اکسپرس: آمریکا شرکت ملی نفت چین را تحت نظر دارد

به گزارش لیتن، واشنگتن مدعی است پس از انتشار گزارش ها در مورد نقض تحریم ایران توسط شرکت ملی نفت چین، تحرکات این شرکت را تحت نظر گرفته است.

اکسپرس: آمریکا شرکت ملی نفت چین را تحت نظر دارد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مقامات آمریکایی ادعا می نمایند که تمام تحرکات شرکت ملی نفت چین را پس از انتشار گزارشی درباره نقض تحریم های نفتی ایران تحت نظر دارند.

نیویورک تایمز اخیرا گزارش داده بود که پکن همچنان به واردات نفت از ایران ادامه می دهد. این گزارش یک هفته پس از آن منتشر شد که واشنگتن، شرکت نفتی چینی با نام ژوهای ژنرونگ را به خاطر واردات نفت از ایران تحت تحریم قرار داد.

به نوشته وبگاه انگلیسی اکسپرس، اقدام چین در ادامه واردات نفت از ایران می تواند روابط این کشور با آمریکا را که تحت تاثیر جنگ تعرفه ای دچار آسیب شده، با تنش های بیشتر روبرو کند.

دو مقام آمریکایی گفته اند مجازات ها علیه شرکت فوق می تواند درسی برای هر شرکتی باشد که بخواهد در این راستا گام نهد.

یکی از این مقامات گفته است: هر شرکتی که بخواهد محدودیت های ما را دور بزند، بالاخص محدودیت ها در مورد پتروشیمی ایران را، باید این پیغام را جدی بگیرد.

وی مدعی شده که تحریم شرکت ژوهای ژنرونگ نشان دهنده تعهد آمریکا به اجرای تحریم هاست.

مقام دیگر آمریکایی اما مدعی ست که واشنگتن توانسته میزان صادرات نفت ایران را به کمترین میزان در تاریخ برساند.

وی می گوید تحریم های آمریکا در کنار اجرای قدرتمند آنها می تواند تهران را از درآمد سالانه 50 میلیارد دلار محروم کند.

گزارش ها حاکی از آن است که چین در 5 ماه ابتدایی امسال میلادی، علی رغم تحریم های آمریکا 12 میلیون تن نفت از ایران وارد نموده است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، از ماه مه تاکنون 12 تانکر ایرانی نفت خود را در آسیا به مشتریان تحویل داده اند. 6 مورد از این کشتی ها نفت خود را به چین تحویل داده اند.

کارشناسان معتقدند اگرچه واشنگتن متحدینش را برای به صفر رساندن واردات نفت از ایران قانع نموده اما چین مشکل بزرگ تری است. دنیس ویلدر، مامور سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا معتقد است که چین در این خصوص هیچ لطفی در حق آمریکا نخواهد کرد و این هزینه ای راهبردی است که باید پرداخته گردد.

آمریکا در هجدهم اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته ای با ایران خارج شد و تحریم های هسته ای علیه تهران را بازاعمال کرد. یکی از اهداف اعلام شده واشنگتن، رساندن صادرات نفت ایران به صفر است، هدفی که تاکنون پیروز به حصول به آن نشده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 305

به "اکسپرس: آمریکا شرکت ملی نفت چین را تحت نظر دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکسپرس: آمریکا شرکت ملی نفت چین را تحت نظر دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید