فیلم سینمایی روما در اسکار 2019 چقدر شانس موفقیت دارد؟

اگر چه در ماه های گذشته شاهد استقبال گسترده منتقدان از روما (Roma) جدیدترین اثر آلفونسو کوارون بودیم اما این اثر سینمایی برای موفقیت در مراسم اسکار 2019 مسیر چندان ساده ای در پیش ندارد.

فیلم سینمایی روما در اسکار 2019 چقدر شانس موفقیت دارد؟

جدیدترین فیلم کوارون در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز برنده شیر طلای این رویداد هنری شد. در وبسایت متاکریتیک نمره متای 96 برای این فیلم ثبت شده که حاصل 24 نقد مثبت است. در عین حال در مجموعه اخبار پیرامون روما هم چیزی جز تعریف و تمجید از فیلم نشنیده ایم؛ حتی مدتی پیش گیرمو دل تورو کارگردان مشهور مکزیکی و هموطن کوارون که سال گذشته با فیلم شکل آب (The Shape of Water) مهم ترین جوایز اسکار 2018 را تصاحب کرد، درباره فیلم جدید کوارون گفته بود این اثر یکی از 5 فیلم برتر تاریخ سینما است.

اما چه موانعی بر سر راه روما قرار دارند که ممکن است باعث شوند این اثر سینمایی نتواند آنچنان که گفته می شود در مراسم اسکار خوش بدرخشد؟

در درجه اول روما یک فیلم غیرانگلیسی زبان است. فیلم های غیرانگلیسی زبان هرچقدر هم خوب باشند برای دریافت جوایز مهم جشنواره (به جز جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان) شانس زیادی ندارند. در 90 دوره ای که مراسم اسکار برگزار شده تنها 10 مورد از چنین فیلم هایی کاندید بخش بهترین فیلم شده اند؛ آخرین مورد در این زمینه برمی شود به 6 سال پیش که میشائیل هانکه با فیلم غیرانگلیسی زبان عشق (Amour) در این بخش کاندید شد.

نکته دیگر حضور نت فلیکس به عنوان پخش کننده فیلم است؛ این شرکت تا به حال نتوانسته جایزه بخش بهترین فیلم را تصاحب کند و سال جاری چشم امیدش به روما است. با این وجود نت فلیکس به دلیل ماهیت تلویزیونی اش دشمنان و رقبای مهمی هم دارد که ممکن است از تصاحب چنین جایزه ای توسط این شرکت ابدا خوشحال نشوند .

نهایتا نباید از این مساله هم غافل شد که روما هیچ بازیگر مشهوری ندارد. بازیگران و درخشش نام های مشهور در فیلم می تواند تاثیری جدی روی نظر اعضای اکادمی بگذارد، بویژه اینکه بخش عمده اعضای آموزشگاه را هم بازیگران تشکیل می دهند.

سوای بخش هایی مثل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، روما در بخش هایی چون بهترین فیلم برداری و بهترین تدوین هم شانس دارد اما برای مثال مشکل فیلم در بخش بهترین فیلم برداری این است که آموزشگاه تا به حال به فیلم برداری که هم زمان کارگردان فیلم هم باشد جایزه نداده.

با وجود همه مسائل گفته شده روما فیلمی که آلفونسو کوارون تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس، فیلم بردار و تدوینگر آن است یکی از بهترین فیلم های سال و از آثار مهم مراسم اسکار 2019 خواهد بود.

منبع: دیجیکالا مگ

به "فیلم سینمایی روما در اسکار 2019 چقدر شانس موفقیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم سینمایی روما در اسکار 2019 چقدر شانس موفقیت دارد؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید