کمبود شدید ویتامین دی با مرگ ناشی از کرونا ارتباط دارد

به گزارش لیتن، پژوهشگران پس از آنالیز اطلاعات جهانی شیوع کووید-19 دریافتند ارتباط قدرتمندی میان کمبود شدید ویتامین دی و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا وجود دارد.

کمبود شدید ویتامین دی با مرگ ناشی از کرونا ارتباط دارد

به گزارش لیتن به نقل از خبرگزاری برنا؛ این تحقیق که توسط دانشگاه نورث وسترن در آمریکا سرپرستی شده، اطلاعات از بیمارستان ها و کلینیک ها از کشورهای ایران، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده. بر اساس این تحقیق، بیماران در کشورهایی که بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را تجربه نموده اند مانند ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا، در مقایسه با کشورهای دیگر در بدن خود سطح پایین تری ویتامین دی داشته اند.

با وجود این یافته، محققان به این موضوع اشاره نموده اند که افراد مخصوصا آن هایی که با مشکل کمبود ویتامین دی دست و پنجه نرم نمی نمایند، نباید آن را احتکار نمایند. سرپرست این تحقیق وادیم بکمن اعلام نموده:

در حالی که فکر می کنم اطلاع مردم از نقش کمبود ویتامین دی در میزان تلفات ویروس کرونا اهمیت دارد، مصرف این ویتامین توسط تمام افراد را توصیه نمی کنیم. برای رسیدن به این نتیجه، به تحقیقات بیشتری احتیاج است و امیدوارم که کار ما بتواند علاقه بیشتری در این زمینه ایجاد کند. این اطلاعات همچنین ممکن است مکانیزم مرگ و میر را تعیین کند و در صورتی که ثابت گردد، می تواند منجر به اهداف درمانی جدید گردد.

بکمن و تیم وی پس از تفاوت گسترده میان مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهای مختلف و عدم وجود شرح تعیینی برای آن، آغاز به چنین تحقیقی کردند. افرادی که در بیمارستان ها بستری شده اند، سن و جنسیت متفاوتی دارند و همچنین سیستم های درمانی نیز متفاوت است، اما این موارد باعث نشد بکمن دست از این تحقیق بکشد.

  • چرا کرونا جان مردان را بیشتر از زنان می گیرد؟

پس از آنالیز آمارها از سراسر دنیا، محققان به ارتباط قوی میان سطح ویتامین دی و طوفان سیتوکین، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن دست پیدا کردند. به بیان ساده تر، میان کمبود ویتامین دی و میزان مرگ و میر ناشی از کووید-19 ارتباط وجود دارد. بکمن باور دارد که ویتامین دی مانع از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می گردد، بنابراین سطح مناسب این ویتامین از علائم شدید و در نهایت مرگ جلوگیری می نماید. بکمن اعلام نموده:

تحلیل ما نشان می دهد که ویتامین دی احتمالا میزان مرگ و میر را به نصف کاهش می دهد. این موضوع مانع از ابتلا به ویروس کرونا نمی گردد، اما ممکن است عوارض آن را کاهش دهد و از مرگ افراد مبتلا به این بیماری، جلوگیری کند.

با وجود این نتیجه گیری، بکمن هشدار داده که مردم نباید آغاز به استفاده بیش از حد از این ویتامین نمایند، چرا که با عوارض جانبی روبرو می شوند. در نهایت بکمن اعلام نموده که برای رسیدن به نتیجه نهایی، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد، البته کمبود ویتامین دی برای افراد ضررهای زیادی دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 20 شهریور 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1171

به "کمبود شدید ویتامین دی با مرگ ناشی از کرونا ارتباط دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود شدید ویتامین دی با مرگ ناشی از کرونا ارتباط دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید