میراثی که از مریخ نورد نگون بخت چینی به جا می ماند

به گزارش لیتن، ایسنا نوشت: مریخ نورد ژورانگ چین شاید مرده باشد، اما میراث آن زنده باقی خواهد ماند.

میراثی که از مریخ نورد نگون بخت چینی به جا می ماند

چین به تازگی تایید کرده است که اولین مریخ نورد این کشور ممکن است به دلیل تجمع غبار مریخی روی صفحه های آن برای همیشه غیرفعال شده باشد.

این مریخ نورد چینی از ماه مه سال گذشته در خواب زمستانی به سر می برد.

با این حال، در ماه جاری، مقامات چینی سکوت خود را در مورد ماموریت ژورانگ شکستند و اعلام کردند که این مریخ نورد نمی تواند از خواب زمستانی برنامه ریزی شده خود خارج شود.

انباشته شدن غبار مریخ بر روی صفحات خورشیدی باعث خاموشی ژورانگ شده است و این مریخ نورد نمی تواند از آفتاب نسبتا ملایمی که به سیاره سرخ می رسد انرژی دریافت کند.

اگرچه چین پایان ماموریت ژورانگ را تایید نکرده است، اما این احتمال وجود دارد که مریخ نورد این کشور نتواند دوباره بیدار شود. با این حال، ژورانگ داده های زیادی را جمع آوری کرده است که به دانشمندان اجازه می دهد اطلاعات مهمی در مورد مریخ به دست آورند.

بیشتر بخوانید:

  • تویوتا هم متقلب از آب درآمد!

  • بازگشت متفاوت نیسان به ایران با این شاسی بلند تهاجمی/ عکس

  • دوپینگ رویایی مرسدس بنز/ شاهکار نو از تیونری که قرار بود به ایران بیاید!/ عکس

یافته های نو درک ما از گذشته نزدیک مریخ را تغییر می دهد

برای مثال، یک مطالعه نو نشان می دهد که ممکن است آب شور در منطقه ها گرم تر و کم ارتفاع مریخ زمانی نزدیک تر به اکنون وجود داشته باشد.

این مطالعه نو که در مجله Science Advances منتشر شده است، از تجزیه و تحلیل تپه های شنی مریخ که داده های آن از طریق مریخ نورد ژورانگ جمع آوری شده است، به دست آمد.

دانشمندان این مقاله نو با استفاده از داده های دوربین تصویربرداری این مریخ نورد و همچنین ابزار مقدار گیری شیمیایی آن، شکاف ها و دیگر ویژگی های سطحی تپه های شنی مریخ را تجزیه و تحلیل کردند.

یک بیانیه مطبوعاتی نشان می دهد که آنها دریافتند که این تپه ها احتمالا به دلیل ذوب شدن آب های یخ زده 400 هزار سال پیش شکل گرفته اند.

یافته ها نشان می دهد که مریخ در دوره معاصر آب و هوای مرطوب تری نسبت به آنچه پیش از این تصور می شد داشته است. آنها همچنین می توانند داده ها را در اختیار ماموریت های آینده به سیاره سرخ که به جستجوی نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی می گردند، قرار دهند.

تجزیه و تحلیل شکاف در تپه های شنی مریخ

دانشمندان به طور کلی موافق هستند که مریخ احتمالا میلیاردها سال پیش دارای توده های بزرگ آبی بوده است، مانند دریاچه باستانی در دهانه جیزرو، جایی که مریخ نورد استقامت ناسا در حال حاضر در جستجوی نشانه هایی از حیات در آن است.

با این حال، در مورد آب های سطحی مریخ در هزاره های اخیر اطلاعات کمتری در دست است. برخی از شواهد غیرمستقیم زمین شناسی نشان می دهد که فرآیندهای آبی هنوز در سطح سیاره رخ می دهد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

در این زمینه، تیم تحقیقاتی نو، داده های ژورانگ را برای درک بهتر شرایط هیدرواقلیمی مدرن در مریخ، جمع آوری کرد.

آنها به طور خاص، داده های مریخ نورد را در مورد تپه های غنی از نمک منطقه Utopia Planitia در نیمکره شمالی مریخ جایی که ژورانگ در ماه مه سال 2021 در آن فرود آمد، تجزیه و تحلیل کردند و در پی نشانه هایی از میکروب های باستانی که می توانستند شوری بالا را تحمل کنند، گشتند.

ماموریت های مریخ نورد ژورانگ ممکن است به پایان رسیده یا نرسیده باشد. در هر صورت، میراث علمی آن برای سال های آینده زنده خواهد ماند.

58321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2293

به "میراثی که از مریخ نورد نگون بخت چینی به جا می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراثی که از مریخ نورد نگون بخت چینی به جا می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید