ماسک هوشمندی که سلامتی را رصد می نماید

به گزارش لیتن، گروهی از محققان ایرانی مقیم آمریکا ماسک هوشمندی فراوری نموده اند که با آنالیز حرکات چشم های انسان در خواب و بیداری شرایط سلامت افراد را کنترل می نماید.

ماسک هوشمندی که سلامتی را رصد می نماید

زهره همایون فر، سها رستمی نیا و علی کیاگردی از محققان دانشگاه ماساچوست آمریکا ماسکی به نام چشمه فراوری نموده اند که برای کنترل و ثبت اطلاعات حرکات چشم احتیاجی به کاشت الکترود به سر و صورت ندارد و انعطاف بالا استفاده از آن را تسهیل می نماید.

از این ماسک می توان برای امور دیگری همچون اندازه گیری نرخ ضربان قلب نیز استفاده کرد. اما مهم ترین مزیت استفاده از چشمه تسهیل مطالعه بر روی میزان سلامت بدن در حین خوابیدن اشخاص است. خوابیدن افراد با نصب تعداد زیادی الکترود بر روی سر آنها و سپس مطالعه علمی بر روی آنها کار ساده ای نیست. اما این ماسک دسترسی به اطلاعات مورد احتیاج محققان را بدون آزار دیدن بیماران و افراد مورد مطالعه ممکن می نماید.

-

الکترودهای ظریف این ماسک در زیر سطح آن مخفی شده اند و از نوعی پلیمر هیدروژلی سبک و انعطاف پذیر هستند. مقداری نقره نیز برای رسانا کردن این الکترودها به آنها اضافه شده است. ماسک یادشده به همین شیوه اطلاعات خود را از سطح پوست افراد جمع آوری می نماید.

تعدادی حسگر فشارسنج نیز در این ماسک مورد استفاده قرار گرفته که با آنالیز شرایط رگ های صورت می توانند نرخ ضربان قلب را اندازه بگیرند.

الکترودهای مورد استفاده در ماسک چشمه بسیار مقاوم و بادوام هستند و بعد از 15 بار شستشوی ماسک باز هم آسیب ندیده اند. بعد از 40 ساعت استفاده از این ماسک برای جلوگیری از خشک شدن هیدروژل ها باید چند قطره آب بر روی ماسک پاشانده گردد. با یک بار شارژ باتری این ماسک به مدت 8 ساعت قابل استفاده خواهد بود و قرار است این زمان به سه روز افزایش یابد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1229

به "ماسک هوشمندی که سلامتی را رصد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک هوشمندی که سلامتی را رصد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید