شباهت دردسرساز علائم کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی برای پزشکان، علائم ویروس کرونا به چه ترتیبی ظاهر می شوند؟

به گزارش لیتن، با اطلاع از ترتیب ظهور علائم بیماری کرونا، امکان ایجاد تمایز بین این بیماری و امراض مشابه دیگر به دست می آید که می تواند در تشخیص کرونا و تعیین فرایند درمان آن مؤثر باشند.

شباهت دردسرساز علائم کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی برای پزشکان، علائم ویروس کرونا به چه ترتیبی ظاهر می شوند؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، متخصصان بر این باورند که با هم زمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا و سرماخوردگی در پاییز و زمستان امسال و تشابه بسیار زیاد علائم اولیه این بیماری ها با یکدیگر، شرایط بسیار دشواری برای پزشکان به لحاظ تشخیص بیماران مبتلا به کرونا ایجاد می شود که می تواند سرعت عمل در قرنطینه مبتلایان و پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا را با بحران جدی روبرو کند.

هرچند پزشکان کشورهای مختلف ازجمله در کشور ما در پی ترغیب مردم برای واکسیناسیون علیه آنفلوانزا هستند تا از این طریق مانع شیوع گسترده آنفلوانزا در موعد فصلی آن در پاییز شوند تا بار مراجعات درمانی نیز از این طریق کاهش پیدا کند.

مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه سال گذشته 2 میلیون دز واکسن آنفلوانزا در دو ماه استفاده شد، گفت: امسال 10 میلیون دز واکسن واردشده و مردم نگران نباشد، افراد بالای 60 سال بچه ها، بیماران قلبی و بیماران دیابتی باید حتماً واکسن آنفلوانزا را بزنند تا در شروع فصل پاییز با پیشگیری از آنفلوانزا ابتلا به کرونا کاهش داشته باشد .

به این ترتیب درصورتی که ترتیب ظهور علائم ابتلای به هر یک از این بیماری ها مشخص نشود، کار کادر درمانی برای تشخیص و درمان این بیماری سخت می شود.

علائم ویروس کرونا به چه ترتیبی ظاهر می شوند؟

دانشمندان دریافته اند که علائم بیماری کرونا با نظم مشخصی ظاهر می شوند. اساتید دانشگاه کالیفرنیای آمریکا در این مطالعه 55 هزار بیمار از کشور چین را بررسی کرده اند که علائم آن ها فرایند مشخصی را طی کرده بود که اثباتی برای نظم و فرایند مشخص علائم بیماران کرونایی است و اطلاع از ترتیب ظهور علائم بیماری کرونا امکان ایجاد تمایز بین این بیماری و امراض مشابه دیگر به دست می آید که می تواند در مشخص فرایند درمان مؤثر باشند.

این کارشناسان بر این باورند که به احتمال زیاد ترتیب علائم شامل تب، سپس سرفه و درد عضلانی، به دنبال آن حالت تهوع یا استفراغ و در آخر اسهال است؛ سه نشانه اول کرونا، تب، سرفه و درد های عضلانی ممکن است به ترتیب ظهور نکند و هم زمان هر سه علامت را احساس کنید و بعدازآن فرد دچار حالت تهوع و به دنبال آن اسهال می شود.

همه بیماران مجموعه علائم یکسانی را تجربه نمی کنند؛ اما یافته های جدید نشان می دهد که چگونه کووید- 19 با سایر بیماری های شناخته شده تفاوت دارد. درحالی که تب و سرفه علائم تعدادی از بیماری های دیگر مانند آنفلوانزا نیز هستند، در این مطالعه ذکرشده است که زمان شروع این علائم و علائم بعدی گوارشی، تفاوت مبتلایان به این ویروس است.

درک ترتیب علائم ویروس در چرخه های همپوشانی بیماری ها مفید است همان طور که در فصل های آینده با دو اپیدمی آنفلوانزا و کرونا روبرو خواهیم شد.

با این اکتشاف پزشکان می توانند تشخیص دهند که بیمار را چگونه معالجه کنند و از وخیم شدن حال بیمار جلوگیری کنند؛ این اطلاعات بسیار مهم است و همچنین این علائم نشان می دهد شما به کرونا مبتلا شده اید.

با توجه به اینکه در طول فصل پاییز و زمستان شیوع بیماری های رایجی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا غیرقابل اجتناب است، توجه مردم به نشانه های خاص این بیماری ها و انجام مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به آن ها ، می تواند از مراجعه بی مورد آن ها به بیمارستان ها و مراکز درمانی جلوگیری کرده و مانع ابتلای آن ها به بیماری خطرناک تر کرونا شود.

هر بیماری که تب دارد، کرونا گرفته مگر آنکه خلافش ثابت شود

البته در ایران مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه الآن هر بیماری که تب دارد، بداند که به کرونا مبتلا شده است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، گفت: فردی که علائم بیماری را دارد باید دو هفته در قرنطینه خانگی به سر ببرد و به رعایت پروتکل های بهداشتی و شستشوی مکرر دستان خود بپردازد .

وی با اشاره به چهره جدید کرونای خانوادگی اظهار کرد: در روز های اخیر شاهد ابتلای گروهی اعضای خانواده به ویروس کرونا به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی هستیم .

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه افراد کرونایی بدون علامت به اندازه افراد باعلامت باعث انتقال بیماری می شود بیان نمود: فردی که مبتلا به بیماری است به راحتی بیماری را به دیگران می تواند منتقل کند؛ بنابراین باید فرد حتماً در قرنطینه خانگی به سر ببرد و پس از 10 الی 14 روز بهبودی حاصل می کند مگر اینکه دچار تنگی نفس و موارد شدیدتر بیماری شود .

با توجه به اینکه در طول فصل پاییز و زمستان شیوع بیماری های رایجی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا غیرقابل اجتناب است، توجه مردم به نشانه های خاص این بیماری ها و انجام مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به آن ها ، می تواند از مراجعه بی مورد آن ها به بیمارستان ها و مراکز درمانی جلوگیری کرده و مانع ابتلای آن ها به بیماری خطرناک تر کرونا شود.

414/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1278

به "شباهت دردسرساز علائم کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی برای پزشکان، علائم ویروس کرونا به چه ترتیبی ظاهر می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت دردسرساز علائم کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی برای پزشکان، علائم ویروس کرونا به چه ترتیبی ظاهر می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید