دنیاگیری: از همکاری هموطنان ایرانی از اقصی نقاط دنیا استقبال می کنیم

به گزارش لیتن، معاون اول رئیس جمهور گفت: با برنامه ریزی صحیح و استفاده از دیگر ظرفیت های ملل آسیایی در تعامل مثبت و همه جانبه و ایجاد زیرساخت ها و بسترهای لازم و امکانات رفاهی لازم صنعت گردشگری را جایگزین مهمی برای منابع درآمدی به ویژه نفتی قرار دهیم.

دنیاگیری: از همکاری هموطنان ایرانی از اقصی نقاط دنیا استقبال می کنیم

به گزارش خبرنگاران، اسحاق جهانگیری در آئین افتتاحیه کنفرانس بین المللی همدان 2018، اظهار کرد: همدان تنها یک نام نیست؛ نشانه و حیات بزرگی از تمدن ایران است چرا که در مهد تمدن ایران زمین با داشتن اندیشمندان، دانشمندان صاحب نام در تاریخ درخشیده و امروز نیز به اعتبار مردمانی سختکوش، شکیبا و هنرمند نقش بسزایی در توسعه منطقه ای و ملی دارد.

وی اضافه کرد: همدان شهری است که مزین به نام ابوعلی سینا، عین القضات همدانی و باباطاهر و میرسیدعلی همدانی است و پرچمدار دانش، عرفان، ادب و هنر بوده از دیرباز تا کنون و نه تنها در ایران و آسیا بلکه در جهان قدیم و جدید بوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اگر این درخشش را در متن تاریخی درخشندگی تاریخ تمدنی ببینیم و تأسیس قدیمی ترین نظام های حکومتی را از دوران ماد تا به امروز در نظر بگیریم خواهیم یافت که همدان امروز هم همچنان زاینده و زیباست و به مدد دانشمندان، صنعتگران، هنرمندان و سرمایه گذاران باهوش و سختکوش خود می تواند قطب مهمی در توسعه گردشگری و ارتباطات ملی، منطقه ای و بین المللی باشد.

جهانگیری توضیح داد: دانشگاه، هنر، صنایع، کشاورزی، صنعت غذایی و صنایع بی نظیر آن نه تنها برای امروز همدان بلکه می تواند برای امروز ایران و آسیا از جمله کانون های جذاب توسعه گردشگری باشد.

وی ادامه داد: اشتغال آفرینی، حفاظت از محیط زیست، پاسداری از ارزش های فرهنگی، تقویت خودباوری و اعتماد ملی و گسترش ارتباطات میان فرهنگی و درآمدزایی صنعت گردشگری ایجاب می نماید که تحول و تحرک در این حوزه را یک ضرورت و رسالت ملی، منطقه ای و جهانی به حساب آوریم.

معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: صنعت گردشگری امروزه به واقع یکی از پایه های اصلی و راسخ اقتصاد جهانی است که کمک بسیاری به رشد سریع کشورها در فرآیند توسعه پایدار همه جانبه موزون می نماید.

وی ادامه داد: به گفته کارشناسان آینده بازار اقتصاد و تجارت بین المللی جهان تا سال 2020 در اختیار گردشگری خواهد بود که سهم کشورهای در حال توسعه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و این فرصت ارزشمندی برای کشورها در فرآیند غلبه بر مسائل اقتصادی، فقر، رکود و بیکاری است.

به گفته جهانگیری، کشورهای حوزه تمدنی آسیا می توانند با برنامه ریزی و همکاری مستمر سهم بالایی از این صنعت مهم و درآمدزا را در آینده به خود اختصاص دهند.

وی صنعت گردشگری را تنها محدود به بُعد اقتصادی ندانست و گفت: در توسعه انسانی، اجتماعی، فرهگی و سیاسی نیز صنعت گردشگری نقش دارد به طوریکه بالا رفتن سطح معرفت و شناخت انسان ها از جوامع، اقوام، دانش ها، هنرها، صنایع، زبان، ادبیات، ادیان و سرزمین های دیگر موجب گسترش ظرفیت های مختلف توسعه ای به مقیاس جهانی خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور از عزم جدی دولت برای حذف موانع پیش روی صنعت گردشگری اطلاع داد و گفت: برای تبادل تجربیات و انجام سرمایه گذاری های مشترک آمادگی داریم.

وی با اشاره به صندلی و ظرفیت گردشگری ایران بیان نمود: گردشگری ظرفیت مهمی برای نزدیکی کشورها و یافتن راه چاره های منطقی در مشکلات منطقه ای دارد. مجمع گفت وگوی همکاری آسیا به عنوان سازمان گسترده و فراگیر فرصت این هم اندیشی و نزدیکی دیدگاه ها و غلبه بر چالش ها را فراهم نموده که باید از آن استفاده مطلوب و جامع کرد. در چارچوب این مجمع می توان همکاری و تعامل سازنده ای بین کشورهای آسیا فراهم کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: تصمیم داریم با برنامه ریزی صحیح و همه جانبه نگر توأم با آینده نگری و استفاده از تجربه دیگر ملل آسیایی در تعامل مثبت و همه جانبه با ایجاد زیرساخت های بیشتر و مناسب، صنعت گردشگری را جایگزین منابع و سایر درآمدها به ویژه نفتی قرار دهیم.

وری در ادامه به رفتار و سیاست های کشور آمریکا اشاره نمود و اضافه کرد: در شرایطی که باید از ظرفیت دیپلماسی برای حل مشکلات جامعه بین المللی و نزدیکی ملت ها در جهت گسترش صلح و امنیت پایدار استفاده کنیم، رفتارهای خارج از عرف رئیس جمهور آمریکا در قبال مردم ایران و خروج یک جانبه از برجام و اعمال تحریم های یک جانبه با وجود پایبندی ایران به تمام تعهداتش که به تأیید آژانس بین المللی رسیده است نشان از عدم درک صحیح مقامات آمریکا از مسائل بین الملل و راه چاره های مبتنی بر دیپلماسی و گفت وگو دارد.

وی با محکوم کردن رفتار غیرقانونی و سیاست غلط دولت آمریکا بار دیگر تأکید کرد: از جامعه بین المللی می خواهیم با ایستادگی در برابر این سیاست های غلط عملا ثابت نمایند در جهانی جهانی تحریم ابرازی ناکارآمد و منسوخ گردیده است و نمی تواند برای ملت ها مانع ایجاد کند.

جهانگیری بیان نمود: با وجود تحریم ها ما تصمیم به ایجاد تعامل در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری با همه کشورها به ویژه در حوزه آسیا سرمایه گذاری های مشترک داشته باشیم و از هموطنان ایرانی از اقصی نقاط جهان استقبال می کنیم. آماده ایم دانش خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و از دانش آن ها استفاده کنیم.

وی در خاتمه سخنانش بیان نمود: علاقه مند بودم در این سفر به شهرهای ملایر، تویسرکان، اسدآباد و نهاوند طبق قولی که داده بودم بروم و قرار بود درباره توسعه استان و طرح های آن ها صحبت هایی داشته باشم اما این رویداد همزمان با برنامه های هفته دولت شد اما محروم از ادامه سفر هستم اما قول می دهم در اولین فرصت به این استان برگردم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 57

به "دنیاگیری: از همکاری هموطنان ایرانی از اقصی نقاط دنیا استقبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیاگیری: از همکاری هموطنان ایرانی از اقصی نقاط دنیا استقبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید