قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز

به گزارش لیتن، این ماده شیمیایی در زمانی به دست آمده است که قارچ ها هر روز مقاومت بیشتری در برابر ضد قارچ ها پیدا می نمایند. این ماده نه تنها در برابر قارچ های گیاهی مؤثر است، بلکه محققان پی بردند درمان مؤثری نیز در برابر عفونت های قارچی انسان است.

قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز

کشف مواد قارچ کش مؤثر اتفاق معمولی نیست، به همین علت محققان آلمانی می دانستند یافته نو آن ها به نام ویژه ای احتیاج دارد. آن ها 3 ماده شناسایی و تست کردند که کشنده بودن شان برای قارچ ها به اثبات رسید.

این اتفاق آن ها را چنان تحت تأثیر قرار داد که نام کیانو ریوز، بازیگر مشهور هالیوودی را روی این مواد شیمیایی گذاشتند، اشاره ای به مهارت او در از میان شخصیت های شرور در فیلم هایی همانند جان ویک و ماتریکس.

این ماده شیمیایی در زمانی به دست آمده است که قارچ ها هر روز مقاومت بیشتری در برابر ضد قارچ ها پیدا می نمایند. این ماده نه تنها در برابر قارچ های گیاهی مؤثر است، بلکه محققان پی بردند درمان مؤثری نیز در برابر عفونت های قارچی انسان است.

این تحقیق به تازگی در نشریه علمی Journal of the American Chemical Society منتشر شده است.

سباستین گوتزه، از نویسندگان این پژوهش می گوید: لیپوپپتیدها، مولکول هایی که عموماً در باکتری ها یافت می گردد، چنان اثر کشندگی بالایی دارند که نام کیانو ریوز را روی شان گذاشتیم، چون او هم در نقش های خود بسیار کشنده است.

گوتزه بعلاوه می گوید: ما در حال حاضر با یک بحران در خصوص مواد ضد عفونت روبرو هستیم. بسیاری از قارچ های بیماری زا برای انسان حالا در برابر مواد ضد قارچ مقاوم شده اند که یک علت آن استفاده زیاد از این مواد در زمین های کشاورزی است.

این مواد ضد قارچی تازه کشف شده که کیانومایسین (Keanumycin) نام گرفته اند، محصول جانبی طبیعی باکتری سودوموناس هستند که معمولاً در خاک و آب یافت می گردد. محققان هنگام مطالعه بر روی اثر باکتری سودوموناس بر روی آمیب های تغذیه گر، به این مواد برخوردند.

دانشمندان پی بردند این گونه از باکتری برای آمیب که از باکتری تغذیه می نماید، بسیار سمی است و تصمیم گرفتند اثر مقابله ای این باکتری در برابر قارچ ها را که ساختار سلولی ای مشابه آمیب ها دارند، مورد آنالیز قرار دهند.

کیانومایسین چه می نماید؟

محققان ابتدا کیانومایسین های A، B و C را بر روی یک گل ادریسی که به نوعی آفت گیاهی، قارچی موسوم به کپک خاکستری (Botrytis Cinerea) آلوده شده بود آزمایش کردند. این قارچ عمواً میوه ها و سبزیجات به خصوصی را آلوده می نماید و باعث وارد آمدن خسارات جانبی به محصولات کشاورزی می گردد.

کیانومایسین ها زیست فروپاش هستند و می توانند جایگزینی سازگار با محیط زیست برای آفت کش ها به منظور حفظ منابع غذایی باشند.

آزمایشات بیشتر نشان داد کیانومایسین ها در برابر قارچ کاندیدا آلبیکانس هم مؤثر هستند که به طور طبیعی در میکروبیوم انسان وجود دارد، اما می تواند تکثیر یابد و تبدیل به عفونتی شدید گردد.

عفونت های قارچی در ماه های اخیر به علت پخش سریال آخرین بازمانده از ما (The Last of Us) به موضوعی داغ بدل شده اند و همانطور که این سریال نشان می دهد درمان این عفونت ها می تواند سخت باشد، اما غیر ممکن نیست.

آزمایش کیانومایسین ها نشان داده این مواد برای سلول های انسان مضر و سمی نیستند، مسئله ای که در درمان های ضد قارچی با آن اغلب روبرو هستیم، چرا که سلول های قارچ ها از ویژگی هایی مشابه سلول های حیوانات برخوردارند.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 19 اسفند 1401 بروزرسانی: 19 اسفند 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2274

به "قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید