کفاشیان: اگر تیم ملی به جام جهانی نرود خیلی مصیبت است، خودم را کنار کشیدم چون سلیقه ام با تاج جور در نمی آمد

به گزارش لیتن، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال معتقد است رئیس بعدی فدراسیون کار خیلی سختی برای پرداخت بدهی گذشته و برنامه ریزی آینده دارد.

کفاشیان: اگر تیم ملی به جام جهانی نرود خیلی مصیبت است، خودم را کنار کشیدم چون سلیقه ام با تاج جور در نمی آمد

به گزارش خبرنگاران، علی کفاشیان با حضور در برنامه ورزش و مردم درباره انتخابش به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بعد از دوران انتقالی، گفت: تاریخ تکرار می گردد. 13 سال پیش وقتی فدراسیون را تحویل گرفتم، فدراسیون یک سال و نیم تعلیق بود و رئیس نداشت. الان نیز فدراسیون مدت زیادی است که رئیس ندارد و بلاتکلیف است. در آن موقع من تنها گزینه برای ریاست بودم و انتخاب شدم. اگر انتخابات در آن موقع برگزار نمی شد، فدراسیون تعلیق می شد بنابراین من و رئیس وقت سازمان تربیت بدنی کاندیدا شدیم که ایشان کنار رفت و من تنها گزینه باقی ماندم. قرار نبود من رئیس فدراسیون فوتبال شوم، ولی با توجه به سوابقی که داشتم این رخ داد.

وی با اشاره به موارد مشابه فدراسیون الان با 13 سال پیش توضیح داد: در آن موقع که فدراسیون را تحویل گرفتم، مسابقات انتخاباتی جام دنیای در حال اجرا بود، ولی الان به دلیل کرونا مسابقات عقب افتاده است. در خصوص دیگر در آن موقع نیز مثل الان اساسنامه تغییر کرد بود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره مسائل این فدراسیون ابزار داشت: الان کاندیداهای ریاست فدراسیون نباید اینطور فکر نمایند که به یک جای مهم و پرامکانات می آیند. آنها باید ببینید که چه کاری می خواهند انجام دهند و چه برنامه ای دارند. الان شرایط فدراسیون با بدهی و مسائل حقوقی قبلی بحرانی شده است.

وی در ادامه با اشاره به دوران ریاست خود در فدراسیون فوتبال، گفت: در زمان ما برای اولین بار تیم های ملی فوتسال و فوتبال ساحلی ایران در صندلی سوم دنیا ایستادند. تیم ملی فوتسال بانوان قهرمان آسیا شد و تیم ملی مردان نیز دو بار به جام دنیای رفت. الان اما کسی که به فدراسیون می آید، باید مسائل گذشته را حل و در کنار آن برای آینده برنامه ریزی کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

کفاشیان درباره نقش هیئت رئیسه در اداره فدراسیون یادآور شد: اینکه هیئت رئیسه بتواند باری از روی دوش رئیس فدراسیون بردارد، خیلی مهم است. الان در هیئت رئیسه ما نمایندگان باشگاه ها را داریم، ولی باشگاه ها باید در هیئت رئیسه سازمان لیگ حضور داشته باشند. آنها در فدراسیون چه اقدامی می خواهند انجام دهند؟ نماینده هیئت ها نیز همینطور. باید دید آنها در هیئت رئیسه فدراسیون می خواهند چه کاری انجام دهند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افزود: افراد کارشناس هیئت رئیسه باید باری از لحاظ فنی از روی دوش فدراسیون بردارند. بحث مربیگری و داوری خیلی مهم است و کارشناسان باید در این موضوعات یاری نمایند، ولی اگر قرار باشد فردا عده ای به فدراسیون بیایند که رئیس را قبول نداشته باشند، کار سخت می گردد. همه ارکان فدراسیون باید هم جهت باشند.

وی خاطر نشان کرد: در اساسنامه جدید نواب رئیس باید توسط رئیس معرفی شوند. در اساسنامه همچنین وظایف مجمع و هیئت رئیسه تعریف شده است، ولی اصولاً بعضی وظایف به اعضای هیئت رئیسه سپرده می گردد. یک فرد از هیئت رئیسه مسئول استان ها و یک فرد که سابقه خوبی در داوری دارد مسئول داوران می گردد، ولی باید همه با هم هماهنگ باشند. مهمترین بحث این است که رئیس فدراسیون باید کسی باشد که منابع اقتصادی را بتواند مدیریت کند. الان ما در فدراسیون بدهی و مسائل حقوقی گذشته را داریم و در آینده هم چشم روی هم بگذاریم جام دنیای در پیش است و باید آماده شویم. اگر تیم ملی به جام دنیای نرود خیلی مصیبت است و فوتبال ما و فدراسیون خیلی اذیت می شوند.

کفاشیان در ادامه یادآور شد: در دوره هایی که ما به جام دنیای رفتیم پول های مربیان را می دادیم و هزینه هایی هم برای ساخت و ساز می کردیم و با حضور در جام دنیای به ما خیلی یاری می شد. در آن موقع در کنار تیم ملی فوتبال، تیم های ملی بانوان و فوتبال ساحلی و فوتسال را داشتیم که با خیال راحت کار می کردند. البته در فدراسیون باید یک کمیته فنی قوی نیز داشته باشیم که در فرایند انتخاب سرمربیان نظارت داشته باشد، نه اینکه رئیس فدراسیون به طور پنهانی سرمربی انتخاب کند.

وی تأکید کرد: کمیته فنی باید سرمربی ها را تأیید کند و این موضوع نیز در اساسنامه جدید آمده است. رئیس فدراسیون حق ندارد و نباید به تنهایی سرمربی انتخاب کند. کمیته فنی باید تصمیم بگیرد و هیئت رئیسه نیز باید این تصمیم را تصویب کند. البته در زمان ما در بخش کمیته فنی خیلی پیروز نبودیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال راجع به انتخاب کارلوس کی روش برای تیم ملی، توضیح داد: طبق صحبتی که با رئیس وقت کمیته فنی فدراسیون داشتیم، قرار شد سرمربی را انتخاب کنیم که در جام دنیای آفریقای جنوبی حضور داشته است. بعد از آنالیز که انجام شد دیدیم کی روش سرمربی تیم ملی پرتغال بوده و به دلایلی بعد از جام دنیای از راهنمایی این تیم کنار رفته است. بنابراین خیلی زود با ایشان وارد مذاکره شدیم.

کفاشیان ادامه داد: در آن موقع ریاست سازمان تربیت بدنی آقای سعیدلو بود و روی انتخاب یک سرمربی خوب برای تیم ملی خیلی تأکید داشت و گفت پول مربی خارجی را هم می دهند، هرچند که بعدها مسائلی پیش آمد و به ما این پول را ندادند. در هیئت رئیسه فدراسیون به این نتیجه رسیده بودیم که بعد از دو مربی ایرانی باید یک مربی خوب خارجی بیاوریم که مردم هم او را قبول داشته باشند. وقتی کی روش آمد شش هفت سال خیال مان راحت شد و نفسی راحت کشیدیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در ادامه اشاره نمود: یکی از سخت ترین کار های مدیریتی ورزش، انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال است. ما پیش از کی روش چند مربی عوض کردیم. درباره مربیان قبلی یکی خوب و یکی بد می گفت. یکی می گفت فلانی رنگی است و دیگر مسائل، ولی بعد از کی روش دیگر خیال مان از این مسائل راحت شد. می دانستیم مردم او را دوست دارند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی افزود: کی روش صد درصد تمرکزش روی تیم ملی بود. مربی که نباید دنبال بیزینس و مسائل دیگر باشد. مردم خیلی خشنود بودند که کی روش با قدرت کار می نماید. در این مدت هفت سال تیم ملی را رده اول آسیا نگه داشت و یکسری لژیونرهایی را از خارج به تیم آورد و تعداد بازیکنان شاغل ایران در خارج از کشور زیاد شد. الان نیز هیئت رئیسه باید در این راستا قرار بگیرد تا بتواند تیم ملی به جام دنیای صعود کند.

وی درباره بحث درآمد تبلیغات محیطی خاطر نشان کرد: تبلیغات محیطی دو بخش دارد. یک بخش مربوط به درآمد سازمان لیگ است که در زمان ما درآمد خوبی داشت و در سالیان آینده بعد نیز این درآمد دو تا سه برابر شد. یک بخش دیگر تبلیغات محیطی مربوط به فدراسیون فوتبال است که چون تیم ملی مسابقات زیادی ندارد، طبیعتاً درآمد نیز زیاد نیست، اما بَد هم نیست. تبلیغات محیطی مسابقات مقدماتی جام دنیای و جام ملت های آسیا نیز مربوط به این دو نهاد است و خودشان درآمدزایی می نمایند. تنها مسابقات معدودی می ماند و بیشتر درآمدها نیز وصول شده است و بیشتر درآمدزایی ما از AFC و FIFA بود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص مسائلش با کی روش گفت: اوایل مسائل ما زیاد نبود و اواخر بیشتر شده بود. وزیر وقت ورزش و جوانان اعتقاد داشت که باید او را تغییر بدهیم و بیشتر مسائل او نیز مربوط به این اواخر و زمان تاج بود. کی روش یک زمانی زور هم می گفت و همکاری نمی کرد، اما خدایی خواسته نامتعارف نداشت. حقوق او خیلی مواقع شش یا هشت ماه عقب می افتاد، اما مثل ویلموتس نبود که برود شکایت کند.

کفاشیان راجع به مسائل قرارداد ویلموتس گفت: این اتفاقات زمانی افتاد که من دیگر در فدراسیون نبودم. ویلموتس قبل از کرونا آمد، اما به کرونا خورد و در چند بازی نیز نتیجه نگرفت و فدراسیون به نتیجه رسید که سرمربی تیم ملی عوض گردد. اینکه به چه دلیل عوض شد را نمی دانم، اما اگر من بودم کوشش می کردم تا همکاری او با تیم ملی تا جام دنیای ادامه داشته باشد. زیاد نمی خواهم به این مسئله ورود کنم که چرا در مدت حضور او من یک سال محروم بودم.

وی درباره اینکه همکاری و مدل جابجایی او با تاج که به جابجایی پوتین و مدودوف تشبیه شده بود، کارآمد بود، گفت: اصلاً این مدل جابجایی در نیامد، چرا که سلیقه تاج جور دیگری بود و من نیز خود را کنار کشیدم و تنها به عنوان نایب رئیس آسیا و در فوتسال همکاری داشتم. من علاقه نداشتم به تیم های ملی بروم. البته تاج مشورت هایی می کرد، اما زیاد تحت فشار بود. درباره قرارداد با ویلموتس نیز به او گفتم مانند ما که خودمان با کی روش به توافق رسیدیم، خودش برود که مشورت کرد و در نهایت با او قرارداد امضا کرد. اگر حضور ویلموتس خوب می شد کسی نمی گفت چرا این همکاری خوب شده است، اما حالا که نتیجه گرفته نشده است نباید تقصیرات گردن یک نفر و هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بیفتد.

وی ادامه داد: هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال زحمت خود را کشید و برای انتخاب ویلموتس نیز زمان کافی گذاشت و تحقیق کرد. باید قبول کنیم که یک مربی اگر بخواهد در اروپا مربیگری کند یک مبلغی را درخواست می نماید و اگر بخواهد بیاید ایران دیگر آن مبلغ را نمی گیرد و درخواست بیشتری خواهد داشت. ریسک حضور در ایران قطعاً برای مربیان اروپایی بیشتر است و فضا، مملکت و سایر مسائل باعث می گردد مبلغ بیشتری بخواهند.

کفاشیان درباره تفاوت وظایف نایب رئیس اول با نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال گفت: نایب رئیس اول طبق اساسنامه در غیاب رئیس فدراسیون مسئولیت پذیر است و در غیر این صورت مسئولیتی ندارد، مگر اینکه رئیس فدراسیون از او وظیفه ای را بخواهد. زمان تاج من نایب رئیس اول بودم که به عنوان نایب رئیس آسیا و در فوتسال فعالیت می کردم، اما نایب رئیس دوم رئیس سازمان لیگ است که همه باشگاه ها آنجا حضور دارند.

وی در خصوص اینکه چه کاری برای حفظ نایب رئیسی آسیا باید انجام بدهیم، گفت: خدا را شکر در حال حاضر حالتی شده است که انتخابات نایب رئیس منطقه ای است و دیگر اینگونه نیست که از 40 کشور رأی گیری صورت گیرد. در منطقه ما نیز کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و افغانستان حضور دارند و ایران در این منطقه کشوری قدرتمند در فوتبال است و معمولاً به ما رأی می دهند. فردی که به این سمت نیز انتخاب می گردد باید توانمند باشد و بتواند لابی نموده و قوی عمل کند.

کفاشیان اشاره نمود: بیشتریت تصمیماتی که گرفته می گردد در AFC جمعی انجام می گردد. رئیس AFC از بحرین است و با کشور های عربی هماهنگ می شوند. وقتی 20 نفر عضو هیئت رئیسه AFC هستند تصمیمات جمعی و با آرای آنها گرفته می گردد.

نایب رئیس پیشین AFC درباره اینکه بنابراین از این پست در آسیا برای فوتبال ما آبی گرم نمی گردد، اظهار داشت: آبی که گرم می گردد خیلی ولرم است و یا حتی سرد است. در جاهای خاصی به این پست احترام گذاشته می گردد، ولی مهم این است که با کشور های دیگر لابی داشته باشید که ما زورمان در این موضوعات کم است، چون تصمیم گیری ها با رأی گیری انجام می گردد. در این شرایط کار برای دریافت میزبانی جام ملت ها خیلی سخت است.

وی در سرانجام گفت: رئیس آینده فدراسیون فوتبال کار سختی دارد. امیدوارم رئیس آینده از تجربیات دیگران استفاده کند و من نیز حاضرم به عنوان یک مشاور به فدراسیون بعدی یاری کنم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1525

به "کفاشیان: اگر تیم ملی به جام جهانی نرود خیلی مصیبت است، خودم را کنار کشیدم چون سلیقه ام با تاج جور در نمی آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفاشیان: اگر تیم ملی به جام جهانی نرود خیلی مصیبت است، خودم را کنار کشیدم چون سلیقه ام با تاج جور در نمی آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید