بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است

به گزارش لیتن، خبرنگاران/خراسان رضوی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اکنون بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است، اما ماحصل آن کاهش قیمت ها نبوده است و امروز در نتیجه توزیع نادرست ارز 4200 تومانی و نبود نظارت های کافی، ما با پرونده های متعددی از رانت و فسادهای اقتصادی روبرو هستیم.

بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است

محسن زنگنه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در قانون بودجه به دولت اجازه داده شده است برای تامین هفت قلم کالا، تا سقف 8 میلیارد دلار از ارز 4200 تومانی استفاده کند، اظهار کرد: از ابتداء سال 1400 تا کنون، دولت گذشته و همچنین دولت سیزدهم کل این مبلغ 8 میلیارد دلار را برای تامین هفت قلم کالا با ارز 4200 تومانی استفاده کرده اند. حال دولت باید تصمیم بگیرد که آیا تا آخر سال جاری همچنان این هفت قلم کالا را با ارز 4200 تومانی وارد کند یا خیر. اگر بخواهد چنین کاری انجام دهد، باید اجازه آن را تحت عنوان اصلاحیه بودجه یا متمم بودجه از مجلس بگیرد.

وی اضافه کرد: اما نظر مجلس بیشتر این است که اگر دولت همچنان می خواهد از این هفت قلم کالا حمایت کند، این کار را به صورت ریالی انجام دهد، یعنی دیگر ارزی به قیمت 4200 تومان به واردکنندگان داده نشود، بلکه به منظور حمایت از واردکنندگان، مبلغ مورد نیاز تبدیل به ریال شود و به صورت ریالی از واردات آن هفت قلم کالا حمایت شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که این هفت قلم، چه کالاهایی هستند، گفت: در فروردین 97، آقای جهانگیری گفت که ارز به اندازه کافی موجود است و مردم هر اندازه که ارز بخواهند، دولت با قیمت 4200 تومان به آنان می دهد. به دلیل اختلاف قیمت بین ارز 4200 تومانی و ارز آزاد، ناگهان تقاضای زیادی برای دریافت ارز 4200 تومانی به وجود آمد و حتی بسیاری برای سفرهای خارجی خود هم از این ارز استفاده می کردند.

زنگنه ادامه داد: نهایتا در مرداد 97 دولت گفت که فقط واردات 25 کالا مشمول دریافت ارز 4200 تومانی می شود. این 25 کالا شامل برنج، چای، گندم، روغن، گوشت قرمز و سفید، نهاده های دامی، لاستیک، دارو و برخی از ماشین آلات کشاورزی بود. به مرور زمان برخی از این کالاها از لیست دریافت ارز 4200 تومانی کنار گذاشته شدند و در حال حاضر در سال 1400 فقط هفت قلم کالا مشمول دریافت ارز 4200 تومانی می شود که این هفت قلم دارو، گندم، روغن مایع و جامد و چند نوع از نهاده های دامی است.

وی مطرح نمود: در حال حاضر ما منتظریم دولت تصمیم نهایی خود در خصوص ادامه تخصیص یا عدم تخصیص ارز 4200 تومانی به این هفت قلم کالا، به مجلس اعلام کند. ممکن است دولت تصمیم بگیرد واردات تمامی کالاها با ارز آزاد انجام شود، این دیگر به مصوبه مجلس هم نیازی ندارد، اما اگر دولت بخواهد به پرداخت ارز 4200 تومانی برای هر کدام از این هفت قلم ادامه دهد یا تصمیم بگیرد در قبال عدم پرداخت ارز 4200 تومانی به این کالاها، به صورت ریالی از تولیدکننده و مصرف کننده حمایت کند، به منابعی نیاز دارد و حتما باید به مجلس اعلام کند و موافقت مجلس را کسب کند، که البته تا کنون هنوز دولت رسما نظر خود را اعلام نکره است.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در خصوص اینکه حذف ارز 4200 تومانی چه تاثیراتی خواهد داشت، گفت: حذف ارز 4200 تومانی باعث می شود دیگر نهاده های دامی با این ارز ارزان قیمت وارد نشود و این بر قیمت گوشت و لبنیات تاثیرگذار خواهد بود و باعث تورم قیمت این کالاها خواهد شد. اما اینکه این تورم تا چه حد خواهد بود، از مواردی است که ما از دولت خواستیم به صورت مستند و شفاف به ما اعلام کند.

زنگنه اضافه کرد: همچنین با توجه به اهمیت این کالاها در سبد مصرفی خانوارها، قطعا افزایش قیمت این کالاها، باعث افزایش قیمت سایر کالاها هم خواهد شد. بنابراین اگر دولت بخواهد تخصیص ارز 4200 تومانی به هفت قلم کالای گفته شده را متوقف کند، چنین تاثیراتی را بر بازار خواهد گذاشت و باید دید دولت چطور می خواهد این افزایش قیمت ها را جبران کند. اگر دولت به صورت ریالی یا دلاری در حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده عمل کند، ممکن است بتواند بخشی از اثرات تورمی را جبران کند.

وی با بیان اینکه نحوه اعطاء ارز 4200 تومانی از همان ابتدا فسادآور بود، ادامه داد: چراکه ما به واردکنندگان ارز 4200 تومانی می دهیم، اما نظارت بر واردات کالا با این ارز و توزیع درست کالاها فرایند ای طولانی دارد، لذا تا به امروز بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است، اما ماحصل آن کاهش قیمت ها نبوده است و امروز در نتیجه توزیع نادرست ارز 4200 تومانی و نبود نظارت های کافی، ما با پرونده های متعددی از رانت و فسادهای اقتصادی روبرو هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: بنابراین توزیع ارز 4200 تومانی فسادزا است و هر چه سریع تر باید متوقف شود. البته این بدین معنا نیست که دولت باید حمایت خود را از بخش کشاورزی، دامداری و دارو بردارد، اما این شیوه ای که اکنون وجود دارد هم باید اصلاح شود و لازمه این اصلاح هم شفاف سازی است.

زنگنه اضافه کرد: متاسفانه تا کنون آن اطلاعات شفافی که ما می خواستیم، به طور مستند در اختیارمان قرار نگرفته است تا ما در مجلس متوجه شویم از ابتداء سال 1400 تا کنون دقیقا چه اندازه ارز با قیمت 4200 تومان توزیع شده است و در قبال این ارز چه اندازه از آن هفت قلم کالا وارد کشور شده است و چه اندازه از این کالاها توزیع و چه اندازه در انبارها مانده است. تا این گزارش داده نشود، تصمیم گیری در این خصوص هم برای مجلس و هم برای دولت مشکل خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1962

به "بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالغ بر 55 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید