وزارت خارجه انگلیس نیز سفیر روسیه را احضار کرد

به گزارش لیتن، وزارت خارجه بریتانیا گفت که دستگاه اطلاعات و امنیت روسیه عامل پشت پرده حمله عظیم سایبری بوده است که بر بیش از صد شرکت عمده آمریکایی و همچنین بعضی نهادهای دولت آمریکا تاثیر گذاشت.

وزارت خارجه انگلیس نیز سفیر روسیه را احضار کرد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از ایندیپندنت، وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای گفت براساس برآورد سازمان اطلاعات آن کشور، احتمال این که مسکو پشت حمله هکری به شرکت سولارویندز بوده باشد، بسیار بالا است. در این حمله که در اوایل سال 2020 رخ داد، هکرها به نهادهای دولتی و اسرار شرکت هایی چون مایکروسافت نفوذ کردند.

وزارت خارجه انگلیس سفیر روسیه در این کشور را احضار کرد تا به او ابلاغ کند که بریتانیا با متحدانش برای افشا کردن و مقابله با عملیات شریرانه سازمان اطلاعات روسیه، همکاری می نماید.

این اقدام با اعمال تحریم های جدید واشنگتن علیه منافع روسیه و همچنین اخراج 10 دیپلمات این کشور از آمریکا به دلیل حمله کرملین به نهادهای دولتی آمریکا و کوشش برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری 2020 در ایالات متحده همزمان شده است.

دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس گفت: آنچه که روسیه برای تضعیف دموکراسی های ما انجام می دهد، زیر نظر ما است. بریتانیا و آمریکا رفتار شریرانه روسیه را افشا می نمایند تا شرکای بین المللی ما و شرکت های تجاری مستقر در کشورهایمان برای مقابله با این گونه اقدام ها آماده باشند و از خود بهتر دفاع نمایند.

او گفت: بریتانیا به کار با متحدانش ادامه می دهد تا رفتار شریرانه روسیه را در هر جا که مشاهده گردد، افشا کنیم.

گفت وگو با سفیر روسیه برای ابلاغ تصمیم بریتانیا برعهده سر فیلیپ بارتون بود. به گفته سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا، او در ملاقات با سفیر روسیه، بر حمایت انگلیس از اقدام ایالات متحده تاکید نمود و گفت: برآورد بریتانیا حاکی از آن است که سازمان های اطلاعاتی روسیه پشت حمله به شرکت سولارویندز بوده اند.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس اضافه کرد: او به سفیر روسیه خبر داد که بریتانیا به کار با متحدانش ادامه می دهد تا با عملیات شریرانه دستگاه های اطلاعاتی روسیه افشا و با آن ها مقابله گردد..

در حمله هکری که دسامبر سال گذشته برملا شد، هکرها به سولارویندز، یک شرکت خدمات آی تی، حمله کردند. گفته می گردد که این یکی از جدی ترین حمله های جاسوسی سایبری علیه ایالات متحده آمریکا بوده است.

گفته می گردد که هکرهای روس با یک کد مخرب به نرم افزار پرکاربرد اوریون در شرکت سولارویندز حمله کردند. این کد مخرب به آنان امکان داد تا به سامانه های دست کم 9 نهاد آمریکایی و 18هزار سازمان بین المللی، ازجمله ناتو و مجلس اروپا دسترسی پیدا نمایند.

بنابر یافته های مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس که در اختیار وزارت خارجه گذاشته شده است، تاثیر این حمله هکری در انگلیس اندک برآورد شده است و در آن تعداد اندک و تک رقمی نهادهای بخش عمومی مورد حمله قرار گرفته اند.

وزارت خارجه انگلیس گفت که دولت برای اطمینان از پیشگیری سریع با نهادها و سازمان هایی که هدف حمله قرار گرفته بودند، همکاری نموده است.

بنابر اعلام مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس، این حمله را یک گروه هکری انجام داده است که به نام کوزی بر (Cozy Bear) یا دوک ها (The Dukes) خوانده می گردد. این مرکز ملی انگلیسی همچنین گفت که این گروه هکری با سازمان اطلاعات روسیه ارتباط هایی داشته است.

دولت آمریکا علاوه بر اخراج دیپلمات ها گفت تحریم هایی را بر شش شرکت روسی که از فعالیت های سایبری مسکو پشتیبانی می نمایند و همچنین بر 32 فرد و نهاد روس متهم به کوشش برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اعمال می نماید.

هشت فرد و نهاد دیگر روس نیز در ارتباط با اشغال کریمه مشمول تحریم های آمریکا شده اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: هدف از این اقدام جوابگو کردن روسیه در قبال اقدام های بی ملاحظه اش است. ما در پاسخ به اقدام های روسیه که به ما و متحدان و شرکایمان آسیب زده، قاطعانه عمل می کنیم.

در پاسخ، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، هشدار داد که رفتار تهاجمی آمریکا بدون شک تلافی قاطع در پی خواهد داشت.

او گفت: واشنگتن باید بداند که بابت تخریب مناسبات دوجانبه هزینه خواهد داد و مسئولیت آن به طور کامل با ایالات متحده آمریکا است.

او بدون ارائه جزئیات بیشتر درمورد اقدام های احتمالی بعدی، گفت که وزارت خارجه روسیه سفیر آمریکا را برای گفت وگویی سخت فراخوانده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1656

به "وزارت خارجه انگلیس نیز سفیر روسیه را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه انگلیس نیز سفیر روسیه را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید