایی مانند شیرین سازی و انواع تصفیه آب نیز مورد توجه قرار گرفته اند که در بسیاری از کشورها استفاده می شوند.

شستن لباس با دی اکسید کربن مایع، سایبانی که آب را تصفیه می نماید

بعضی از تحقیقات محققان در جهان در قالب استارت آپ ارائه شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسامی بعضی از آنها را منتشر نموده است.

این استارت آپ ها در حوزه تأمین آب با روش های جایگزین فعالیت نموده اند.

سیستم شست و شوی لباس با دی اکسیدکربن مایع

یکی از این محصولات در حوزه جایگزین کردن آب برای تأمین احتیاج، سیستم شست و شوی لباس با استفاده از دی اکسیدکربن مایع بوده که یک شرکت امریکایی پیروز به طراحی و ساخت آن شده است.

این شرکت سیستمی جهت شست و شوی حجم بالای لباس و انواع منسوجات ارائه نموده است که به جای آب، در آن از دی اکسید کربن مایع استفاده می گردد. صنایع نساجی دومین صنعت بزرگ آلوده نماینده آب در جهان محسوب می شوند و فاضلاب خروجی آنها از آنجا که به مواد شیمیایی مختلف آلوده شده است، چالش های بسیاری را برای دفع و استفاده مجدد ایجاد می نماید.

این شرکت سیستمی متشکل از اجزای سخت افزاری، نرم افزاری و مواد شیمیایی ارائه نموده است که بدون احتیاج به آب عملیات شست و شو را بر روی انواع پارچه به صورت مؤثر انجام می دهد.

بخش سخت افزاری از چهار سبد شست و شو برای انواع مختلف منسوجات تشکیل شده است که به صورت یک حلقه بسته طراحی شده و با یاری سیستم فیلتر کردن مستمر، دی اکسید کربن مایع موجود پس از تصفیه مجدد برای شست و شو استفاده می گردد.

همچنین شرکت یک نرم افزار برای تنظیم تعداد دفعات شست و شوی مواد شیمیایی مربوط به هر پارچه طراحی و ارائه نموده است. از جمله کاربردهای این محصول می توان به شست و شوی یونیفرم کارگران، یونیفرم لباس های نظامی و آتش نشانی و صنایع نساجی اشاره نمود.

شرکت ها و سازمان های با حجم بالای شست و شوی لباس و کارخانجات نساجی می توانند از این سیستم به عنوان جایگزین آب استفاده نمایند.

سیستم جذب و بازیابی رطوبت هوا برای ایجاد گلخانه ها

یک شرکت هلندی نیز دستگاهی مقرون به صرفه برای جذب و بازیابی رطوبت آب موجود در هوا برای تأمین احتیاج به آب طراحی نموده که در مناطق محروم بیشتر می توان از آن بهره برد.

هرچند سیستم های بازیابی رطوبت متعددی در بازار وجود دارد اما بیشتر آنها هزینه اولیه و یا نگهداری بالایی دارند یا در محیط های محدودی می توان آنها را استفاده کرد. اما سیستم ارائه شده توسط این شرکت می تواند در محیط های مختلف حتی با میزان رطوبت حدود 5 گرم / کیلوگرم نیز فعالیت خود را انجام دهد.

همچنین این سیستم برای بازیابی 1000 لیتر آب تنها به 50 کیلووات انرژی الکتریکی و 900 هزار کالری انرژی گرمایی احتیاج دارد که این انرژی نیز می تواند از منابع مختلف مانند زباله سوز، سوخت و یا انرژی خورشیدی تأمین گردد.

این سیستم برای ایجاد گلخانه های خودکفا از نظر آب و یا مکان های کمتر توسعه یافته شهری و روستایی با دسترسی محدود به آب آشامیدنی کاربرد دارد. همچنین از این سیستم برای بیابان زدایی و در مناطق محروم می توان بهره برد.

به سازی رطوبت هوا برای فراوری آب شرب

یک شرکت خارجی دستگاهی جهت جذب و بهسازی رطوبت موجود در هوا برای مصارف روزمره خانگی ارائه نموده است. فرآیند تأمین آب از رطوبت در این دستگاه به وسیله جذب هوا با یاری هواکش های موجود در دستگاه شروع می گردد. در گام بعدی این رطوبت هوا توسط دستگاه جذب شده و هوای خشک از دستگاه خارج می گردد.

با فشرده سازی و تقطیر رطوبت هوای جذب شده، آب مقطر به دست می آید. سپس این آب وارد محفظه ای می گردد که مواد معدنی مورد احتیاج انسان به آن افزوده می گردد و در نهایت آب قابل شرب حاوی مواد معدنی در اختیار مصرف نماینده قرار می گیرد. این دستگاه در حال اجرا تست های نهایی قبل از عرضه تجاری به بازار است.

سایبان خورشیدی با قابلیت جمع آوری و تصفیه آب باران

یک شرکت هندی، سایبان هایی چند منظوره با قابلیت فراوری انرژی الکتریکی و جمع آوری و تصفیه آب باران ارائه نموده است.

این سایبان ها در عین حال که نقش ابتدایی خود به عنوان سایبان را انجام می دهند، به وسیله صفحات فتوولتائیک موجود بر روی آنها انرژی نور خورشید را جذب می نمایند و برای استفاده به عنوان انرژی الکتریکی آن را در باطری های خود ذخیره می نمایند.

همچنین به دلیل نوع ساخت، در هنگام بارندگی آب باران در مرکز آن جمع می گردد، این آب به وسیله لوله موجود در میله مرکزی سایبان به سمت زمین حرکت نموده و در جهت خود از داخل فیلترهای موجود در میله سایبان عبور می نماید و تا حد استاندارد آب قابل شرب تصفیه می گردد.

این سیستم همچنین قابلیت اتصال به مخازن آب یا دیگر منابع برای تصفیه آب آنها را نیز داراست. این سایبان قابلیت هایی مانند تبدیل به صندلی های سوخت خودروهای الکتریکی و استفاده به عنوان سایبان پارکینگ ها و پارک ها و همچنین ایجاد محل های کار در فضای آزاد با دسترسی مناسب به آب و برق و روشنایی را فراهم می نماید.

گروه مخاطب این سیستم حوزه شهری است.

سیستم جذب و بازیابی رطوبت هوای خانگی برای فراوری آب آشامیدنی

یک شرکت امریکایی دستگاهی با هدف تبدیل رطوبت موجود در هوا به آب قابل آشامیدن و حاوی مواد معدنی ارائه نموده است که انرژی مورد احتیاج خود را از انرژی خورشیدی تأمین می نماید.

در این سیستم هوا به وسیله دریچه های دستگاه به داخل آن کشیده می گردد و پس از جذب رطوبت آن هوای خشک از سمت دیگر دستگاه خارج می گردد. سپس رطوبت جذب شده طی فرآیند تقطیر به آب مقطر تبدیل می گردد و با عبور این آب از محفظه دارای مواد معدنی، آب دارای املاح مورد احتیاج بدن و مناسب برای نوشیدن از دستگاه خارج می گردد.

این دستگاه در یک روز آفتابی می تواند تا 20 بطری آب آشامیدنی به ازای هر مجموعه استاندارد دستگاه (شامل دو پنل خورشیدی) فراوری کند. این دستگاه عمر مفیدی بیش از 10 سال دارد و هر 5 سال نیز تنها احتیاج به تعویض فیلترها و محفظه مواد معدنی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 253

به "شستن لباس با دی اکسید کربن مایع، سایبانی که آب را تصفیه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شستن لباس با دی اکسید کربن مایع، سایبانی که آب را تصفیه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید