کمپرسور اسکرو: ابزاری قدرتمند برای افزایش فراوری و بهینه سازی فرآیندهای صنعتی

به گزارش لیتن، کمپرسور اسکرو یک نوع از کمپرسورهای باد محسوب میشود که با فشرده سازی ، ذخیره و انتقال باد باعث میشود تا دستگاه های صنعتی بتوانند به طور موثرتر و کارآمدتر عمل نمایند. این دستگاه ها در واقع تامین نماینده هوای فشرده ای هستند که نیروی ابزار آلات صنعتی را تامین می نماید. به کمپرسور باد اسکرو به همراه وسایل و ابزار های جانبی آن سیستم هوای فشرده می گویند.

کمپرسور اسکرو: ابزاری قدرتمند برای افزایش فراوری و بهینه سازی فرآیندهای صنعتی

کمپرسورهای اسکرو اغلب به یاری یک ایرند که درون آن دو شفت پیچی شکل که با سرعت بسیار بالایی به دور یکدیگر میچرخند کار مینمایند. ایرند محفظه ای بسته است که هوا به وسیله آنلودر وارد آن میگردد و پس از فشرده سازی هوا فشرده شده را در مخزنی ذخیره می نماید تا برای استفاده در دستگاه ها و فرآیندهای صنعتی مورد احتیاج قرار گیرد. این فرآیند فشرده سازی باعث افزایش انرژی هوای فشرده می گردد که می تواند در انجام انواع وظایف صنعتی، از جمله انتقال مواد، اعمال پنوماتیک، و دیگر فرآیندها که احتیاج به انرژی هوای فشرده دارند، به کار گرفته گردد.

کمپرسور اسکرو روغنی

کمپرسورهای اسکرو از نظر عملکرد به دو گروه کمپرسورهای روغنی و کمپرسورهای بدون روغن دسته بندی میگردد.کمپرسورهای اسکرو روغنی و بدون روغن از لحاظ ساختار و عملکرد مشابهی هستند، اما تفاوت اصلی بین آنها در استفاده کردن یا نوع روغن مورد استفاده شده در واحد هوا ساز است. در کمپرسورهای اسکرو روغنی (اویل اینجکت) روغن مانند خون در تمامی قطعات اصلی دستگاه جریان دارد. این روغن باعث میگردد تا در کنار جلوگیری از خوردگی قطعات و روانکاری آنها،گرمای ایجاد شده به وسیله ایرند به سیستم خنک نماینده دستگاه منتقل گردد

این دستگاه ها به علت استفاده از روغن عمر مفید بیشتری دارند و در دراز مدت استهلاک کمتری به دستگاه وارد میگردد. این کمپرسورها به علت استفاده از تکنولوژی های ساده تر نسبت به کمپرسورهای اویل فری قیمت مناسب تری نیز دارند. از طرفی هزینه های نگهداری و سرویس دستگاه به مراتب از دستگاه های اویل فری کمتر است.

کمپرسور اسکرو اویل فری (بدون روغن)

کمپرسورهای اسکرو بدون روغن تنها به علت اینکه کیفیت هوای بسیار بالایی دارند در صنایع بسیار حساس به الودگی استفاده میشوند. این دستگاه ها برخلاف دیگر کمپرسورهای اسکرو، روغن در گردش نیستند. پس در این کمپرسور ها کنترل دما دستگاه مهم ترین فاکتور برای صحیح کاردن دستگاه است.

اولین روش برای کنترل دما در کمپرسورهای اسکرو بدون روغن افزایش فاصله بین شفت های ایرند است. همان طور که می دانید دوشفت پیچی شکل در داخل محفظه ای بنام ایرند هوا را فشرده می نمایند این دو شفت به علت سرعت بالا و اصطحکاکی که در هنگام چرخش بین انها ایجا میگردد باعث افزایش دما ایرند میشوند اما هنگامی که فاصله این دوشفت به گونه ای باشد که درگیری بین انها کاهش بیابد دمای ایرند کمتر بالا میرود و کمپرسور با دما مناسب تری کار کند اما این کار باعث میگردد تا راندمان کمپرسور کاهش بیابد.

برترین فراوری نمایندگان کمپرسورهای باد اسکرو

. Atlas Copco: یک شرکت بین المللی سوئدی است که در زمینه ارائه انواع تجهیزات صنعتی و خدمات مرتبط با آن فعالیت می نماید. این شرکت تأسیس شده در سال 1873 و به وسیله دسته های محصولاتی گسترده از جمله کمپرسورها، ابزارهای صنعتی، سیستم های انرژی، و تجهیزات مرتبط به مهندسی نفت و گاز به بازارهای مختلف جهان ارائه محصول می دهد.

در زمینه کمپرسورها، Atlas Copco یکی از شرکت های پیشرو است و محصولات متنوعی در این زمینه فراوری می نماید. کمپرسورهای اسکرو این شرکت، به خصوص محصولات سری GA، به علت کیفیت بالا، عملکرد قابل اعتماد، و انرژی مصرفی کم، در بازار به شدت مورد توجه قرار گرفته اند.

· Ingersoll Rand: یک شرکت بین المللی آمریکایی است که در زمینه فراوری محصولات صنعتی و خدمات مرتبط با آن فعالیت می نماید. این شرکت یک تاریخ طولانی در حوزه مهندسی مکانیک و تجهیزات صنعتی دارد و از سال 1871 فعالیت خود را شروع نموده است. در اوایل دهه 2000، بخش صنعتی و کمپرسور Ingersoll Rand به نام Ingersoll Rand Air Solutions تغییر نام گرفت.Ingersoll Rand در زمینه فراوری کمپرسورهای هوا نیز فعالیت دارد. محصولات این شرکت از جمله کمپرسورهای اسکرو در سری R-Series مشهور هستند.

· Kaeser Kompressoren SE: یا به اختصار Kaeser، یک شرکت آلمانی است که در زمینه فراوری کمپرسورهای هوا فشرده (air compressors) و سیستم های تصفیه هوا فعالیت دارد. این شرکت در سال 1919 تأسیس شده و مقر اصلی آن در Coburg، آلمان واقع شده است. Kaeser به عنوان یکی از پیشگامان در تکنولوژی کمپرسورهای هوا شناخته می گردد و محصولات آن در بسیاری از صنایع، از جمله فراوری، انرژی، صنایع شیمیایی، پزشکی، و بسیاری از بخش های دیگر استفاده می گردد.

در زمینه کمپرسورهای هوا، Kaeser تنها فراوری کمپرسورهای اسکرو نداشته و بعلاوه کمپرسورهای پیستونی و ترکیبی (اسکرو و پیستونی) را نیز فراوری می نماید. محصولات این شرکت شامل مدل های مختلفی از کمپرسورهای هوا با انواع ظرفیت و فشارها هستند.به عنوان مثال، سری ASD، BS، CS، DS، و SK از کمپرسورهای اسکرو Kaeser معروف هستند. هرکدام از این مدل ها ممکن است برای احتیاجهای خاص صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، کنترل هوشمند، کیفیت ساخت بالا، و توانایی ارائه خدمات پس از فروش، از ویژگی های مهم محصولات Kaeser به شمار می آید.

. کمپرسور حسنی: کمپرسور حسنی یکی از فراوری نمایندگان کمپرسور اسکرو و تجهیزات هوای فشرده در ایران است که سابقه خوبی در زمینه ساخت و تامین تجهیزات هوای فشرده دارد. این شرکت در استان البرز و در شهر گلسار واقع است. شرکت های زیادی از محصولات کمپرسور حسنی استفاده می نمایند زیرا کمپرسور حسنی دارای کادر مجرب در زمینه سرویس و نگهداری کمپرسورهای صنعتی و سیستم هوای فشرده است.

محصولات این شرکت از برترین برند های جهان مانند روتورکمپ آلمان،VMC ایتالیا ساخته میشوند.از طرفی کمپرسورهای این شرکت با توجه به آب و هوای ایران ساخته شده اند و به راحتی از در سرد ترین نقطه ایران تا گرمترین نقطه به راحتی کار می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 آذر 1402 بروزرسانی: 20 آذر 1402 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 2357

به "کمپرسور اسکرو: ابزاری قدرتمند برای افزایش فراوری و بهینه سازی فرآیندهای صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمپرسور اسکرو: ابزاری قدرتمند برای افزایش فراوری و بهینه سازی فرآیندهای صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید