تور یونان ارزان: با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری سویه های بعدی چیست؟

به گزارش لیتن، با گذشت تقریبا دو سال از آغاز پاندمی کووید 19، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه های مختلف کروناویروس استفاده شده اند.

تور یونان ارزان: با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری سویه های بعدی چیست؟

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا (CDC)، انواع سویه های مختلف کروناویروس که تا تاریخ یک دسامبر امسال میلادی (2021) شناسایی شده اند به شرح زیر است:

سویه های نگران کننده (VOC):

- اٌمیکرون

- دلتا

سویه های تحت نظارت (VOM):

- آلفا

- بتا

- مو

- کاپا

- اتا

- تتا

- گاما

- لامبدا

- یوتا

- زتا

در الفبای یونانی تنها 24 حرف وجود دارد و این روزها در پی حاشیه های مربوط با نامگذاری سویه اُمیکرون، این سوال ممکن است به فکر بسیاری از افراد و متخصصان خطور نموده باشد که پس از شناسایی و تعیین شدن سویه اُمگا (یعنی آخرین حرف الفبای یونانی)، سویه های بعدی کروناویروس بر چه اساسی نامگذاری خواهند شد؟

گرچه ممکن است چنین سویه هایی از کروناویروس هرگز بروز نکنند (و دست کم بسیاری از ما امیدواریم که این پاندمی تا این حد طولانی نگردد) اما شاید خواندن این گزارش تا حدودی به کنجکاوی ما درباره این موضوع پاسخ دهد!

به گفته ماریا ون کرخوف، مسئول فنی کرونا در سازمان جهانی بهداشت (WHO)، پس از اتمام حروف یونانی، این سازمان قطعا مجموعه تازهی از اسامی را برای نامگذاری سویه های مختلف کروناویروس اعلام خواهد نمود.

بعلاوه مارک پالن، باکتریولوژیست و یکی از اعضای گروهی که در خصوص نامگذاری سویه های کروناویروس تصمیم گرفته اند می گوید که پیش از انتخاب الفبای یونانی، کارشناسان این سازمان، گزینه ها و پیشنهادات متفاوتی را از نام خدایان و الهه های یونان گرفته تا اسامی گیاهان، میوه ها و حتی آیین های گمشده را آنالیز کردند.

وی در ادامه گفت: با این حال، این انتخاب ها ممکن بود مشکل ساز شوند چراکه بسیاری از آنها پیش از این، نام های تجاری (برند)، عناوین شرکت ها یا اسامی افراد بوده اند.

به علاوه نامگذاری سویه های نگران کننده کروناویروس (مانند دلتا) با عناوینی نظیر VOC1 و VOC2 نیز به خاطر تشابه احتمالی این کلمات اختصاری با بعضی از واژه های توهین آمیز در زبان انگلیسی، منتفی شد.

به لحاظ تاریخی، اغلب ویروس ها بر اساس مکان هایی که تصور شده از آن جا منشاء گرفته اند، نامگذاری شده اند مانند ویروس ابولا که به نام رودخانه ای در کنگو نامگذاری شد.

با این حال کارشناسان بر این باورند که این انتخاب می تواند نادرست، انگ زننده و تبعیض آمیز باشد. نمونه هایی نیز پیش از این وجود داشته اند از جمله نامگذاری همه گیری آنفلوآنزای اسپانیایی 1918 که محل ظهور آن همچنان ناشناخته است. بعلاوه در ابتدای همه گیری کووید 19 ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز این گونه از کروناویروس را به علت آن که در ابتدا خبر شناسایی آن در شهر ووهان منتشر شد، ویروس چینی نامید.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت حتی انتخاب نام های علمی را هم برای سویه های تازه این ویروس، مناسب ندانسته اند چرا که تلفظ و به خاطر سپردن این اسامی معمولا برای عموم مردم سخت است.

با این حال حتی انتخاب الفبای یونانی هم برای سازمان جهانی بهداشت، چالش ها و حاشیه هایی را در پی داشت.

چالش های نامگذاری سویه اُمیکرون

پس از نامگذاری سویه تازه کروناویروس با عنوان امیکرون به وسیله سازمان جهانی بهداشت (WHO)، کاربران شبکه های اجتماعی درباره نحوه این نامگذاری و جا انداختن دو حرف از حروف الفبای یونانی، پرسش هایی را مطرح کردند و این شکل نامگذاری، ظاهرا انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت برای نامگذاری سویه تازه کروناویروس که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، طبق روال گذشته از حروف الفبای یونانی استفاده نموده و آن را امیکرون نامید.

با این حال، کاربران رسانه های اجتماعی خاطر نشان کردند که این سازمان در ترتیبِ نامگذاری این سویه، دو حرف الفبای یونانی را نادیده گرفته و در پی آن نیز سوالاتی مطرح شده و حاشیه هایی شکل گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت سویه تازه را امیکرون نامید و در ابتدا بدون هیچ شرحی، دو حرف نو (nu) و شی (xi) را نادیده گرفت.

براساس ترتیب الفبای یونانی انتظار می رفت که سازمان جهانی بهداشت آخرین سویه شناسایی شده کروناویروس را نو بنامد. نو در الفبای یونانی بعد از مو واقع شده است. مو قبل از امیکرون آخرین سویه کروناویروس بود که در تاریخ 30 اوت شناسایی شد. با این حال این سازمان، جهانی حروف نو و شی را برای نامگذاری سویه تازه کروناویروس نادیده گرفت.

به گزارش گلوبال نیوز، سازمان جهانی بهداشت پس از واکنش ها و در پاسخ به ابهامات و پرسش هایی که در این زمینه مطرح شد، بیان کرد که این سازمان به خاطر شباهت تلفظ حرف نو با تلفظ کلمه new (تازه) در زبان انگلیسی که ممکن بود به اشتباه گرفته شوند، حرف نو را نادیده گرفت.

این سازمان بعلاوه شرح داده است که علت نادیده گرفتن حرف شی نیز به این خاطر بوده که شی در بعضی از کشورها، نام خانوادگی رایجی محسوب می گردد و به برای جلوگیری از توهین به افراد، این حرف را برای نامگذاری سویه تازه کروناویروس در نظر نگرفته است.

این سازمان تاکید نموده است که برای نامگذاری سویه های مختلف کروناویروس می بایست از توهین به هر فرهنگ، ملیت و حرفه ای اجتناب کرد.

تا جایی که همه می دانیم در نهایت این سازمان حروف یونانی را برای نامگذاری برگزید که تا الان هم کارآمد بوده اما به نظر شما چه مجموعه های دیگری در صورت احتیاج در آینده، مناسب این نامگذاری خواهند بود؟

رویترز در گزارشی آورده است: در حالی که سازمان جهانی بهداشت مجموعه های تازهی از اسامی را در نظر گرفته و در صورت احتیاج اعلام خواهد نمود اما در حال حاضر این اسامی تازه به اطلاع عموم نمی رسد و این سازمان تا به امروز بعضی از این دسته بندی های نامناسب به دلایل فوق را از لیست پیشنهادی خود خارج نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1950

به "تور یونان ارزان: با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری سویه های بعدی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: با تمام شدن حروف یونانی، تکلیف نامگذاری سویه های بعدی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید