پیام کسری بودجه 1400 به بازار مسکن

به گزارش لیتن، یک کارشناس بازار مسکن گفت: برخی از برآوردها درخصوص کسری بودجه حدود 300 هزار میلیارد تومانی سال 1400 این پیام را به کنشگران مالی می دهد که احتمالا شرایط تورمی در امسال تداوم پیدا خواهد نمود؛ بنابراین نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند اما با توجه به جهش سنگین دو سال گذشته، رشد شدید قیمت مسکن نیز بعید است.

پیام کسری بودجه 1400 به بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مهدی سلطان محمدی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در طول دو سال گذشته شاهد رشد نقدینگی، چشم انداز تورمی شدید و کاهش نرخ بهره بانکی بودیم. در واقع تورم 35 درصدی داشتیم و نرخ بهره بانک ها عاملا نصف این میزان بود. بنابراین مردم به دارایی های سرمایه ای روی آوردند؛ زیرا اگر می خواستند پول خود را در بانک بگذارند در شرایط تورمی عملا سرمایه هایشان نصف می شد.

وی اضافه نمود: همه این عوامل به رشد همه دارایی ها از جمله شاخص بورس، قیمت مسکن، طلا، خودرو دیگر کالاها منجر شد. ولی از نیمه دوم سال 1399 بعضی به این نتیجه رسیدند که حبابی در قیمت کالاها شکل گرفته و به تدریج از بازارها خارج شدند. بازار بورس حدود 50 درصد افت کرد. در بازار مسکن هم از نیمه دوم آبان این می بینیم که سرعت رشد چشمگیر هفت ماهه اول گرفته شده است.

این کارشناس بازار مسکن توضیح داد: علت اینکه بازار مسکن مثل بورس با کاهش روبرو نشد این است که اولا قیمت مسکن به اندازه بورس بالا نرفته بود و ثانیا با رشد نرخ مصالح ساختمانی روبرو شدیم. در سال گذشته نهادهای ساختمانی حدود 100 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. از سوی دیگر با کمبود زمین در کلانشهرها روبرو هستیم. در شهرهای اطراف نیز با توجه به طرحهای تفصیلی و هادی، محدودیتهایی برای سرمایه گذاری وجود دارد. اینها باعث می گردد تا بازار مسکن، جان سختی بیشتری را نسبت به کاهش قیمت نشان دهد. به هر حال بازار مسکن ماهیتا چسبندگی بالایی دارد.

سلطان محمدی با بیان اینکه در پنج ماهه آخر سال با شرایط تردید و تأمل در بازار مسکن روبرو بودیم گفت: در سال 1400 نیز تکلیف بسیاری از متغیرهای درونی و بیرونی بازار مسکن تعیین نیست. اولا باید ببینیم مذاکرات سیاسی به کجا می رسد و شرایط تحریمها چگونه می گردد. البته مذاکرات به کاهش انتظارات تورمی منجر شده است. این تلقی نیز وجود دارد که در امسال درآمدهای ارزی افزایش پیدا می نماید. در نتیجه در نتیجه انتظارات تورمی کاهش می یابد.

وی توضیح داد: در امسال احتمالا خیلی ها به این فکر می افتند که وارد سرمایه گذاری های جدید شوند که به آرامش بازارهای مالی و اقتصاد کشور یاری می نماید. اما با توجه به اینکه انباشت تقاضایی از قبل در بازار مسکن وجود داشته خیلی بعید است که قیمتها کاهش یابد. از طرف دیگر افزایش دستمزدها به رشد قیمت کالاهای ساختمانی می انجامد؛ زیرا مصالح ساختمانی به نوعی با دستمزد مرتبط هستند. انتظار سقوط قیمت مسکن، واقع بینانه نیست ولی چون رشد قیمتها طی دو سال گذشته کمرشکن بوده احتمال جهش نیز بعید است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به بعضی برآوردها از کسری بودجه 300 هزار میلیارد تومانی سال 1400 گفت: رقم کسری بودجه این پیام را به کنشگران مالی می دهد که ممکن است شرایط تورمی در امسال نیز ادامه پیدا کند. وقتی تحلیل مردم این است که تورم همچنان وجود خواهد داشت نمی توان انتظار داشت که قیمت مسکن کاهش پیدا کند. فقط می توان توقع داشت که با رشد شدید روبرو نگردد.

مسکن در تهران متری 30 میلیون تومان

بنابراین گزارش، اسفند سال گذشته متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران 30 میلیون و 270 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.6 و 93.7 درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان می دهد همچنین تعداد معاملات اجرا شده در اسفند ماه سال 1399 معادل 5300 فقره بود که نسبت به ماه قبل 34.6 درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 48.4 درصد کاهش نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1642

به "پیام کسری بودجه 1400 به بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام کسری بودجه 1400 به بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید