مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست

به گزارش لیتن، خبرنگاران/اصفهان یک استاد جامعه شناسی بابیان اینکه نگاه ما در حوزه مسائل اجتماعی و دینی از نگاه انسانی خارج و نگاه ابزاری شده است، گفت: در این نگاه زن ابزاری برای تأمین نیازهای جنسی در اختیار مرد است و یک حالت تنوع طلبی برای مرد تعریف می نماید که چندان در نظام اجتماعی ما جایگاهی ندارد و نگرش مردم هم نسبت به آن مثبت نیست.

مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست

مرتضی پدریان در گفت وگو با لیتن، با بیان اینکه هر کنش اجتماعی در جامعه یا بر اساس قانون و شرع و یا عرف است، گفت: بعضی موضوعات در حوزه نگرشی مردم در راستای مسائل شرع نیست و جزء عرف است که اسلام هم با آن مسئله ای ندارد، از سوی دیگر بعضی موضوعات را نیز شرع مجوز داده اما عرف جامعه به آن رفتار نمی نماید که به معنای نهی و تقابل عرف و شرع نیست.

وی اضافه نمود: جامعه ما به لحاظ رفتاری کنش هایی تعریف نموده که گاهی باعث می گردد عده ای فکر نمایند این کنش ها در تقابل با شرع است، مثلاً بحث صیغه در شرع جایز است اما در عرف جامعه خیلی قابل قبول نیست، یعنی ازلحاظ کنش اجتماعی مورد پذیرش عموم نیست. بحث چندهمسری هم به همین صورت است که شرع مجوز آن را داده، ولی به لحاظ عرف و شرایط اجتماعی برای اعضای جامعه، نه مردان و نه زنان قابل قبول نیست.

وی شرح داد: وقتی نسبت جنسی جامعه به هم خورده باشد و تعداد زنان بیشتر از تعداد مردان و یا برعکس باشد، جامعه خودبه خود برای تنظیم رفتارهای جنسی اعضاء راهکاری را تحت عنوان چندهمسری تعریف نموده است.

پدریان با تأکید براینکه نظام اجتماعی ما به لحاظ نسبت جنسی مسئله ای ندارد، گفت: نسبت جنسی جامعه ما 103 است؛ در مقابل 103 مرد، 100 زن وجود دارد. در چنین شرایطی پدیده چندهمسری به لحاظ جامعه شناختی چندان قابل قبول نیست.

وی اظهار کرد: چندهمسری در نظام جامعه شناختی دارای تبعاتی است، به این معنا که چندهمسری در اصل نوعی نگاه ابزاری به زن است، یعنی زن ابزاری برای تأمین احتیاجهای جنسی در اختیار مرد است و یک حالت تنوع طلبی برای مرد تعریف می نماید که چندان در نظام اجتماعی ما جایگاهی ندارد و نگرش مردم هم نسبت به چندهمسری مثبت نیست.

طرح مسئله چندهمسری، انحراف افکار عمومی جامعه

این جامعه شناس با تأکید براینکه مطرح کردن مسائلی همچون چندهمسری دردی از جامعه را درمان نمی نماید، شرح داد: طرح این مسئله نوعی انحراف افکار عمومی جامعه است، یعنی مسائلی در جامعه وجود دارد که می خواهید جامعه نسبت به آن موضوعات فکر نکند، در این شرایط یک موضوع بسیار جنجالی مانند چندهمسری را مطرح می کنید تا ذهن جامعه به سمت این موضوع منحرف گردد. رسانه ها هم بجای اینکه مسائل و آسیب های اجتماعی را پیگیری نمایند راجع به چندهمسری خبر و گزارش منتشر می نمایند و البته فضای مجازی هم از این موضوع اشباع می گردد.

چندهمسری در حال حاضر سرگرمی برای افراد جامعه شده است

وی ادامه داد: طرح موضوع چندهمسری در حال حاضر سرگرمی برای عموم افراد جامعه شده، این در حالی است که عده ای با ساختارهای جهت دهنده به افکار عمومی روی این موضوع مانور می دهند، مثلاً صداوسیما در مورد این موضوع برنامه تهیه می نماید و یا رسانه ها به خاطر پاسخگویی به افکار عمومی به این موضوع می پردازند.

پدریان با اعتقاد براینکه طرح موضوع چندهمسری یک موج مقطعی است که حداکثر یک ماه دیگر از اذهان مردم پاک می گردد، گفت: چندهمسری موضوع مهم و پایه ای برای جامعه نیست و مردم ما خیلی این موضوعات را جدی نمی گیرد، چراکه در جامعه ما شرایط ازدواج برای افراد مجرد فراهم نیست چه برسد به اینکه کسی چند زن داشته باشد!

مسئله امروز مردم جامعه ما چندهمسری نیست

این استاد دانشگاه بابیان اینکه مسئله امروز مردم جامعه ما چندهمسری نیست، اظهار داشت: در شرایطی که در نظام اجتماعی بعضی از افراد شرط بچه دار نشدن برای ازدواج دارند و به این مرحله از فردیت رسیده اند که فرد حاضر نیست حتی بخشی از زمان خود را صرف فرزندآوری و تربیت همسر کند، بحث همسر دوم و سوم خودبه خود محلی از اعراب ندارد .

وی اضافه نمود: عده ای که موضوع چندهمسری را مطرح می نمایند جمع قابل توجهی در جامعه نیستند که شاید قدرت یا رسانه در اختیار داشته باشند، اما یک تا دو درصد جامعه را تشکیل می دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر نظرسنجی از مردم جامعه انجام گردد و از مردها بپرسیم که آیا حاضرند همسر دوم و سوم داشته باشند حتی به شوخی می گویند همان همسر اول هم برایشان زیاد است! چون مردم ما به آن سطح از رفاه اجتماعی نرسیده اند که برای تنوع به سراغ همسر دومی و سومی بروند.

وی ترویج پدیده چندهمسری را نگاه خطرناکی دانست که اصلاً انسانی نیست و گفت: شاید در شرایطی نادر احتیاج به همسر دوم باشد که جزء استثنائات جامعه است، مانند زمانی که زن بیماری خاصی دارد یا قادر به فرزندآوری نیست، اما پرداختن به این موضوعات اشتباه است و رسانه هایی هم که می خواهند روی این موضوع مانور بدهند نتیجه ای نخواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 660

به "مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئله امروز جامعه ما چندهمسری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید