اشتغال زنان در ایران؛ از فعالیت زنان باستان در تپه سیلک تا مکانیکی دختران امروز ، تصاویر دو دختری که مکانیک خودروها شدند

به گزارش لیتن، زنان از ایران باستان تا امروز ثابت نموده اند که پای به پای مردان در تمامی صحنه های اجتماعی حضوری فعال دارند و کار مردانه وجود خارجی ندارد.

اشتغال زنان در ایران؛ از فعالیت زنان باستان در تپه سیلک تا مکانیکی دختران امروز ، تصاویر دو دختری که مکانیک خودروها شدند

لیتن - از زمان پیدایش انسان، زن و مرد هر دو کار می نموده اند. گروهی از مورخان می گویند در انتها دوران کهن سنگی دیرین است که تقسیم کار بین زن و مرد به وجود آمد. مردان به شکار مشغول می شدند و زنان به جمع آوری میوه و گیاهان می پرداختند.

باستان شناسی به نام پ. افی. منگو می گوید ابزار نئاندرتال ها به هر دو جنس مرد و زن تعلق داشته است. قطعات ابزارهای نوک تیز، چاقوی مردان بود و زنان وسایل خراش و تراش به کار می بردند.

ویل دورانت می گوید: در اجتماعات ابتدایی قسمت اعظم ترقیات مالی به دست زنان رخ داده است نه به دست مردان. در آن هنگام که قرن های متوالی مردان دائما با طرق کهن به شکار اشتغال داشتند زنان در اطراف خیمه، زراعت را ترقی می داده و هزاران هنر خانگی ایجاد می نموده است که هر یک روزی پایه گذار صنایع مهمی شدند.

در حفاری های تپه باستانی سیلک کاشان دقت نظر زنان و تخصص و هنرنمایی آنها به خوبی آشکار است. گیرشمن می نویسد: زن خود را با باغ مشعول می کرد، غذا تهیه می کرد و همچنان به ساختن ظروف سفالین نیز می پرداخت.

در عصر نوسنگی حتی زن به مقام روحانیت می رسید. در مراسم پایکوبی های مذهبی مقامی والا داشت. در حفاری های تخت جمشید، تپه ارسنجان و شهرری (چشمه علی) نشانه هایی به دست آمده که موید این مطلب است.

زنان از ایران باستان تا امروز ثابت نموده اند که پای به پای مردان در تمامی صحنه های اجتماعی حضوری فعال دارند و کار مردانه وجود خارجی ندارد.

کیانا یار احمدی با کارشناسی حقوق و نیلوفر فرهمند با کارشناسی گرافیک که هر دو 29 ساله هستند مدت 5 ماه است که بر حسب علاقه به یادگیری مکانیکی ماشین های سواری مشغول هستند.

هر دو بر این باروند که می توانند پس از کسب آموزش لازم تجربه خود را به دیگر زنان نیز انتقال دهند.

علی هامونی صاحب مغازه مکانیکی و هادی همکارشان معتقد هستند که آن دو استعداد خوبی دارند و حتی روزهای تعطیل را نیز برای یادگیری به سر کار می آیند. تصاویر آنها را در زیر ببینید.

لیتن در سلسله گزارش های به نقش زن در فعالیت اجتماعی و مالی در طول دوره های تاریخ خواهد پرداخت.

+ زنانی که در دوره هخامنشی فعالیت مالی داشتند ؛ کدام زنان جیره خاص دریافت می کردند؟

عکس ها: ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 654

به "اشتغال زنان در ایران؛ از فعالیت زنان باستان در تپه سیلک تا مکانیکی دختران امروز ، تصاویر دو دختری که مکانیک خودروها شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال زنان در ایران؛ از فعالیت زنان باستان در تپه سیلک تا مکانیکی دختران امروز ، تصاویر دو دختری که مکانیک خودروها شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید