فواید و روش های سفید کردن دندان با زردچوبه

به گزارش لیتن، سفید کردن دندان با زردچوبه با استفاده از پودر زردچوبه، ساخت و مصرف خمیردندان خانگی زردچوبه و خمیردندان آماده زردچوبه امکان پذیر است. خاصیت سفید کنندگی زردچوبه هنوز به صورت علمی اثبات نشده است، اما متخصصان دهان و دندان اعتقاد دارند که زردچوبه فواید زیادی برای سلامت دندان و لثه دارد.

فواید و روش های سفید کردن دندان با زردچوبه

خبرنگاران | سرویس سلامت - زردچوبه یک ادویه بسیار محبوب جهانی است که ریشه آن در آسیا وجود دارد. از هزاران سال پیش زردچوبه را به عنوان ماده ای برای درمان و بهبود بسکمک از بیماری ها می شناختند. امروزه نیز زردچوبه یک درمان خانگی برای بسکمک از بیماری ها و تهدیدات جدی سلامتی به شمار می رود. علاوه بر دیگر ویژگی های درمانی، زردچوبه می تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای سلامتی دندان و سفیدسازی آنان به کار رود. استفاده از زردچوبه خطری ندارد و برای بسکمک بهتر از دیگر روش های درمانی برای دندان است.

زردچوبه چه کاری می تواند برای دندان شما انجام دهد؟

طبق نظر برخی از دندان پزشکان، متخصصان و سلبریتی ها، سفید کردن دندان با زردچوبه امکان پذیر است. زردچوبه یک محصول کاملا طبیعی است که همین موضوع باعث می شود بیشتر از دیگر محصولات که کمترطبیعی هستند و یا تجاری هستند مورد توجه واقع شود. از سوی دیگر، زردچوبه عوارض جانبی سفیدکننده های دندان تجاری را ندارد. منظور از این عوارض جانبی این موارد است:

 • ورم لثه
 • درد لثه
 • تحلیل لثه
 • مسائل مینای دندان

سفید کردن دندان با زردچوبه فواید زیر را به همراه دارد:

 • سفیدی سریع دندان ها
 • کاهش احتمال ابتلا به درد و التهاب لثه
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های لثه

علم در این رابطه چه می گوید؟

سفید کردن دندان با زردچوبه هنوز به صورت علمی اثبات نشده، چراکه تحقیقاتی بر روی این مسئله انجام نشده است. همه شواهد موجود بر اساس تجارب شخصی است. موضوع علمی که راجع به زردچوبه اثبات شده است این است که زردچوبه خواص بسیار فراوانی برای سلامت دهان دارد. خاصیت ضد التهابی و ضدمیکروبی زردچوبه باعث می شود که افراد به طور گسترده از آن به عنوان یک درمان خانگی برای مراقبت از دندان ها بهره گیرند.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که کورکومین موجود در زردچوبه می تواند از ایجاد ورم لثه و بیماری های مرتبط با لثه جلوگیری کند. همچنین این ماده باعث حذف کردن پلاک، باکتری و التهاب دهان می شود به طوری که با دهان شویه های قدیمی قابل رقابت است. اما باید روش صحیح استفاده از آن را بدانید. طی مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد حتی فواید بیشتری از زردچوبه برای سلامت و بهداشت دهان گفته شد. نتایج نشان داد که زردچوبه می تواند باعث کاهش درد دندان شود و حتی می تواند به عنوان یک درمان پریودنتیست مورد استفاده قرار گیرد. این ماده همچنین می تواند باعث پیشگیری از سرطان های گوناگون دهانی شود.

برخی خاصیت سفیدسازی زردچوبه را با تأثیر جوش شیرین و کربن فعال برای سفیدسازی دندان مقایسه می کنند. به نظر می رسد زردچوبه پتانسیل مشابهی دارد اما زمان بیشتری می برد تا بتواند سفیدسازی را به خوبی انجام دهد.

به هر حال زردچوبه به عنوان جایگزین جدی برای درمان های سفیدسازی و زیبایی دندان در نظر گرفته نمی شود. همچنین نمی توان از این کاده به عنوان جایگزینی برای روش های معمول حفظ سلامت عمومی دهان استفاده کرد.

میزان مصرف

استفاده از زردچوبه به عنوان سفیدکننده دندان بسیار ساده است و می توان به روش های مختلف از این ماه بهره برد. توصیه می شود از زردچوبه بیش از یک بار در روز برای سفیدسازی دندان استفاده نشود. از قلم نیاندازید که برخی از این روش ها زمان بر تر از استفاده از روش های دیگر سفیدکردن دندان است.

روش های سفید کردن دندان با زردچوبه

1. زردچوبه را به مسواک خود اضافه کنید

این روش ساده ترین و ارزانترین روش استفاده از زردچوبه برای سفیدسازی دندان است. این روش باعث می شود که برس مسواک شما به رنگ زرد تبدیل شود. همچنین زردچوبه در حالت نپخته، طغم چندان لذت بخشی ندارد و بسکمک ممکن است آن را دوست نداشته باشند. به همین دلیل اضافه کردن یک یا دو قطره عصاره نعناع می تواند طعم آن را تغییر دهد.

روش استفاده:

1. مقداری از یک پودر زردچوبه با کیفیت را بردارید. مسواک خودتان را مرطوب کنید و آن را در پودر زردچوبه بزنید. مسواک را هرگز به منبع اصلی زردچوبه نزنید چرا که می تواند باعث گسترش باکتری شود.

2. سپس دندان ها را مانند همیشه مسواک بزنید تا پودر زردچوبه به قسمت های مختلف لثه و دندان برسد و بگذارید تا این پودر برای حداقل 5 دقیقه روی دهانتان باقی بماند.

3. سپس دهان خود را کاملا با آب بشویید و سپس دوباره دندان را به کمک خمیردندان یا دیگر محصولات تمیزکننده دیگر مسواک کنید.

4. دقت کنید که بیشتر از یک مسواک زدن معمولی باید دهان خود را بشویید، چراکه ممکن است هنوز در دهانتان زردچوبه مانده باشد.

2. خمیردندان زردچوبه ای مخصوص خودتان را تولید کنید

برای تولید خمیردندان زردچوبه ای مخصوص خودتان باید به راحتی مقداری زردچوبه با کیفیت را با مقداری روغن نارگیل ترکیب کنید. برخی پیشنهاد می کنند که یک چهارم قاشق چایخوری از پودر زردچوبه را با یک هشتم قاشق چایخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. روغن نارگیل به شما کمک می کند تا پودر زردچوبه بهتر به دندان ها و لثه بچسبد. علاوه بر این، روغن نارگیل خواص مخصوص خودش را نیز برای سلامت و بهداشت دهان داراست.

شما همچنین می توانید یک چهارم قاشق چایخوری از جوش شیرین را نیز به آن اضافه کنید. یک یا دو قطره عصاره نعناع نیز می تواند به بهبود طعم این خمیر کمک کند. از قلم نیاندازید که این روش نیز باعث زرد شدن دندان ها می شود. مانند روش قبلی، از ابزارهای معمول شستشوی دهان پس از استفاده از خمیردندن زردچوبه بهره بگیرید.

3. یک خمیردندان حاوی زردچوبه و کورکومین تهیه کنید

برای این که در زمان کوتاه تری بتوانید سفید کردن دندان با زردچوبه را تجربه کنید، یک خمیردندان حاوی زردچوبه را تهیه کنید. مسئله ای که در استفاده از خمیردندان حاوی زردچوبه به صورت آماده وجود دارد این است که برخی از این محصولات دارای زردچوبه زیادی نیستند. به همین دلیل شما نمی توانید از خواص سفید کنندگی آن نسبت به مالیدن مستقیم زردچوبه به دندان به خوبی بهره بگیرید. به هر حال با این روش نیز می توانید برخی از خواص درمانی زردچوبه برای سلامت دهان را تجربه کنید. به علاوه، دندانتان به سبب استفاده از زردچوبه تا حد بسیار کمتری زرد می شود.

از پودر سفیدکننده دندان حاوی زردچوبه استفاده کنید

شما همچنین می توانید پودرهای مخصوصی که شامل زردچوبه هستند و برای سفیدسازی دندان ها به کار می فرایند را استفاده کنید. این محصولات نیز دندان های شما را تا حد بسیار کمتری با زردی روبرو می کنند که البته این موضوع به میزان زردچوبه ایی بستگی دارد که در تولید آنها به کار رفته است. پودر سفید کننده دارای زردچوبه نیز خواصی مانند خمیردندان آماده دارای زردچوبه دارد. با این حال، برخی از آنها می توانند تأثیرگذار تر برای سفیدسازی دندانها باشند. از آنجایی که زردچوبه نوعی پودر است، به احتمال زیاد زردچوبه موجود در پودر سفیدکننده حاوی زردچوبه بیشتر از خمیردندان آن است.

نکات قابل توجه

 • خطرات بسیار کمی در سفید کردن دندان با زردچوبه وجود دارد. البته که باید پیش از آن که از زردچوبه استفده کنید اطمینان حاصل کنید که آلرژی در استفاده از آن ندارید.
 • توصیه می شود که بیش از یک بار در روز از پودر زردچوبه برای سفید کردن دندان ها استفاده نکنید. منظور از پودر زردچوبه، پودر خالص آن و نیز خمیردندان خانگی آن است.
 • محصولات تجاری حاوی زردچوبه نیز مفید هستند، اگرچه که میزان زردچوبه موجود در آن کم باشد. محصولات حاوی زردچوبه و میزان زردچوبه موجود در آن ها بین محصولات مختلف متفاوت است.
 • با این که هنوز مطالعه مخصوصی بر موضوع سفید کردن دندان با زردچوبه صورت نگرفته است، این احتمال وجود دارد که زردچوبه بر روی مینای دندان و سلامت آن تأثیر منفی بگذارد که البته احتمال آن بسیار کم است.
 • زردچوبه جایگزین کاملی برای درمان های زیبایی دندان نیست و نمی تواند جایگزینی برای ملاقات با دندانپزشک و مراقبت های دهانی معمول باشد.
 • اگرچه زردچوبه خطری برای سلامتی ندارد اما این ماده به راحتی می تواند چیزهای گوناگون را لکه دار کند. به همین دلیل زمانی که از پودر زردچوبه استفاده می کنید، حواستان باشد که لباستان یا چیزهای دیگر لکه دار نشوند.
 • پس از استفاده، دستان خود را به خوبی بشویید چرا که علاوه بر موضوع شستشو، دستان شما ممکن است موقتا لکه دار شوند.

سخن آخر

زردچوبه یک سفیدکننده دندان طبیعی و موثر به شمار می آید. زمانی که از آن به خوبی استفاده شود، زردچوبه یک گزینه مطمئن است. اگرچه شواهد تأثیر آن بر روی سفیدی دندان تجربی است، مطالعات نشان می دهد که این ماده خواص زیادی برای سلامت و بهداشت دهان شما دارد. این در صورتی است که بسکمک از دیگر مواد درمانی این ویژگی را ندارند.

به نظر شما آیا سفید کردن دندان با زردچوبه امکان پذیر است؟ نظرات و تجربیات خود را در انتهای همین صفحه در قسمت ارسال نظر با مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از: healthline

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1527

به "فواید و روش های سفید کردن دندان با زردچوبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و روش های سفید کردن دندان با زردچوبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید