علائم کبد چرب؛ 10 نشانه مشکوکی که نشانگر این بیماری است

به گزارش لیتن، علائم کبد چرب چندان تعیین نیست اما نشانه های محتمل عبارتند از باد کردن شکم، تورم رگ های خونی زیر پوست، یرقان، تهوع و... در اغلب موارد کبد خود را بازسازی می نماید و خطری وجود ندارد اما آسیب طولانی مدت کبد بسیار خطرناک است.

علائم کبد چرب؛ 10 نشانه مشکوکی که نشانگر این بیماری است

خبرنگاران | سرویس سلامت - بیماری کبد چرب به این معناست که شما چربی اضافی در کبد خود دارید. احتمالا از پزشکتان شنیده اید که به آن استئاتوز کبدی می گوید. نوشیدن الکل زیاد شما را بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب قرار می دهد. در طول زمان، نوشیدن مقادیر زیادی از الکل، منجر به رسوب چربی درون سلول های کبد می گردد و این باعث می گردد عملکرد کبد مختل گردد. اما حتی اگر الکل هم مصرف نکنید، باز ممکن است به آن مبتلا شوید. در این مقاله علائم کبد چرب و بعضی اطلاعات مهم در این رابطه را آنالیز خواهیم کرد.

علائم کبد چرب

کبد چرب، به طور معمول هیچ نشانه مرتبطی ندارد. تحقیقات نشان داده است که بیماری التهاب کبد چرب در حدود 20 درصد از افراد، به شرایط بدتری می انجامد. اگر این اتفاق بیافتد، شما ممکن است احساس خستگی نموده و یا در ناحیه شکم احساس ناراحتی کنید. پزشک می تواند در معاینات فیزیکی متوجه عظیمتر شدن کبد گردد.

این باور وجود دارد که چربی اضافه در کبد، همراه با شرایط پزشکی خاص، التهاب را افزایش می دهد. اگر کبد شما ملتهب گردد احتمالا علائمی از این قبیل خواهید داشت:

 1. کاهش اشتها
 2. کاهش وزن
 3. درد شکمی
 4. ضعف جسمانی
 5. خستگی
 6. گیجی

  اگر کبد چرب به سیروز و زخم در کبد و اختلال در عملکرد آن منجر گردد، علائم کبد چرب احتمالا به عبارت زیر خواهد بود:

 7. شکم عظیم و پر از مایع
 8. زردی پوست وچشم ها
 9. گیجی
 10. خونریزی غیرعادی

تعریف کبد چرب

کبد چرب با استئاتوز کبدی، اصطلاحی است که به تجمع چربی در کبد اطلاق می گردد. طبیعی است که هرکس مقدار کمی چربی در کبدش داشته باشد، اما مقادیر بیشتر آن به یک مشکل سلامتی تبدیل می گردد. کبد دومین عضو عظیم بدن است. این عضو مسئول عملکرد های مختلفی از جمله پردازش خوردنی ها و نوشیدنی ها در بدن ما و فیلتر کردن مواد مضر خون است. چربی زیاد در کبد می تواند به آسیب طولانی مدت در کبد منجر گردد.

در مراحل اولیه کبد چرب، زمانی این بیماری تشخیص داده می گردد که نسبت سلول های کبد حاوی چربی بیش از 5 درصد باشد. این بیماری اغلب با آنالیز نمونه هایی از کبد زیر میکروسکوپ تشخیص داده می گردد. سونوگرافی کبدی، سی تی اسکن و ام آر آی نیز به ارزیابی محتوای چربی کبد یاری می نمایند.

کبد به طور معمول خود را با بازسازی سلول های جدید، زمانی که سلول های قدیمی آسیب دیده اند، درمان می نماید. اما زمانی که این آسیب مکرر گردد، زخم های دائمی در کبد رخ می دهد که به آن سیروز کبدی گفته می گردد.

در حالت خفیف، کبد چرب یک شرایط برگشت پذیر است که با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن، افزایش فعالیت فیزیکی و … بهبود می یابد. در بسیاری از موارد بیماری کبد چرب هیچ نشانه ای ندارد. بیماری کبد چرب در حال حاضر حدود 25 تا 30 درصد مردم اروپا و ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار داده و درحال تبدیل شدن به یک بیماری رایج است. هنگامی که بیماری پیشرفت کند، کبد چرب بسیار خطرناک خواهد بود. التهاب کبد، منجر به زخم کبد، سرطان کبد و حتی مرگ می گردد.

انواع کبد چرب

دو نوع کبد چرب وجود دارد: کبد چرب الکلی و غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)

بیماری کبد چرب غیرالکلی، زمانی اتفاق می افتد که کبد در شکستن و سوزاندن چربی دچار مشکل باشد، که منجر به رسوب چربی در بافت کبد می گردد. این بیماری ارتباطی به مصرف الکل ندارد و زمانی تشخیص داده می گردد که بیش از 5 درصد سلول های کبد حاوی چربی باشند.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)

استئاتوهپاتیت غیرالکلی نوعی کبد چرب غیر الکلی است. زمانی که چربی شکل می گیرد، ممکن است که التهاب اتفاق بیافتد. زمانی که هم بیش از 5 درصد سلول ها حاوی چربی باشند و هم التهاب کبد مشاهده گردد، به آن استئاتوهپاتیت غیرالکلی گفته می گردد. علائم این شرایط مربوط به التهاب و بدشدن عملکرد کبد است. علائم آن عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد شکمی
 • یرقان

براساس گزارش بنیاد کبد آمریکا، بیشتر موارد تشخیص NASH زمانی اتفاق می افتد که افراد بین 40 تا 60 سال سن دارند. اگر درمان نگردد، بیماری به زخم دائمی کبد، سرطان کبد و نارسایی مزمن کبد پیشرفت می نماید.

کبد چرب حاد بارداری

کبد چرب حاد بارداری یک عارضه نادر و احتمالا خطرناک در زنان باردار است. علائم کبد چرب در سه ماهه سوم بارداری آغاز می شوند و شامل موارد زیر می شوند:

 • تهوع و استفراغ مداوم
 • درد در قسمت بالا-راست شکم
 • سردرد
 • یرقان
 • ضعف عمومی
 • خستگی
 • کاهش اشتها

زنان بارداری که هر یک از این نشانه ها را دارند، باید مورد ارزیابی قرار بگیرند. درمان شامل مدیریت هرگونه عوارض و زایمان فوری است. بیشتر زنان در عرض چند هفته پس از زایمان بهبود می یابند و هیچ گونه عوارض ماندگاری ندارند.

کبد چرب الکلی

کبد چرب الکلی اولین مرحله از بیماری کبد چرب مرتبط با مصرف الکل است. نوشیدن مقادیر زیادی از الکل به کبد آسیب می زند و کبد نمی تواند چربی ها را تجزیه کند. مصرف زیاد الکل، به احتمال زیاد باعث خاموشی کبد می گردد. ظرف شش هفته عدم مصرف الکل، چربی ها از بین می فرایند.

با این حال، اگر مصرف بی رویه الکل ادامه دار باشد، التهاب استئاتوهپاتیت الکلی توسعه می یابد و منجر به سیروز می گردد.

کبد چرب در دراز مدت

 • در اغلب موارد، کبد چرب به سایر شکل های چربی کبد منجر نمی گردد چرا که کبد خودش را بازسازی می نماید؛ بنابراین اگر گام های لازم برای درمان کلسترول بالا، دیابت، رژیم غذایی ناسالم و چاقی را بردارید، می توانید کبد چرب را به سادگی درمان کنید.
 • اگر الکل زیادی مصرف می کنید، نوشیدن الکل را متوقف نموده و یا مصرف خود محدود کنید.
 • میزان پیشرفت بیماری کبد چرب متفاوت است، اما بیشتر افراد به زخم کبد و سیروز مبتلا نمی شوند. با این حال، اگر به استئاتوهپاتیت مبتلایید، احتمال ابتلا به زخم کبد در شما بیشتر است. بیست درصد از افراد مبتلا به این بیماری دچار شرایط حادتری می شوند.
 • اگر کبد چرب به سیروز کبدی منجر گردد، خطر مرگ به طور قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین خطر بالاتری برای سرطان کبد و مرگ ناشی از بیماری های قلبی وجود دارد.

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

مراقبت از کبد، یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب است. شما می توانید با برداشتن این گام ها این کار را آغاز کنید:

 • مصرف الکل را کم کنید یا آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • دیابت را کنترل کنید.
 • در بیشتر روز های هفته، حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

با رعایت این اصول نه تنها از کبد خود مراقبت می کنید، بلکه سلامت کلی خود را بهبود می بخشید.

بیشتر بدانید: درمان کبد چرب با زردچوبه و روش های خانگی

نظر شما چیست؟ شما چگونه خود را از ابتلا به بیماری کبد چرب حفظ می کنید؟ چه تجربه ای از علائم کبد چرب دارید؟ نظر خود را برای ما و مخاطبان خبرنگاران در قسمت ارسال نظر بنویسید.

برگرفته از:healthline

منبع: setare.com
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1755

به "علائم کبد چرب؛ 10 نشانه مشکوکی که نشانگر این بیماری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کبد چرب؛ 10 نشانه مشکوکی که نشانگر این بیماری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید