کاکتوسی که با کشت آن ثروتمند می شوید!

به گزارش لیتن، خبرنگاران : کاکتوس نوپال خوراکی در فضای کشت گلخانه ای در هر هکتار 1000 تن می توان محصول کاکتوس را برداشت کرد که در هیچ محصولی این میزان برداشت وجود ندارد؛ کشت آن کیلویی 5 هزار تومان برای کشاورز تمام می گردد اما قیمت آن در بازار مصرف کیلویی 70 هزار تومان است!

کاکتوسی که با کشت آن ثروتمند می شوید!

به گزارش تسنیم؛ امروزه کاشت کاکتوس به عنوان یکی از راه های کسب عایدی و اشتغال زایی در منطقه ها گرم و خشک که با بحران کم آبی روبرو هستند، محسوب می گردد.

پد این گیاه که با اعمال شیوه های مدیریتی تا 200 تن در هکتار قابلیت برداشت دارد یکی از گزینه های بسیار مناسب برای تامین آب مورد احتیاج دام و طیور است.

کاکتوس نوپال که به کاکتوس گلابی خاردار نیز معروف است در برنامه های محیط زیستی برای جلوگیری از فرسایش خاک و مبارزه با بیابان زایی و حفظ مراتع مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاهان دارای سازگاری بالایی بوده و حتی در خاک های شدیداً آسیب دیده، بی ثبات و نواحی بدون بارندگی که برای گونه های دیگر نامناسب است، رشد می نمایند.

مزیت این محصول برای کشت صنعتی، فراوری سریع آن است ضمن اینکه برداشت اول این گونه، دو الی سه ماه بعد از کشت انجام می گردد.

کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی با هدف اجرای برنامه های پیشگیری از بحران کم آبی، کاهش فرسایش خاک و فراوری محصولات در شرایط خشک، درصدد برآمده است تا کشت این گونه از کاکتوس را توسعه دهد.

گزینه های متنوعی برای استفاده از بخش های مختلف کاکتوس (پد، میوه و بذر) و فرآوری آنها به انواع مختلف محصولات وجود دارد؛ بعضی از آنها محصولات تهیه شده از میوه این کاکتوس است که به شکل مربا، ژله و نوشیدنی عایدیه است؛ محصولات ترشی و نمکی آن نیز عمدتاً از پالپ های میوه یا پدها به دست می آیند که به شکل پودر، قرص و کپسول برای مصارف دارویی و مکمل های غذایی مصرف می شوند و از بذر یا دانه های میوه این گیاه نیز روغنی با خواص عالی قابل فراوری است!

گیاه کاکتوس نوپالی به صورت میوه، آب میوه و مرباجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت از آن به عنوان افزودنی و ماده رنگی در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی نیز استفاده می نمایند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان بر روی محصولات آرایشی و بهداشتیِ فرآوری شده از کاکتوس کار می نماید؛ پارک علم و فناوری زاهدان نیز هم اکنون بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی کار می نماید. علاوه بر مصرف انسانی این محصولات، مصارف دامی نیز دارد و به عنوان کاکتوس علوفه ای مطرح شده است.

فائو و سازمان ایکاردا (مرکز تحقیقات بین المللی در منطقه ها خشک) کشورهایی را که منطقه ها بیابانی وسیعی دارند را به کشت کاکتوس تشویق می نماید؛ در کشور مکزیک از این نوع کاکتوس، سوخت نیز فراوری می گردد یعنی بیوگاز فراوری می گردد که این بیوگازها را به نیروگاه ها برده و از آن برق فراوری می نمایند!

در واقع یک سوم سوخت مکزیک از کاشت کاکتوس انجام می گردد که البته فقط این نوع کاکتوس نیست و کاکتوس های مختلفی را شامل می گردد.

سالانه در گلخانه و در هر هکتار 1000 تن می توان محصول کاکتوس را برداشت کرد که بسیار فوق العاده است که در هیچ محصولی این رقم برداشت وجود ندارد؛ کاکتوس نوپال خوراکی هم اکنون حتی در بعضی زمین های زراعی اطراف تهران هم کشت می گردد که کشت آن کیلویی 5 هزار تومان برای کشاورز تمام می گردد اما جالب اینکه در حال حاضر در بازار کیلویی 70 هزار تومان آن را به فروش می رسانند ضمن آنکه این محصول آب بری بسیار کمی دارد.

اروپا، آمریکا، ژاپن و کشورهای دیگر مشتریان این محصولات کاکتوسی هستند و در جهان استفاده می گردد و در واقع روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از مشتریان این محصول هستند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2148

به "کاکتوسی که با کشت آن ثروتمند می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاکتوسی که با کشت آن ثروتمند می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید