سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور رونمایی شد

به گزارش لیتن، به گزارش خبرنگاران، سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور دربرگیرنده اطلاعات همه طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه های مصوب، سرانجام یافته دانشگاه ها و موسسات علوم پزشکی کشور است که توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی و پیاده سازی و رونمایی شد.

سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور رونمایی شد

این سامانه مذکور در آدرس https://rpis.research.ac.ir برای استفاده در اختیار عموم پژوهشگران، دانشجویان و مردم قرار گرفته است. در حال حاضر بیش از 210 هزار طرح تحقیقاتی و سرانجام نامه دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات وابسته در این سامانه قرارگرفته، قابل جستجو، مشاهده و بازیابی است.

ایجاد بانک ملی و کشوری از طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه های دانشگاه ها و موسسات علوم پزشکی کشور و ایجاد بستر و زیرساخت لازم برای اجرای دقیق قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مصوب از جمله اهداف هدف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از طراحی و اجرای سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور است.

همچنین فراهم سازی امکان مشابهت یابی عناوین و متن پروپوزال های تحقیقاتی و سرانجام نامه ها و نیز گزارش نهایی آنها و صرفه جویی و مدیریت هزینه ها در پژوهش ها به وسیله جلوگیری از انجام طرح ها و سرانجام نامه های تکراری از دیگر اهداف طراحی و اجرای این سامانه است.

از دیگر اهداف این سامانه می توان به اطلاع رسانی عناوین و موضوعات در دست انجام طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه های علوم پزشکی کشور و پایش، رصد و مدیریت عالی طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه های دانشگاه ها و موسسات علوم پزشکی کشور اشاره نمود.

از هر طرح تحقیقاتی، اجزای طرح شامل عنوان، نام مجری و پژوهشگران، چکیده، کلیدواژگان، کد مصوب کمیته اخلاق طرح و تاریخ های تصویب و اتمام در سامانه وجود دارد و دیده می گردد.

اطلاعات این سامانه سحرگاه هر روز بروزرسانی می گردد. بدین ترتیب اطلاعات مندرج در سامانه حداکثر 24 ساعت با اصل اطلاعات مربوطه در سامانه های دانشگاهی فاصله دارد.

کاربردها و موارد استفاده از سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور متعدد و متنوع است.

یکی از کاربردهای اصلی سامانه، استفاده از آن برای مشابهت یابی طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه ها برای جلوگیری و پرهیز از انجام کارهای تکراری در پژوهش است. از طرف دیگر از این سامانه برای آنالیز رعایت موارد اخلاقی در موارد سرقت علمی و ادبی طرح ها، سرانجام نامه ها و گزارش نهایی طرح های تحقیقاتی و سرانجام نامه ها استفاده می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1463

به "سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه جامع طرح های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید