بازسازی ساختمان: مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض بازسازی معاف شدند

به گزارش لیتن، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض بازسازی معاف شدند.

بازسازی ساختمان: مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض بازسازی معاف شدند

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

نیما نیازمند، سرپرست مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با بیان اینکه صدور پروانه بازسازی و بهره برداری از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تهران بازگشت حیات شهری به بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تهران را در پی دارد، گفت: لایحه فرآیند صدور پروانه بازسازی و بهره برداری از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تهران با هدف حفاظت از میراث تاریخی شهر و بهره برداری از ارزشهای معماری، تاریخی و فرهنگی بافت و بناهای ارزشمند کلانشهر، تصویب و به منطقه ها ابلاغ شد که باتوجه به بسته تشویقی که در این مصوبه برای صاحبان این املاک در نظر گرفته شده، انگیزه حفاظت از بناهای دارای ارزش افزایش خواهد یافت.

وی اضافه نمود: به منظور اجرای این مصوبه، کمیته ای تحت عنوان کمیته فنی با عضویت مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران به عنوان دبیر کمیته، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، یک نفر کارشناس خبره با معرفی و انتخاب کمیسیون های شهرسازی و معماری و فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه مربوطه، نمایندگان سازمان ها و دستگاه های مرتبط، تشکیل خواهد شد. در این کمیته، درخواست ها و طرح های مربوط به بازسازی و احیای بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تهران و تعیین کاربرد برای آنها با توجه به ضوابط و مقررات تعیین و مصوبات ملاک عمل، مورد آنالیز و تصمیم گیری قرار میگیرد.

نیازمند با اشاره به اینکه اکنون فعالیت بسیاری از کارگاه های بازسازی بناهای تاریخی به علت عدم پرداخت عوارض متوقف شده، گفت: با توجه به ابلاغیه مذکور، از این پس بناهای مشمول این مصوبه در فرآیند صدور پروانه بازسازی، از پرداخت عوارض قید شده در قانون حمایت از بازسازی و احیای بافت های تاریخی فرهنگی و بعلاوه عوارض مربوط به مصوبه نحوه محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی نظارت فنی در شهر تهران و عوارض استفاده موقت در شهر تهران معاف شده و در صورت الحاقات به بنا، حداکثر تا 5 درصد مشمول عوارض می شوند.

مدیر بافت تاریخی شهر تهران ادامه داد: یکی دیگر از مزایای صدور پروانه بازسازی و احیا، حذف تخلفات با سیستمی شدن فرآیند آنالیز و صدور پروانه است.

وی با اشاره به اینکه ابلاغ دستورالعمل صدور پروانه بازسازی، اقدامی مهم و نقطه عطفی در تقویت اقتصاد گردشگری و یاری به بازگشت هویت معماری در تهران است، گفت: تا به امروز سازوکار تعیین و شفافی برای بازسازی و بهره برداری از ابنیه واجد ارزش وجود نداشته و شهرداری تهران صرفا یک نوع پروانه آن هم پروانه تخریب و نوسازی برای املاک صادر میکرد اما از این پس در راستای دستیابی به اهداف توسعه، رونق صنعت گردشگری، اقتصاد پایدار شهر، ارتقای جایگاه تهران و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در بافت و بناهای تاریخی و ارزشمند مرکز، نسبت به ساماندهی و حفاظت فعال از آنها اقدام شایسته انجام خواهد شد.

نیازمند اضافه نمود: مجموعه روینمودهای تشویقی مدیریت شهری در این دوره موجب خواهد شد تا بخش خصوصی، دولتی و عمومی کوشش نمایند بناهای ارزشمند و تاریخی را به عنوان یک فرصت تلقی نموده و شاهد افزایش فضاهای فرهنگی، گالری ها، کافه ها، اقامتگاه ها و هتل ها، موزه ها و خانه موزه ها در شهر باشیم و تعداد بناهای تاریخی حفظ شده در مرکز به چندین برابر گذشته برسد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2136

به "بازسازی ساختمان: مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض بازسازی معاف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ساختمان: مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض بازسازی معاف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید