سفر به آمریکا: آمریکایی ها نگران از دست دادن سفر به ایران هستند

به گزارش لیتن، حدود یک هفته پیش وقتی رییس جمهور آمریکا دستور منع صدور ویزا برای اتباع هفت کشور از جمله ایران را صادر کرد که تحت تاثیر آن بسیاری از شهروندان ایرانی در راه آمریکا و یا در فرودگاه های این کشور سرگردان شدند، وزارت خارجه کشورمان واکنش نشان داد و بیان کرد:

سفر به آمریکا: آمریکایی ها نگران از دست دادن سفر به ایران هستند

اگر علاقمند به سفر با بهترین قیمت تور آمریکا به تومان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آن ها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان رفع شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده بر اتباع ایران، اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی معمول خواهد داشت.

مجید تخت روانچی ـمعاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه - نیز تاکید نمود

برای صدور ویزای اتباع آمریکا، براساس اقدام متقابل عمل خواهد شد و ساز و کاری در وزارت خارجه تعبیه شده است تا این موضوع را دنبال کند.

اما در مقابل محمدجواد لاریجانی -دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ـ با رد این ایده که باید در مقابل اقدام ترامپ، ایران نیز از ورود آمریکایی ها به کشور جلوگیری کند، گفت:

این یک پاسخ متقارن است، ولی خیلی جالب نیست.

او با اشاره به جمعیت علاقمند آمریکایی برای سفر به ایران که اتفاقا بیشتر از جامعه علمی و دانشگاهی این کشور هستند، تاکید نمود که باید مقابل اقدام ترامپ پاسخ رسمی، ولی دقیق داشته باشیم که در عین صریح و قاطع بودن، اما غیرمتقارن باشد.

طبق تازه ترین گزارشی که کمپانی Forward Keys با نظارت و تحلیل روزانه 16 میلیون رزرو هواپیما در سراسر جهان منتشر نموده، گردشگران آمریکایی 10.7 درصد از بازار گردشگری خارجی ایران را تامین می نمایند که در سال گذشته رشد 9.3 درصدی را در سفر به ایران ثبت کردند.

ابراهیم پورفرج ـ رییس جامعه تورگردانان ایران ـ با استناد به چنین آماری که قطع آن صنعت گردشگری را بی تاثیر نمی گذارد، گفت:

ترامپ احساس ناامنی می نماید که برای حفظ امنیت کشورش دستور منع ورود اتباع هفت کشور را صادر نموده است، درحالی که ما به امنیت کشورمان صد درصد اطمینان داریم و سطح آن را به حدی بالا برده ایم که بدون هیچ مسئله ای برای اتباع 190 کشور جهان در فرودگاه ویزا صادر می کنیم و از آمدن اتباع سایر کشورها بویژه آمریکایی ها به ایران هراسی نداریم. ما هیچ واهمه ای نداریم و باور داریم سفر گردشگران و اتباع خارجی که ویزای معتبر دارند، ناامنی برای ما به همراه نخواهد داشت.

او درباره اطلاع از تصمیمی که ایران برای ورود گردشگران آمریکایی تحت تاثیر سیاست های آن کشور گرفته است، گفت: تا کنون موضع رسمی به ما (تورگردان ها) اعلام نشده، هرچند وزارت خارجه در بیانیه ای از سیاست مقابله به مثل سخن گفته، ولی امیدواریم این موضوع شامل حال گردشگران نگردد. ما حتی نظراتمان را در این باره به معاون گردشگری اطلاع داده ایم و امیدواریم متناسب با شرایط بهترین تصمیم ها گرفته گردد.

پورفرج افزود:

در این مدت آژانس های زیادی از آمریکا تماس گرفته اند و درباره شرایط سفر گردشگران این کشور به ایران ابراز نگرانی نموده اند. بعضی از آن ها حتی بلیت پروازشان را گرفته اند و رفرنس ویزاهایشان نیز آماده شده است و حالا، سوال شان این است در شرایط موجود آیا قرار است سفر به ایران را از دست بدهند؟

رییس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به افزایش سفر گردشگران آمریکایی در دو سال اخیر، اظهارکرد:

نیمی از مسافران قطار عقاب طلایی که هر سال از مجارستان چندین نوبت سفر به ایران دارد، آمریکایی هستند و البته اساتیدی که از مهمترین دانشگاه های این کشور از جمله هاروارد و موزه های آن که سال ها تمایل داشتند به ایران سفر نمایند. ضمن این که باید درنظر گرفت آمریکایی یکی از درآمدزاترین گردشگران ایران به شمار می آیند، چرا که آن ها همیشه بهترین خدمات را دریافت می نمایند و خریدهای زیادی هم دارند.

او با اعتقاد بر این که قطع روابط گردشگری بین دو ملت، بدون آسیب نخواهد بود، افزود:

آژانس های آمریکایی مدت زیادی نیست که جهت ایران را در سفرنامه های خود تثبیت نموده اند، در چنین شرایطی اگر سیاست متقابل در برابر تصمیم نابخردانه آمریکا اجرا گردد، روابط گردشگری آژانس های دو کشور که پس از سال ها تازه داغ شده بود، قطع خواهد شد، درحالیکه ما در تمام این سال ها به سختی این بازار را حفط نموده ایم.

وی افزود:

آژانس های توریستی منتظر تغییر سیاست ها نمی مانند، آن ها جهتشان را تغییر می دهند که در آن شرایط بازگرداندن ایران به فهرست سفر گردشگران و آژانس های آمریکایی سخت خواهد بود، نه تنها برای شرکت های ایرانی، بلکه برای آژانس های خارجی بازگشت به شرایط قبل به صرفه نخواهد بود، چرا که این کار هزینه و انرژی زیادی مصرف می نماید.

پورفرج تاکید نمود:

ما قائل به پروتکل های بین المللی و تصمیم دولتمردان مان هستیم، اما امیدواریم مقامات کشورمان در برابر این سیاست ناآگانه آمریکا بهترین تصمیم را بگیرد.

منبع: کجارو
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1442

به "سفر به آمریکا: آمریکایی ها نگران از دست دادن سفر به ایران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: آمریکایی ها نگران از دست دادن سفر به ایران هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید