عملیات نظامی و امدادی در عراق تنها با هماهنگی دولت این کشور انجام گردد

به گزارش لیتن، سفیر ایران در فرانسه تاکید نمود: هرگونه عملیات نظامی و یاری رسانی در عراق باید با هماهنگی کامل دولت مرکزی عراق انجام گردد.

عملیات نظامی و امدادی در عراق تنها با هماهنگی دولت این کشور انجام گردد

به گزارش لیتن، نشست بین المللی پاریس در مورد ایجاد ثبات موصل با ریاست مشترک وزرای امور خارجه فرانسه و عراق امروز (پنج شنبه) به مدت چهار ساعت برگزار گردید. نشست مذکور با مشارکت 21 کشور و سه سازمان بین المللی و با سخنرانی فرآنسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و پیغام ویدئوکنفرانسی حیدرالعبادی نخست وزیر عراق افتتاح شد. مدعوین نشست مذکور شامل کشورهای همسایه عراق، کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش (آمریکا، انگلیس، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، هلند، کانادا، ترکیه، عربستان سعودی، کویت، اردن، مصر، عمان، قطر، بحرین، امارات عربی متحده، ژاپن، چین و کره جنوبی) و نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای عراق، معاون دبیر کل اتحادیه عرب و نماینده اتحادیه اروپا بودند.

همچنین 8 کشور در سطح وزیر خارجه و بقیه در سطح معاونان وزیر و نمایندگان رسمی دولت ها هم در نشست بین المللی پاریس حضور داشتند.

محور کلی سخنزانی ها در این کنفرانس در چارچوب حمایت از دولت عراق در مبارزه با تروریسم به ویژه داعش و همچنین تاکید بر حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق پایدار بود.

ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق ضمن ارائه راهبرد دولت عراق در مبارزه علیه داعش، بر موضوع مهم ضرورت کوشش برای مبارزه با ریشه های ایدئولوژیک تروریسم تاکید نمود.

ضرورت حمایت از مردم غیر نظامی خصوصا در عملیات بازسازی، توجه مضاعف به حمایت از آوارگان و تامین یاری های انسانی و اقتصادی که پیش از این کشورها متعهد شده بودند، از دیگر محورهای مطروحه در این نشست بود.

بیشتر مشارکت نمایندگان در این نشست خواهان تضمین برقراری ثبات، امنیت و بازگشت آرامش پس از آزادسازی موصل بودند و بر تقویت دولت مرکزی عراق تاکید نمودند تا بتواند با همکاری همه گروه ها و جناح های داخلی بر مسائل فائق آید.

ضرورت پیگیری محاکمه و تعقیب جنایتکاران داعش در سراسر جهان با بهره گیری از پلیس بین الملل (اینترپل) از دیگر محورهای مورد تاکید شرکت نمایندگان در نشست بین المللی پاریس بود.

سفیر ایران در پاریس که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور داشت، بر ضرورت حمایت از دولت مرکزی عراق در مبارزه با تروریسم تکفیری به ویژه داعش و همچنین مبارزه با ریشه های ایدئولوژیکی تروریسم و افراط گرایی در سایه احترام به وحدت ملی، تمامیت ارضی و حاکمیت عراق تاکید نمود.

علی آهنی در ادامه گفت: برای خلاصی جهان از شر تهدیدات داعش، کشورهای دارای نقش در بحران عراق باید در نابودی داعش جدی و مصمم باشند و اجازه ندهند که آنها بتوانند از منطقه ای به منطقه دیگر نقل مکان نمایند.

او با تاکید بر حمایت از دولت مرکزی عراق در بازسازی موصل و یاری رسانی انسانی به مردم این شهر اضافه نمود: هرگونه عملیات نظامی و امدادرسانی باید در هماهنگی کامل با دولت مرکزی عراق صورت پذیرد.

آهنی همچنین مشارکت و همکاری تمام نیروهای ارتش و نیروهای مردمی با دولت مرکزی عراق را تضمینی برای ثبات و آرامش موصل پس از آزادسازی قلمداد کرد.

او در خاتمه ضمن تاکید بر اهمیت پشتیبانی و حمایت از دولت و ملت عراق در مبارزه علیه تروریسم گفت تا زمانی که دولت عراق لازم بداند جمهوری اسلامی ایران به حمایت و ارائه یاری های انسانی خود ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 765

به "عملیات نظامی و امدادی در عراق تنها با هماهنگی دولت این کشور انجام گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات نظامی و امدادی در عراق تنها با هماهنگی دولت این کشور انجام گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید