ظریف: مخالفت کانادا با برگزاری انتخابات ایران در این کشور را پیگیری می کنیم

به گزارش لیتن، وزیر امورخارجه درباره مخالفت کانادا با برگزاری انتخابات ایران در این کشور گفت: امروز هیئتی از وزارت خارجه کانادا در ایران است و این بحث را انجام می دهیم.

ظریف: مخالفت کانادا با برگزاری انتخابات ایران در این کشور را پیگیری می کنیم

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت لیتن، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع لیتن درباره سفر اخیرش به پاکستان و احضار سفیر ایران در این کشور، گفت: ما در این سفر با مقامات پاکستانی دیدار داشتیم و بحث های خوبی را پیش بردیم و آنها نیز وعده دادند که حضور خود را در مناطق مرزی ایران افزایش دهند تا مانع از حملات تروریستی از سوی مرزهای پاکستان به ایران شوند. نکاتی که توسط سردار باقری مطرح شده نکاتی است که بر دفاع جمهوری اسلامی از خودش در برابر تروریسم تاکید دارد. ما امیدواریم که دولت پاکستان به درستی به وظایف خود عمل کند و مانع حملات تروریستی علیه ایران توسط اشرار از پاکستان گردد.

وزیر امور خارجه درباره مخالفت دولت کانادا با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در این کشور نیز گفت: همین امروز هیئتی از وزارت خارجه کانادا در ایران است و این بحث را انجام می دهیم، با وزیر خارجه کانادا هم صحبت نموده ام و متاسفانه مقررات کانادا این است که رای گیری باید در اماکن دیپلماتیک انجام گردد، اما دولت گذشته کانادا اقدام به قطع رابطه سیاسی با ایران نموده و ما حضور دیپلماتیک در کانادا نداریم. در تماسی که با وزیر خارجه کانادا داشتم وی گفت که علاقمند بودیم که این کار را انجام دهیم، اما هنوز نتوانسته ایم به ترتیبات لازم برای انجام این کار در این انتخابات برسیم.

ظریف اضافه نمود: ما وضعیت بسیار خوبی در آمریکا داریم و تعداد بسیاری شعب اخذ رأی در آنجا و سایر مناطق داریم و شهروندان ایرانی که مقیم کانادا هستند فعلا می توانند به شهرهای نزدیک خود در آمریکا مراجعه نمایند. امیدواریم بتوانیم شرایطی را برای شهروندان ایرانی خارج از کشور فراهم کنیم که آنان هم با همان شور و نشاطی که هموطنان شان در ایران به پای صندوق رای می روند، در خارج هم با همین نشاط حضور داشته باشند.

وزیر امور خارجه درباره عملکرد وزارت امورخارجه در دولت یازدهم و انتقادهای اجرا شده در این زمینه، گفت: جهان دیپلماسی ما را دیپلماسی موفقی می داند و البته این موفقیت همان طور که رهبری تاکید کردند مرهون حضور مردم، صبر و سربلندی آنان است. حضور و مشارکت مردم و عزت آنان را، کاندیداهای انتخابات زیر پا نگذارند و حرف هایی بزنند که در شأن مردم ایران باشد، چرا که دیپلماسی ایران متناسب با شأن مردم است و دیپلماسی سربلندانه و عزتمدارانه است.

ظریف با بیان اینکه باعث تأسف است که بعضی دوستان در داخل با عزت و سربلندی مردم بازی می نمایند، اضافه نمود: وقتی این دولت شروع به کار کرد و دوستان و آقایان مشغول به کار بودند، ما یک کارگزاری خارجی نداشتیم و سوئیفت انجام نمی شد، اما امروز وضعیت تغییر نموده، اما دوستان به دنبال این هستند که وانمود نمایند هنوز وضعیت تغییر ننموده است. ما زمانی هم قاچاق می کردیم و هم خام فروشی، هم پول نفت خود را در اختیار بعضی دلال ها می گذاشتیم که منابعی از این کشور را نابود کردند. حالا این دولت زمینه فروش نفت را به صورت رسمی فراهم نموده و فراموش نکنیم که اگر دولت می خواست همچنان خام فروشی کند تمام انبارهای ما پر از محصولاتی بود که به دلیل تحریم نمی توانستیم آنها را بفروشیم که دیگر تقریباً جایی برای انبار کردن آنها نداشتیم. امروز شرایط عوض شده و نفت مان را در برابر نفت های معتبر بین المللی می فروشیم و به قول بعضی مجبور نیستیم نفت مان را بفروشیم و کالاهای بنجل خرید کنیم، بلکه می توانیم با فروش نفت مان کالاهای لازم خود را بخریم.

ظریف درباره اظهارات مقام های سعودی علیه ایران نیز گفت: ما تصور می کنیم که دولت عربستان سعودی دنبال تنش و تشنج است. این سیاست یک سیاست خطرناک است و هیچ فایده ای برای عربستان نداشته و جز ناامنی برای آن کشور نداشته است.

به گفته وی، دولت عربستان در شأنی نیست که جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی در زمینه سند 2030 و مخالفت رهبر انقلاب با این سند، توضیح داد: ایران در طول 30 الی 40 سال گذشته که من در مناصب مختلفی حضور داشته ام به بسیاری از کنوانسیون های بین المللی از جمله کنوانسیون حقوق کودک پیوسته، اما همه موارد این کنوانسیون ها مورد تأیید ما نبوده است. سند 2030 که در واقع یک چارچوب اقدام است و سندی الزام آور نیست و بعضی پیشنهادها در آن وجود دارد و چند بند در این سند است که البته با دیدگاه های ما مطابقت ندارد، البته بعضی دوستان در مصاحبه های تلویزیونی بعضی حرف هایی زدند که واقعاً در آن سند این حرف ها وجود نداشت. همان موقع وزیر آموزش و پرورش ما مطرح کردند که ما به اجرای مواردی خواهیم پرداخت که مورد تأیید خودمان باشد و هر مورد که با دیدگاه های ما و موازین شرعی و عرف ما مغایرت داشته باشد، هیچ تعهدی به آن نخواهیم داشت و همین موضع را آقای فانی در اجلاس یونسکو نیز تکرار و به صورت مکتوب نیز این موضع از طرف ایران مکتوب شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 419

به "ظریف: مخالفت کانادا با برگزاری انتخابات ایران در این کشور را پیگیری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: مخالفت کانادا با برگزاری انتخابات ایران در این کشور را پیگیری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید