پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها به دولت

به گزارش لیتن، بانک مرکزی پیشنهاد اصلاح برخی مواد اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها و آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها را به هیات دولت ارائه کرد.

پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها به دولت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت براساس ماده (95) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 - 1390) و به منظور تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده گذاران بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی در صورت ورشکستگی صندوق ضمانت سپرده ها به موجب اختیار اعطایی به بانک مرکزی تاسیس شد.

همچنین در اجرای بند (ج) و (د) ماده موصوف اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها و آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها به تصویب رسید.

به موجب بند (ت) ماده (5) اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها، سقف سرمایه گذاری در اوراق بهادار ضمانت شده توسط بانک مرکزی و یا دولت، برابر با 70 درصد از منابع صندوق ضمانت سپرده ها می باشد، موضوعی که در حال حاضر، اصلاح آن به منظور فراهم شدن اجازه بهره برداری از 80 درصد منابع برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار ضروری به نظر می رسد.

همچنین مطابق با این اساسنامه، نقش صندوق پرداخت (Pay -Box ) برای صندوق ضمانت سپرده ها در نظر گرفته شده است به نحوی که صندوق ضمانت سپرده ها صرفاً نقش ضمانت و بازپرداخت سپرده های بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی ورشکسته، تا سقف یک میلیارد ریال را بر عهده دارد، این در حالی است که امروزه صندوق های ضمانت سپرده ها در سایر کشورها، نقش های دیگری را نیز بر عهده دارند، بنابراین مناسب است مجموعه اختیارات و وظایف صندوق فوق از شرایط صندوق پرداخت (Pay -Box ) به سمت صندوق پرداخت پیشرفته (Pay -Box Plus ) دارای مسئولیت و یا عاملیت تفویض شده از سوی بانک مرکزی ارتقا یابد.

علاوه بر این، ضرورت بازنگری در موضوعاتی چون تشکیل هفته ای یکبار جلسات هیات مدیره، الزام امضای چک ها، اسناد و اوراق مالی صندوق از سوی مدیر عامل و یکی از اعضای هیات مدیره، موضوع حق عضویت بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی در صندوق ضمانت سپرده ها به نظر می رسد.

بنابراین با توجه به گذشت هفت سال از آغاز فعالیت صندوق ضمانت سپرده ها و ضرورت اعمال برخی اصلاحات در اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها و آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها، بانک مرکزی پیشنهاد اصلاح برخی مواد این اساسنامه و آیین نامه را به هیات دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیات دولت طی می کند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: liten.ir شناسه مطلب: 1574

به "پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها به دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها به دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید