مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز پایگاه های تغذیه سالم مدارس اعلام شد

به گزارش لیتن، معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی اطلاع داد دستورالعمل بهداشتی و اجرایی پایگاه های تغذیه سالم به استان ها ارسال شده است. او هم چنین مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز این پایگاه ها را اظهار داشت.

مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز پایگاه های تغذیه سالم مدارس اعلام شد

به گزارش گروه اجتماعی لیتن، سید هادی دلبری درباره دستورالعمل جدید پایگاه های تغذیه سالم گفت: در 25 شهریور دستورالعمل بهداشتی پایگاه تغذیه سالم با امضای علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش و رئیس سازمان دانش آموزی به استان ها ابلاغ شد. با توجه به تفاهم خوبی که با اداره کل سلامت و وزارت بهداشت داشتیم، برای اولین بار دستورالعمل اجرایی و بهداشتی را هم زمان باهم ارسال کردیم.

او اضافه نمود: فرقی که این دستورالعمل نسبت به سال گذشته دارد، چند مورد اصلی است؛ یکی از این موارد این است که سال جاری از سامانه استفاده کردیم و مدیران مدارس می توانند به وسیله سامانه نوع پایگاه تغذیه را انتخاب نمایند و تمام مراحل به وسیله سامانه انجام می گردد.

دلبری اضافه نمود: سال گذشته دو نوع مجوز برای مدارس در کل کشور صادر می کردیم؛ مجوز نوع اول و الف. این بود که فقط خشک بار به فروش می رسید و مجوز نوع دوم این بود که اگر شرایط فیزیکی اجازه می داد افراد می توانستند غذای گرم در مدارس بفروشند.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی به دو تبصره اضافه شده در دستورالعمل جدید اشاره نمود و گفت: کارتن فروشی یکی از این تبصره هاست؛ مدارس عشایر و نیمه محروم که امکانات مناسبی برای بوفه ندارند در قسمتی از مدرسه با صلاحدید مدیر مدرسه اقدام به فروش می نمایند. تبصره دوم این است که بعضی مدارس علاوه بر فضای گرم، ظرفیتی دارند که برای سرو غذا استفاده می گردد.

او به فلسفه پایگاه تغذیه سالم اشاره نمود و گفت: سلامت دانش آموزان برای ما و اداره کل سلامت بسیار مهم است و اولین دغدغه ما محسوب می گردد. برای همین لیست یک سری مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز را همه ساله به مدارس ارسال می کنیم.

دلبری در ادامه گفت: فلسفه این پایگاه ارائه میان وعده سالم به دانش آموز است تا به کار های تربیتی و درسی خود برسد و از افت قند او جلوگیری گردد.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی اولیا را خطاب قرار داد و گفت: اولیا سعی نمایند تغذیه و میان وعده دانش آموز خود را در منزل تهیه نمایند، اما افرادی که نمی توانند این کار را انجام دهند، ما دستورات لازم را به بوفه ها ارسال کردیم و نظارت کافی نیز برای این موضوع داریم تا مواد خوراکی مجاز در مدارس عرضه گردد.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی به 18 مواد غذایی غیرمجاز در بوفه های مدارس اشاره نمود و گفت: فروش فراورده هایی مانند 1) پفک، چیپلت، پفیلا، ذرت، چیبس های سیب زمینی، 2) انواع یخمک، 3) نوشابه های گازدار، ماءالشعیر، دلستر، 4) شیرکاکائو و سایر شیر های طعم دار 5) دوغ گازدار، سوسیس، کالباس، انواع پیتزا، 6) همبرگر، 7) سالاد اولویه، 8) لواشک، آلو، آلوچه بدون بسته بندی و فاقد مجوز های بهداشتی، 9) انواع آب نبات، کاکائو، شکلات هایی که به سقف دهان و دندان می چسبد 10) انواع آبمیوه های صنعتی 11) فلافل، سمبوسه 12) انواع اشترودل 13) پیراشکی، دونات 14) بستنی یخی 15) پاستیل، ژله 16) خیار شور 17) انواع سس 18) ناگت در تمام پایگاه های تغذیه سالم ممنوع است.

او در ادامه به مواد خوراکی مجازی که پایگاه های تغذیه سالم می توانند به دانش آموزان بفروشند نیز اشاره نمود که آنان به 7 دسته تقسیم می شوند. دلبری این موارد را 1) خشکبار، خرما، انواع مغز ها 2) شیر و فراورده های آن 3) نوشیدنی 4) میوه 5) بیسکوئیت بدون کرم، کیک و کلوچه 6) لقمه سالم، 7) غذای پخته اظهار داشت.

معاون هماهنگی، مالی و نظارت بر امور استان های سازمان دانش آموزی اضافه نمود: مدیر مدرسه پیمانکار را انتخاب می نماید، اما باید مجوز معاینه پزشکی را در سامانه ثبت کند. اکنون پایگاه تغذیه سالم تمام مدارس دائر است و به بچه ها خدمات رسانی می نماید. در دهه اول مهر نیز هر مدیر مدرسه ای که اقدام کند، مجوز جدید خواهد گرفت.

دلبری گفت: شماره 1499 سامانه گویای سازمان دانش آموزی است که در آن نظرات درباره پایگاه تغذیه سالم ثبت خواهد شد و سامانه پیامکی 30005884 آماده پاسخگویی نظرات و شکایات افراد است که در 48 ساعت به این موارد رسیدگی می گردد.

او در انتها به مدیران مدارس توصیه کرد برای داشتن پایگاه تغذیه ای سالم درخواست مجوز نمایند در غیر این صورت مدیر مدرسه تخلف نموده است و با او برخورد خواهیم کرد و پایگاه بسته می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 513

به "مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز پایگاه های تغذیه سالم مدارس اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد خوراکی مجاز و غیرمجاز پایگاه های تغذیه سالم مدارس اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید