خوراکیها و مکمل های مفید برای بیماری های کبدی

به گزارش لیتن، کبد مثل نیروگاه بدن است و کارهای اساسی زیادی را برعهده دارد. کبد مواد سمی راتجزیه می نماید. برای همین سلامتی بدن به سالم نگه داشتن کبد بستگی دارد. این مقاله مواد مفید برای کبد را به شما معرفی می نماید.

خوراکیها و مکمل های مفید برای بیماری های کبدی

بیماری کبدی چیست؟

بیماری کبد می تواند ارثی(ژنتیکی) باشد یا به وسیله فاکتورهای متفاوتی بوجود بیاید و منجر به آسیب کبد شود. چاقی بیش از حد همچنین میتواند منجر به آسیب کبدی شود. در طول زمان ، آسیب وارده به کبد منجربه جراحت کبد می شود که می تواند باعث ناتوانایی کبد شود که یک بیماری است که تمام طول عمر تهدید نماینده می باشد.

دلایل ابتلا به کبد چرباین بیماری یکی از شایعترین نوع بیماری کبدی می باشد. همانطور که ودمد می نویسد :افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب هستند اغلب مقاومت به انسولین می باشند. بدن این اشخاص انسولین فراوری می نماید، اما بخوبی عمل نمی نماید. گلوکز در خون افزایش میابد و کبد شکر اضافه را به چربی تبدیل می نماید.

افزایش چربی بر روی توانایی کبد در انجام وظایف روزانه، مانند شکستن سلول های خون و فیلتر کردن خون، اثر می گذارد.

فاکتورهای خطرناک در این شرایط شامل:

کلسترول بالا

تری گلیسرید بالا در خون

اختلال در سوخت و ساز بدن

چاقی بیش از حد

سندرم تخمدان پلی کیستیک

دیابت نوع 2

کم کاری غده هیپوفیز

کم کاری تیروئید

وقفه تنفسی در خواب

بیشتر از قبل شما می توانید بیماری کبد چرب را به وسیله رژیم و تغییر در نحوه زندگی به حالت نرمال برگردانید.

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب شامل:

کاهش مصرف پروتئین می باشد: چراکه افزایش مواد زائد سمی ناشی از مصرف پروتئین محدود می شود.

افزایش مصرف کربوهیدرات: به اندازه اندازه پروتئینی که مصرف می کنید از کربوهیدرات بهره ببرید.

مصرف ویتامین و داروهای تجویز شده برای مسائل عصبی، پایین بودن گلبولها و یا مسائل تغذیه ای ناشی از بیماری کبدی.

محدود کردن مصرف نمک: نمک در رژیم غذایی باعث افزایش مایعات و ورم در کبد می شود.

این غذاها بیماری کبدی را درمان نموده و از کبد شما در مقابل آسیب دیدگی محافظت می نماید و مواد مغذی و لازم را به کبد می رساند:

گیاه خار مریماین گیاه بخاطر دارا بودن فلاونوئید (سیلی دیانین، سیلیبین و سیلی کریستین) به خواص درمانی کبد معروف است. سیلیبین قدرتمندترین و شناخته شده ترین ترکیب آن می باشد.

فلونوئید موجود در آن خواص آنتی اکسیدان و آنتی فیبروتیک دارد که منابع چربی در کبد را کاهش می دهد و از ترکیب سم با سلولهای کبد جلوگیری می نماید. این گیاه همچنین از کبد در برابر آسیب وارده با استامینوفن، تتراکلراید کربن، اشعه، مصرف زیاد آهن، فنیل هیدرازین، کم خونی موضعی و آمانیتا فالوئیدس (قارچ مرگبار) محافظت می نماید.

همچنین این گیاه می تواند التهاب مزمن کبد بدلیل ویروس و بیماری کبدی ناشی از سم را بهبود دهد.

قاصدکاین گیاه هرز در واقع موارد استفاده پزشکی زیادی دارد. در حقیقت، این گیاه ادرار آور بسیار قوی می باشد و خواص آنتی اکسیدان دارد که از اختلالات متابولیکی جلوگیری می نماید و دارای عوامل یاری نماینده به بیماری کبدی می باشد.

روغن سیاه دانهسیاه دانه دارای خواص آنتی باکتریایی ، ضد قارچ،ضد دیابت، ضد التهاب، ضد سرطان و مسکن می باشد.

همچنین این روغن استرس اکسیداتیو را برمی گرداند تا از کبد دربرابر آسیب های فرسودگی و شیمیایی حفاظت کند. در حقیقت ، سیاه دانه از کبد در برابر آسیب ناشی از کم خونی کبدی محافظت می نماید (آسیب واردشده به بافت هنگامی که ذخیره خون پس از یک مدت از کمبود اکسیژن به بافت برمی شود) این روغن همچنین از کبد در برابر آسیب ایجاد شده به وسیله فلزهایی مانند سرب و موادشیمیایی مانند تتراکلوراید کربن محافظت می نماید.

ویتامین Eمصرف روزانه 800 میلی گرم ویتامین E برای افرادی که دیابت و یا التهاب شدید کبد ندارند و استئاتوهپاتیت غیر الکلی فعالی دارند بسیار مفید است چراکه از کبد در برابر عوامل خطرناک بیماریهای کبدی مانند چاقی بیش از حد و دیابت محافظت می نماید. همچنین این ویتامین ممکن است برای مشکل بیماری های قلبی و عروقی نیز مفید باشد. اگرچه بچه ها نباید ویتامین E مصرف نمایند .

جگراین عضو گوشتی سرشار از تمام مواد مغذی که کبد به آن احتیاج دارد تا سالم و فعال باشد داراست. برای دریافت برترین نتیجه، از جگر گاوی که بطور اورگانیک پرورش داده شده و از علف تغذیه نموده بهره ببرید. و بیشتر از یک تا دو بار در هفته از آن نخورید. اگرچه، جگر سرشار از آهن است و در صورت مصرف بیش از حد به کبد آسیب می رساند.1

قهوهقهوه یکی از برترین نوشیدنی ها و مواد مفید برای کبد است. تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن قهوه در مقابل بیماری ها از کبد محافظت می نماید. این موارد شامل کسانی که به مسائل کبدی دچار هستند هم می شود. مثلا تحقیقات متعددی نشان داده اند که نوشیدن قهوه احتمال ابتلا به سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) را کاهش می دهد.

نوشیدن قهوه همچنین احتمال ابتلا به نوعی از سرطان کبد را کاهش می دهد. این نوشیدنی تأثیرات مثبتی هم روی بیماری های کبد و التهاب آن دارد. قهوه احتمال مرگ را در کسانی که به بیماری های مزمن کبدی دچار هستند، کاهش می دهد. محققان این تأثیر را در کسانی دیده اند که حداقل روزی سه فنجان قهوه می نوشند. این فواید احتمالا به این خاطر هستند که قهوه از تجمع چربی و کلاژن جلوگیری می نماید. تجمع چربی و کلاژن دو نشانه اصلی بیماری کبد هستند.

قهوه همچنین موجب کاهش التهاب می شود و سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون را بالا می برد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند و می توانند به سلول ها آسیب برسانند، خنثی می نمایند. قهوه فواید زیادی برای سلامتی کبد دارد. کبد شما برای یک لیوان قهوه آرامش بخش برای صبحانه، سپاسگزارتان خواهد بود.

گریپ فروتگریپ فروت حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به صورت طبیعی از کبد محافظت می نمایند. دو آنتی اکسیدان اصلی گریپ فروت نارینجنین (یا نارنژنین) و نارینجین (یا نارینژین) هستند. چندین تحقیق روی حیوانات نشان داده اند هردوی این آنتی اکسیدان ها از آسیب به کبد جلوگیری می نمایند.

گریپ فروت به دو روش از کبد حفاظت می نماید:

کاهش دادن التهاب

محافظت از سلول ها

تحقیقات نشان داده اند این آنتی اکسیدان ها می توانند فیبروز کبدی را کاهش بدهند. فیبروز کبدی بیماری ای است که در آن بافت های متصل اضافی در کبد رشد می نمایند. این مشکل معمولا به خاطر التهاب مزمن به وجود می آید.

به علاوه آزمایش روی موش هایی که تغذیه پُرچربی داشتند نشان داده است نارینجنین اندازه چربی درون کبد را کاهش می دهد. نارینجنین همچنین آنزیم های لازم برای چربی سوزی را افزایش می دهد. این می تواند از جمع شدن چربی اضافی در کبد جلوگیری کند.

تمشک آبی و زغال اختهتمشک آبی و زغال اخته هر دو حاوی آنتوسیانین هستند. آنتی اکسیدان هایی که به این میوه ها رنگ خاص خود را می دهند. به علاوه این آنتی اکسیدان ها فواید زیادی هم برای سلامتی دارند.

چندین تحقیق روی حیوانات نشان داده اند تمشک آبی و زغال اخته، یا آب یا عصاره آن می تواند به سلامت کبد یاری کند.

خوردن این میوه ها برای 3 تا 4 هفته از کبد در برابر آسیب محافظت می نماید. به علاوه تمشک آبی عکس العمل سیستم ایمنی و آنزیم های آنتی اکسیدان را افزایش می دهد.

یک آزمایش دیگر به این نتیجه رسیده که آنتی اکسیدان هایی که در تمشک ها دیده می شوند ایجاد زخم های فیبروز کبد را آهسته تر می نمایند. این مواد ایجاد بافت التیامی در کبد موش ها را کند می نماید.

به علاوه آزمایش ها نشان می دهند عصاره تمشک آبی از رشد سلول های سرطان کبد انسانی در لوله آزمایش جلو گیری می نماید. ولی برای تأیید این نتایج باید همین آزمایش را درمورد کبد انسان هم انجام داد.

استفاده منظم از این تمشک ها باعث می شود کبد آنتی اکسیدان های لازم برای سلامتی را دریافت کند.2

لیمولیمو یکی از برترین میوه ها برای کبد است؛ زیرا منبع طبیعی ویتامین C است که این ماده عالی می تواند به کبد برای رهایی از مواد سمی بدن یاری کند. این خاصیت همچنین عامل بهبود فرایند هضم غذاست. آب لیمو ماده ای بی نظیر برای تقویت آنزیمهای کبد و تنظیم هیدرات کربن موجود در خون است.

زردچوبهبرای افزودن زردچوبه به همه غذاها تردید نداشته باشید. حتی اگر مایلید، می توانید دمنوش آن را همراه با کمی عسل میل کنید. این ادویه برای هضم چربی ها عالی است و ترشح صفرا را تحریک می نماید. افزون بر این، برای یاری به سم زدایی کیسه صفرا نیز که مانند کبد اندامی مهم است، مؤثر خواهد بود.

گردویکی از تأثیرات گردو بر سلامتی، اندازه بالای امگا 3 و گلوتاسیون موجود در آن است. این دو ترکیب ضروری برای بدن، به کبد برای سم زدایی و پاکسازی بدن یاری می نماید.

سیرخوردن یک حبه سیر تازه همراه با یک لیوان آب در صبح راهکاری ساده است که به شما برای حفظ سلامتی یاری می نماید. سیر به کبد یاری می نماید تا آنزیمهایی را برای دفع ترکیبات سمی و مواد سنگین فعال کند. افزون بر این، آلیسین و سلنیوم موجود در سیر به عملکرد مطلوب کبد برای پاکسازی و سنتز آنزیمها یاری می نماید.

سیبهیچ میان وعده ای بهتر و سالم تر از سیب نیست تا هنگام گرسنگی جزئی میل شود. برای بهره مندی از تمام خواص این میوه بی نظیر بهتر است با پوست میل شود؛ زیرا پوست سیب دارای اندازه زیادی پکتین است که ماده ای ضروری برای سلامتی محسوب می شود. این ماده همچنین برای کبد نیز بسیار عالی است؛ زیرا به دفع و تصفیه مواد سمی یاری می نماید. همچنین به هضم یاری می نماید و از قلب نیز محافظت خواهد نمود.3

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.chetor.com

3.www.beytoote.com

منبع: راسخون
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1918

به "خوراکیها و مکمل های مفید برای بیماری های کبدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکیها و مکمل های مفید برای بیماری های کبدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید